Karlovy Vary obklíčeny!

Současnými událostmi na Ukrajině se nechala inspirovat místní komunita Čechů v Karlových Varech. Výsledkem je, že česká vláda vyslala kontingent vojáků do Karlových Varů.

Co začalo jako menší protest v hospodě „U tří králů“ (IV. kategorie) se během necelých 48 hodin rozšířilo na nečekaný protest Čechů žijících v tomto okresním městě, které sice přišlo o svou českou identitu, ale ve kterém se stále hlásí většina občanů k Praze, nikoliv k Moskvě.

Během pár krátkých hodin zaplavil hlavní náměstí dav česky mluvících občanů skandující heslo „Svoboda! Sobotka!“ , zatímco Policie ČR vlídně přihlížela. Jeden z organizátorů demonstrace, který si nepřál být jmenován, přečetl prohlášení, v němž demonstranti, mimo jiné, žádají okamžité osvobození města Českou armádou, odstranění všech nápisů v azbuce a návrat České Bohemky a Hanácké vodky do místních obchodů.

Protesty a akty spojené s nimi se stále šíří. V Grandhotelu Pupp odmítli číšníci obsluhovat rusky mluvící klientelu, zatímco v lázních zřejmě někdo úmyslně prohodil hlavní přívod studené vody s vařící horkou.

Reakce České vlády byla rychlá a okamžitá. Ihned po krizovém sezení prohlásil premiér Sobotka na rychle svolané tiskové konferenci, že nedovolí, aby Karlovy Vary nadále zůstaly v rukou „ruských vazalů z východu.“ „Situace je neúnosná, jsou tam naši občané. Volají o pomoc. Vojáci zajistí, aby byly chráněni od ruských ultranacionalistických podnikatelů. S tím se přeci něco musí dělat. Potřebujeme dostat Vary zas pod naši kontrolu, “ dodal premiér. „Ano, nastal čas. Mají tam vlastní tisk a s ním i celé místní ekonomické podsvětí, do kterého nelze proniknout“ dodal čerstvě jmenovaný ministr financí Andrej Babiš.

I přes to, že Rusko má 1.556-krát větší rozpočet na armádu, než má ČR, pocit beznaděje v místní ruské komunitě roste. Jejich mluvčí Sergei Lavírovačov situaci popisuje takto: „Zatímco veškerá pozornost světa je připoutaná na Ukrajinu, Češi jako vždy velice taktně využili současnou situaci a zasáhli. Ví totiž, že válka na dvou frontách je pro Rusko v tuto chvíli naprosto vyloučená. „Ano, je to pravda. Prostě vracíme jim úder za 1968“, nechal se slyšet čerstvě jmenován ministr obrany Stropnický, než se za ním zavřely dveře Strakovy akademie.

Pozornost české akce neunikla ani světovým médiím, ani Bílému domu, který zatím nevydal žádné oficiální prohlášení. Na dotaz k současné situaci odpověděl velvyslanec Spojených států Norman Eisen, že „Amerika věří, že Češi si tohle vyřeší sami. Není naším zvykem zasahovat do vnitřních záležitostí zemí, ve kterých točíme nadprůměrný počet filmů a mají nejlevnější pivo na světě.“

Vyjádření redakce: Není to opravdu. Andreje Babiše, Normana Eisena, občany Karlových Varů a případné další dotčené žádáme o laskavé pochopení.

publikováno: 5. 3. 2014

NEJNOVĚJŠÍ články


Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …

Kdo chce kýč hledat, najde

Forbes přináší zprávu o tom, jak v anglosaském světě dramaticky stoupá prodej básnických sbírek, kdežto u nás někteří …

Někdy sním o tom, jak přepisuji samizdaty (dnešní studenti k roku ’89)

Jak vnímají události 17. listopadu 1989 studenti, kteří jsou na prahu plnoletosti? Zeptali jsme se …

Předčasné Vánoce ve formátu „Čau lidi“

Jeden můj známý mi přeposlal pravidelnou nedělní chvilku propagandistických manipulací Marka Prchala, které jeho zaměstnavatel …

Jaké máme skutečné problémy

Před necelými deseti lety byla Evropská unie zasažena bouří finanční a dluhové krize, která obnažila skrývané …

Potrat

Trvalo staletí, než začalo být tvrzení, že není otázky, která by nemohla být položena, obecně …

A krade se vesele dál a ruka ruku myje

Asi před měsícem jsem prodal motorku. Měla 280 kg a už mi nevyhovovala. Dlouho si pomýšlím na choper. Našel …