Nashledanou v Haagu

Na okupovaném poloostrově Krym pokračuje drama krymskotatarského národa. Civilizovaný svět se bouří, protestuje, vzývá ke zdravému rozumu – a přesto zůstává naprosto bezmocný proti právní absurditě ruského soudního systému.

Po anexi Krymského poloostrova se místní etnikum krymských Tatarů stalo snadným terčem pro represivní aparát Ruské federace. V Kremlu dlouho neotáleli – zastupitelský orgán krymskotatarské komunity – Medžlis – byl zakázan rok po anexi. Tisíce krymských Tatarů musely opustit poloostrov, včetně lídrů – Refata Čubarova a Mustafy Džemileva, vůči kterým bylo na Krymu zahájeho trestní stíhání. Aktivisté, kteří se rozhodli zůstat, čelí zatýkání a domovním prohlídkám. Mnozí již putovali do vězení. Místopředseda Medžlisu Achtem Čyjhoz byl před měsícem odsouzen na osm let vězení. Být zkrátka krymským Tatarem na území, které de facto spadá pod právní systém Ruska, je dnes velmi nebezpečné.

Ještě před rokem Evropská služba pro vnější činnost označila zákaz Medžlisu za „brutální útok“ na práva národnostních menšin. Výbor ministrů Rady Evropy šel ještě dál když ve svém prohlášení definoval případ Medžlisu jako perzekuci krymských Tatarů na etnickém základě. Aby toho nebylo málo, mezinárodní soud OSN nařídil Rusku, aby zákaz Medžlisu zrušilo. V Kremlu ale mají vlastní názor na to, jak má fungovat demokratická společnost.

Všichni krymští aktivisté – ať Ukrajinci nebo krymští Tataři – byli a jsou souzeni jako teroristé nebo extremisté. Zdá se ale, že ani podobnou zástěrku již místní soudy nepotřebují. Za důkaz může sloužit nejnovější případ odsouzeného politického vězně – Ilmi Umerova.

Během okupace poloostrova v březnu 2014 se Umerov jakožto místopředseda Medžlisu otevřeně postavil na ukrajinskou stranu. Osudovým se ale pro Umerova stalo vystoupení v televizi o dva roky později. Věta pronesená během vysílání, znějící „je zapotřebí donutit Rusko, aby odešlo z Krymu, Doněcku a Luhansku“, z něj udělala „separatistu“. Podle ruských vyšetřovatelů Umerov tímto „vyzíval k uskutečnění aktivit, které mají za cíl porušení územní celistvosti Ruské Federace“. A byl zahájen groteskní soudní proces.

Během procesu byl Umerov proti své vůli skoro měsíc držen v psychiatrické léčebně – i v samotném Rusku se ozvalo dost hlasů, které podobné chování označily za naprosto nepřípustné – prý to až příliš připomíná sovětské praktiky zneužívání psychiatrických léčeben k tlaku na obžalovaného. Po bouřlivých protestech mezinárodného společenství byl Umerov z léčebny propuštěn.

U soudu Ilmi Umerov apeloval na oficiální stanovisko OSN, které jednoznačně definuje Krym jako součást Ukrajiny. Trochu tragikomicky může působit fakt, že i podle mezinárodních rusko-ukrajinských umluv je Krym součástí Ukrajiny (žádna smlouva nebyla po roce 2014 změněna) – a na tento fakt Umerovovi advokáti také nezapoměli.

Nic nebylo plátné – výzvy OSN, lidskoprávních organizací, protesty politiků (oficiální protest již vydalo i Ministrerstvo zahraničí ČR). Absurdní proces vyvrcholil minulý týden. Ilmi Umerov byl odsouzen ke dvoletému trestu odnětí svobody ve zvláštním táboře vězenského typu. Což mimo jiné znaméná, že bude poslán někam na severní hranice RF. Jen za to, že považuje Krym za ukrajinské území. Tak, jak to odpovídá mezinárodnímu právu a stanoviskám všech významných mezinárodných organizací.

Nepovažuji se za vinného vůči Rusku naprosto v ničem. To Rusko je vinno vůči mně! To Rusko uskutečnilo agresi vůči Ukrajině, okupovalo a anektovalo moji vlast – Krym! Dnes ti, co Ukrajinu zradili, soudí ty, kteří jí zůstali věrni. Zrádcové soudí vlastence. Boj pokračuje nehledě na rozsudek. Krymskotatarský národ tady bojuje za bezpečí všeho civilizovaného světa. V případě, že agrese Ruska vůči Ukrajině a Krymu nebude potrestána, stane se z toho precedens, kvůli kterému se může zhroutit celý světový řád. Nashledanou v Haagu.“ – dovršil své poslední slovo u soudu Ilmi Umerov narážkou na mezinárodní tribunál v Haagu.

publikováno: 8. 10. 2017

NEJNOVĚJŠÍ články


Demokracie neumírají náhodou – puč zpomaleně

Někdy jsou věci jasnější s odstupem; když poodstoupíte od pointilistické malby, tak to, co se zdálo …

Čapkovi mloci jako masoví lidé zničí humanistickou kulturu

V čem tkví Čapkovo proroctví a jeho myšlenky? Samozřejmě, je možné tvrdit, že jako mloci byli …

Panna není pannou

Z rozbité Immaculaty se zachovalo duše dost. Jestli je na něco u křesťanů spoleh, tak určitě …

Greta v továrně na sny (komentář k slovům i emocím)

23. září: Greta Thunbergová má projev na klimatickém summitu OSN v New Yorku. 23. září: Kritikové …

Verše pro poslední lidi o mravencích a vlcích

„Žijeme dnes uboze,“ pravil Milan Machovec. Nijak se nevzrušoval začátkem milénia ani nedojímal výročími listopadu, …

Karel Gott, náš český Héraklés

Tenhle týden jsem pochopil, že Karel Gott je náš současný nejdůležitější mytický hrdina. Mýty jsou …

V předklonu před Čínou se blbě myslí za sebe

Minulý týden probíhaly mohutné oslavy 70. výročí založení ČLR a o poznání rozpačitější oslavy 70. výročí navázání …

Sekáček na maso pod čínskými scannery

Promiňte, je to po prvé, co něco píši, takže to asi nebude perfektní. Mám to …