Karlovy Vary obklíčeny!

Současnými událostmi na Ukrajině se nechala inspirovat místní komunita Čechů v Karlových Varech. Výsledkem je, že česká vláda vyslala kontingent vojáků do Karlových Varů.

Co začalo jako menší protest v hospodě „U tří králů“ (IV. kategorie) se během necelých 48 hodin rozšířilo na nečekaný protest Čechů žijících v tomto okresním městě, které sice přišlo o svou českou identitu, ale ve kterém se stále hlásí většina občanů k Praze, nikoliv k Moskvě.

Během pár krátkých hodin zaplavil hlavní náměstí dav česky mluvících občanů skandující heslo „Svoboda! Sobotka!“ , zatímco Policie ČR vlídně přihlížela. Jeden z organizátorů demonstrace, který si nepřál být jmenován, přečetl prohlášení, v němž demonstranti, mimo jiné, žádají okamžité osvobození města Českou armádou, odstranění všech nápisů v azbuce a návrat České Bohemky a Hanácké vodky do místních obchodů.

Protesty a akty spojené s nimi se stále šíří. V Grandhotelu Pupp odmítli číšníci obsluhovat rusky mluvící klientelu, zatímco v lázních zřejmě někdo úmyslně prohodil hlavní přívod studené vody s vařící horkou.

Reakce České vlády byla rychlá a okamžitá. Ihned po krizovém sezení prohlásil premiér Sobotka na rychle svolané tiskové konferenci, že nedovolí, aby Karlovy Vary nadále zůstaly v rukou „ruských vazalů z východu.“ „Situace je neúnosná, jsou tam naši občané. Volají o pomoc. Vojáci zajistí, aby byly chráněni od ruských ultranacionalistických podnikatelů. S tím se přeci něco musí dělat. Potřebujeme dostat Vary zas pod naši kontrolu, “ dodal premiér. „Ano, nastal čas. Mají tam vlastní tisk a s ním i celé místní ekonomické podsvětí, do kterého nelze proniknout“ dodal čerstvě jmenovaný ministr financí Andrej Babiš.

I přes to, že Rusko má 1.556-krát větší rozpočet na armádu, než má ČR, pocit beznaděje v místní ruské komunitě roste. Jejich mluvčí Sergei Lavírovačov situaci popisuje takto: „Zatímco veškerá pozornost světa je připoutaná na Ukrajinu, Češi jako vždy velice taktně využili současnou situaci a zasáhli. Ví totiž, že válka na dvou frontách je pro Rusko v tuto chvíli naprosto vyloučená. „Ano, je to pravda. Prostě vracíme jim úder za 1968“, nechal se slyšet čerstvě jmenován ministr obrany Stropnický, než se za ním zavřely dveře Strakovy akademie.

Pozornost české akce neunikla ani světovým médiím, ani Bílému domu, který zatím nevydal žádné oficiální prohlášení. Na dotaz k současné situaci odpověděl velvyslanec Spojených států Norman Eisen, že „Amerika věří, že Češi si tohle vyřeší sami. Není naším zvykem zasahovat do vnitřních záležitostí zemí, ve kterých točíme nadprůměrný počet filmů a mají nejlevnější pivo na světě.“

Vyjádření redakce: Není to opravdu. Andreje Babiše, Normana Eisena, občany Karlových Varů a případné další dotčené žádáme o laskavé pochopení.

publikováno: 5. 3. 2014

NEJNOVĚJŠÍ články


Demokracie neumírají náhodou – puč zpomaleně

Někdy jsou věci jasnější s odstupem; když poodstoupíte od pointilistické malby, tak to, co se zdálo …

Čapkovi mloci jako masoví lidé zničí humanistickou kulturu

V čem tkví Čapkovo proroctví a jeho myšlenky? Samozřejmě, je možné tvrdit, že jako mloci byli …

Panna není pannou

Z rozbité Immaculaty se zachovalo duše dost. Jestli je na něco u křesťanů spoleh, tak určitě …

Greta v továrně na sny (komentář k slovům i emocím)

23. září: Greta Thunbergová má projev na klimatickém summitu OSN v New Yorku. 23. září: Kritikové …

Verše pro poslední lidi o mravencích a vlcích

„Žijeme dnes uboze,“ pravil Milan Machovec. Nijak se nevzrušoval začátkem milénia ani nedojímal výročími listopadu, …

Karel Gott, náš český Héraklés

Tenhle týden jsem pochopil, že Karel Gott je náš současný nejdůležitější mytický hrdina. Mýty jsou …

V předklonu před Čínou se blbě myslí za sebe

Minulý týden probíhaly mohutné oslavy 70. výročí založení ČLR a o poznání rozpačitější oslavy 70. výročí navázání …

Sekáček na maso pod čínskými scannery

Promiňte, je to po prvé, co něco píši, takže to asi nebude perfektní. Mám to …