Naučte se nemít strach!

Sencov: Vlastně pořád doufám, že tohle nebude mé poslední slovo. Stejně jako Saša (spoluobžalovaný Aleksandr Kolčenko) vás nebudu o nic prosit – očekávat tu ohledy…, každému je to snad jasné… Soud okupantů, už z povahy věci, spravedlivý být nikdy nemůže. Neberte si to osobně, vaše ctihodnosti!
Rád bych mluvil o něčem jiném: Byl muž jménem Pilát Pontský. Po mnoho let seděl na Měsíci a přemýšlel nad tím, co spáchal. Pak, když mu bylo odpuštěno, vydal se podél měsíčního paprsku a řekl Ježíši Nazaretskému: „Víš, měl jsi pravdu. Největším hříchem na zemi je zbabělost.“ Tohle napsal velký ruský spisovatel (Michail) Bulgakov ve svém románu Mistr a Markétka. A já s ním souhlasím. Zbabělost je ten hlavní a nejhorší hřích na zemi. Zrada je osobní formou zbabělosti.
Velká zrada občas začíná malou zbabělostí. Jako když vám dají pytel na hlavu, trochu vás bijí a po půl hodině už jste ochoten vzdát se všech svých přesvědčení a obvinit se z čehokoli, obvinit jiné, jen aby vás přestali bít. Nevím, zač potom stojí vaše přesvědčení, nejste-li připraveni za něj trpět nebo dokonce zemřít.
Jsem velmi rád, že Geňa Afanasjev (svědek obžaloby, který odvolal své původní svědectví proti Sencovovi a uvedl, že bylo vynucené mučením) dokázal překonat svůj strach. Sám sebe ztratil, ale nakonec pochopil, že ještě existuje šance. A udělal odvážný a správný krok. Velmi mě tím překvapil a jsem za něj rád. Nešlo ani o to, že by vypukl velký skandál nebo že vznikne problém a nás osvobodí. Ne, to se nemůže stát. Jsem rád za něj, protože bude moci prožít zbytek svého života s vědomím, že je lidskou bytostí, která se nepoddala strachu, ačkoli mu vytrvale vyhrožovali, tlačili na něj, kopali do něj. Jenže on už vykročil tímhle směrem, udělal správný krok, a vy ho nemůžete přimět, aby se vrátil. Jsem za něj moc rád.
Už rok jsem ve vaší úžasné zemi. Sledoval jsem i vaši televizi. Pořady jako „Izvesti“ a „Vremja“ jsou nesmírně povedená show. Celá vaše propaganda funguje fantasticky. Většina ruského obyvatelstva věří tomu, co jí říkají: Putin je skvělý. Na Ukrajině jsou fašisté. Rusko má vždycky pravdu. Všude jsou nepřátelé. Je to skvělá propaganda.
Ale také jsem pochopil, že tu jsou i lidé, chytřejší – jako například vy tady – kteří podporují vládu. Víte velmi dobře, že na Ukrajině žádní fašisté nejsou. Že Krym byl anektován nezákonně. Že vaše jednotky válčí na Donbasu. Dokonce i já – který sedím tady ve vězení – vím, že vaše jednotky válčí na Donbasu. Máme ve vězení celu plnou bojovníků, které tam posílají jako hrdiny, na vašich tancích, s vašimi zbraněmi. Bojují tam a myslí si, že na ně čekáte. Ale vrátí se i se zbraněmi a na hranicích je chytí a strčí do vězení. A budou překvapení: ‚Jak to? Za co? Vždyť nás předurčili k osudu hrdinů…‘ Nechápou, že vlak jede jen jedním směrem. Dokonce i tady ve vězení, se to ví.
Potkal jsem tu rozvědčíka, vašeho důstojníka, nebo spíše vojáka, kterého soudí kvůli jinému zločinu. Podílel se na anexi Krymu. 24. března (2014) připluli do Sevastopolu a zablokovali jednotky ukrajinské armády. Jak se později ukázalo, blokoval tu samou jednotku, kterou jsem já pomáhal zásobovat a evakuovat. Je to zajímavá věc. Také se účastnil se svým praporem bitvy u Ilovajského kotle, který byl zničen ruskými vojáky. Tohle jsou dostupná fakta. Pokud se před nimi neschováváte, můžete je vidět.
Tamhle například stojí trubadúři vašeho režimu a nejsou to hloupí lidé. Vědí, jak se věci mají, ale pokračují ve lhaní. Stejně jako vy pokračujete ve své práci, a přitom si sami pro sebe všechno nějak zdůvodníte. Pravděpodobně to tak dělají i oni: „Musíme nakrmit děti“, „něco dělat musíme“. Ale přátelé, jaký smysl má vychovat další pokolení otroků?
Vedle všech těchto lidí ale je ještě další část Rusů, která velmi dobře ví, co se děje. Která nevěří na pohádky vašeho agitpropu. Která chápe, co se ve světě děje, jaké hrozné zločiny vaši vůdci páchají. Ovšem tihle lidé se něčeho bojí. Myslí si, že nic nelze změnit. Že všechno půjde dál jako dosud. Že systém nelze porazit. Že jsou sami. Že je nás málo. Že nás všechny uvězní. Že nás zabijí, zničí… A sedí tiše jako myšky ve svých dírách.
I my jsme měli zločinný režim, ale vyrazili jsme proti němu. Nechtěli nás poslouchat – bili jsme do popelnic. Nechtěli nás vidět – zapálili jsme pneumatiky. A nakonec jsme zvítězili. Totéž se stane i u vás, dříve či později. Nevím v jaké podobě a nechci vidět nikoho trpět. Přeji vám jen, aby vám už nevládli zločinci.

Soudce: Toto se netýká přelíčení. Zabýváme se konkrétními otázkami. Podle zákona nemůžete mluvit o čemkoli.

Sencov: Právě končím, Vaše ctihodnosti.

Soudce: Já Vás nepřerušuji, jen…

Sencov: Rozumím, že mě nepřerušujete, ano… Takže jediné, co mohu popřát této třetí, informované části ruského obyvatelstva: naučte se nemít strach!

(Překlad převzat z LN, doplněn a upraven J.H. a D.B..)

Filmový režisér Oleg Sencov byl 25. srpna 2015 ruským vojenským soudem v Rostově na Donu odsouzen na 20 let za organizování „teroristické skupiny“ a za dva údajné teroristické útoky na Krymu. Společně se Sencovem byl 25. srpna na 10 let odsouzen i aktivista Alexander Kolčenko. Oba svou vinu popírají. Po okupaci Krymu Ruskem měli mezi dubnem a květnem 2014 zapálit dvě kanceláře, z nichž jedna patřila v Rusku vládnoucí straně Jednotné Rusko, a údajně plánovali vyhodit do vzduchu sochu Lenina. Sencov byl zatčen v květnu 2014 agenty FSB ve svém krymském bytě. Zároveň byli zatčeni i tři členové iniciativy Krym SOS: Aleksandr Kolčenko, Gennadij Afanasjev a Alexej Čirnij. Advokátka Světlana Sidorská po vynesení rozsudku oznámila, že se odsouzení odvolají k nejvyššímu soudu a k Evropskému soudu pro lidská práva. Pozorovatelé označují proces za vykonstruovaný. Začali mě bít nohama, rukama, obušky, ve stoje, vleže, vsedě. Když jsem odmítl vypovídat, začali mě dusit igelitovým pytlem. Hrozili, že mě znásilní obuškem, odvezou do lesa a tam zakopou,“ vylíčil Sencov stanici BBC. Ruské tajné služby mu údajně navrhly, aby svědčil proti lídrům hnutí euromajdan, což by mu vyneslo maximálně sedm let vězení, v opačném případě měl očekávat trest ve výši dvaceti let. (Je pozoruhodné, jak přesně se obvinění shoduje s komunistickými rozsudky z 50. let v Československu, za které dnes naši účastníci III. odboje získávají vyznamenaní, i když u nás tehdy šlo hlavně o sochy J.V. Stalina a organizaci „protistátních“ skupin. Pozn. Jan Horník)

publikováno: 21. 10. 2015

NEJNOVĚJŠÍ články


Umělá inteligence, Absolutno a jiná nebezpečí na planetě R. U. R.

Vloni jsme si připomínali výročí smutného odchodu Karla Čapka, letos si připomeneme 130 let od …

O té naší prohnilosti

Nedávno mě pozvali na rozhovor do Reflexu, ve kterém jsem upozornil na neurologické dopady moderních …

Odpovědné občanství – odkaz Jana Palacha

Dnes je tomu padesát let, kdy se student UK Jan Palach sebeobětoval, aby otřásl vzmáhající …

Zimola bájí o zrádcích

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola je údajně na cestě z ČSSD. Cítí se zrazen podobně, …

Strachem chyceni v bublinách

Strach je nejsilnější emoce. Nejde o přirozený a zdravý strach, který nás varuje před nebezpečím. …

Zimní vzpomínka na život v Protektorátě Böhmen und Mähren

Opravdu je zvláštní, když člověk dosáhne relativně vysokého věku, jak z paměti začnou vystupovat některé vzpomínky, …

Těžíme z toho, že nemáme EURO? Montujem auta a děláme chemii

Zní to jasně – těžíme, že nemáme. Politická masírka to jede jako kolovrátek už léta. …

Žena par excellence – všestranná Jaroslava Moserová

Druhou ženou Milana Davida byla Jaroslava Moserová (1930–2006), lékařka, která strávila poslední dny při Janu …