Poslední z Mohykánů

Martin Jan Stránský

vydavatel Přítomnosti

Po smrti Karla Schwarzenberga se většina komentářů soustředila na jeho život a činy. Ne však na historický význam jeho odchodu.

Původ evropské šlechty sahá do Římské říše, v níž pozemková elita zvaná patriciové vládla chudým plebejcům a zotročeným služebníkům. S rozpadem Římské říše tento společenský systém pokračoval i v pozdějších staletích. Ve feudálním systému (v Evropě i jinde) byli šlechtici zpravidla ti, kdo drželi léno, často půdu nebo úřad, ve vazalském poměru, tj. výměnou za věrnost a různé, hlavně vojenské, služby vazalovi, kterým mohl být výše postavený šlechtic nebo panovník. Zároveň se stala dědičnou kastou, která navíc využívala a zneužívala významná privilegia. Tak či onak, byla to šlechta, která měla aktivní, určující a významnou roli v psaní evropských dějin.

Po první světové válce role šlechty v politice a tvorbě dějin Evropy postupně oslabovala, dá se říci paralelně s úmrtím císaře Franze Josefa. Koncem 20. století se politika a zasahování do dějin stala menšinovým zájmem šlechty, která se místo toho stále více soustředila na udržení svého majetku a obchodních zájmů.

Při nedávné debatě v britském parlamentu o významu šlechty se vyjádřil Hugh Crossley, 45letý 4. baron Somerleyton, takto: „Myslím, že dědičný šlechtický stav stojí za to zachovat a jeho princip vytváří pocit vrozené oddanosti blahu národa.“

O oddanosti blahu národa ze strany Karla Schwarzenberga není nejmenších pochyb. Byl kancléřem a ministrem, poradcem, zastáncem; na co se často zapomíná, je to, že ještě před svou politickou kariérou v letech 1984–1991, působil Schwarzenberg jako předseda Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva, což ho vedlo k tomu, že usiloval o dodržování lidských práv v komunistických zemích, včetně své vlasti. V neposlední řadě se Schwarzenberg podílel na založení Československého dokumentačního střediska, které sídlilo na jeho zámku v bavorském Scheinfeldu. Byla to instituce, která shromažďovala zakázanou literaturu a další materiály související s protitotalitním odbojem a nezávislým myšlením v době komunistického režimu. Jeho sbírky jsou nyní uloženy v Národním muzeu v Praze. Když se podíváme zpět do dějin rodu Karla Schwarzenberga, tak jeho větev vede přímo ke Karlovi Filipovi ze Schwarzenbergů, který v „bitvě národů“ u Lipska porazil Napoleona v roce 1813.

Tolik k oddanosti Karla Schwarzenberga. Jenže pro pokračování ve „vytváření pocitu vrozené oddanosti“ musí přijít nástupce, další vzor. Když se ale podíváme na postmoderní společnost dnešní Evropy, ve které oddanost a vše s ní spojené postupně degraduje a ztrácí relevanci, vidíme pouze prázdné jeviště, bez jediné stopy na zaprášených prknech.

Pouto mezi člověkem a jeho zemí, tvořené „obecným blahem“, ať už skutečným, nebo domnělým, už navždy nebude moci sázet na šlechtu. Úmrtí Karla Schwarzenberga je úmrtím významné veřejné role šlechty v Evropských dějinách. Zemřel poslední z Mohykánů.

publikováno: 18. 12. 2023

Datum publikace:
18. 12. 2023
Autor článku:
Martin Jan Stránský

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Rok 2025: Předpovědi, proroctví, vize

Nový rok, nové horizonty, nové sázky. Co se stane v roce 2025, s čím můžeme počítat jako téměř s jistým vývojem a co se naopak nestane? Rozevření nového času blízké budoucnosti vždy inspiruje …

Nad článkem Saši Mitrofanova o současném „středověku“

Názory na současný stav lidstva lze rozdělit na realistické (varovné), pesimistické (vzbuzující strach) a optimistické (vzbuzující naději). Mitrofanův článek Středověk neskončil (Novinky, 6. 1.) je realistický, a tedy i varovný:  …

Slovo roku 2024: STUPIDIFIKACE

Jsme stále hloupější, „stupidnější.“ Slovem roku by tak byla nejspíše STUPIDIFIKACE. Tento rok vyšly následující studie potvrzující tento poněkud děsivý trend: Nejmladší generace, která hledá práci (tzv. Gen. Z), je …

Ozvěny z Nového Dvora: Slavnost Ježíše Krista Krále 2024

Milí přátelé, blíží se Vánoce. Jistě od nás očekáváte slova „Naděje“ ve světě zmítaném tolika konflikty: válka ve Svaté zemi – kéž Bůh dá, aby bylo nastalé příměří trvalé –, …

Čeští vydavatelé považují za neakceptovatelné…

Časopis Přítomnost se připojuje k následujícímu stanovisku vydavatelů k zásahům do dostupnosti zpravodajského obsahu pro uživatele internetu ze strany nadnárodních platforem: Čeští vydavatelé považují za neakceptovatelné, aby dominantní platformy svévolně omezovaly přístup …

Důležité i nedůležité situace. Takový je film Prezidentka

Kyvadlový politický pohyb je běžný ve všech zemích a ve Slovenské republice ho můžeme pozorovat v krystalicky čisté podobě. Dávné časy, kdy Slovensko představovalo výborně seřízený autoritativní systém, který promyšleně zeslaboval a neutralizoval …

Lhář Babiš hlásá „chyťte lháře!“

Je to, jak známo, obměna klasického „zloděj křičí chyťte zloděje!“. Na Národní třídě, uprostřed davu shromážděného k oslavě 17. listopadu volajícího „hanba, hanba!“ a „estébák, estébák!“ to lhář a anomál Babiš bez zábran …

Přítomnost na cestách, tentokrát do Neapole

Píšu z Katánie, což je možná cestovatelsky ne až tolik známý kout Itálie. Historicky vzato, hlavní město Katánie – Neapol – kdysi soutěžila s Turínem o to, jaké z těchto dvou měst bude …