Zemanův poradce v lochu

Po zatčení generálního tajemníka a místopředsedy neziskového křídla CEFC Patricka Ho loni v listopadu v New Yorku byl v Číně zadržen i předseda CEFC China Energy Jie Ťien-ming, jinak též zvláštní poradce českého prezidenta Miloše Zemana. Podle deníku South China Morning Post s odvoláním na čtyři dobře informované zdroje[1] byl Jie zatčen na přímý pokyn generálního tajemníka a prezidenta Si Ťin-pchinga těsně před oslavami čínského nového roku 16. února. Mluvčí CEFC se dle světových médií ke zprávám o zatčení předsedy Jie odmítl vyjádřit.

Český server Neovlivni.cz[2] uvádí na základě informací od svého zdroje v ČLR:

“Bylo nařízeno hloubkové vyšetřování aktivit a financování CEFC. Některá čínská média píší, že šlo o přímý pokyn prezidenta. Už se to řeší i v dalších čínských médiích, což znamená, že to prošlo přes propagandu [oddělení propagandy, které má na starosti cenzuru médií – pozn. Sinopsis]. Je to jasný signál, že státní aparát dává od CEFC ruce pryč,” uvedl zdroj.

Původní článek z Cchaj-sinu byl mezitím z webu odstraněn, ale jeho anglická verze[3] je stále k dispozici. Oddělení propagandy zřejmě nechce příliš jitřit domácí veřejné mínění, ale v cizině již zpráva pronikla do většiny mezinárodních médií, a není tedy důvod anglický text stahovat.

Stín na Hedvábné stezce

Podrobnosti případných obvinění vůči předsedovi Jie nesou známy. Leccos ale může napovědět případ Patricka Ho,[4] k němuž je naopak k dispozici rozsáhlý materiál shromážděný americkými vyšetřovateli, částečně zveřejněný v oficiálním obvinění vůči panu Ho.

Patrick Ho, generální tajemník neziskového křídla CEFC se sídlem v Hongkongu, byl zatčen v listopadu v New Yorku pro podplácení afrických politiků, například bývalého ministra zahraničí Ugandy Sama Kutesy, který v té době zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN. Sam Kutesa jmenoval v roce 2015 Jie Ťien-minga svým “zvláštním čestným poradcem”. Podle americké žaloby převedl v té době zatčený Patrick Ho na účet Sama Kutesy z Hongkongu přes americké banky na půl milionu dolarů. (V témže roce – 2015 – se Jie Ťien-ming stal také “čestným poradcem” českého prezidenta Miloše Zemana.)

Zatčení Patricka Ho a široká negativní publicita, které se korupčnímu případu dostalo ve světových médiích, vrhá špatné světlo nejen na společnost CEFC, ale i na iniciativu Pás a stezka, jejímž je CEFC předvojem, a kterou také široce podporoval na nejrůznějších mezinárodních fórech a v médiích zatčený Ho. CEFC mj. nedávno ustavilo[5] ve spolupráci s renomovanou Univerzitou Fu-tan v Šanghaji Institut pro studium Pásu a stezky a globálního vládnutí. Je docela možné, že Jie Tíen-ming mohl upadnout u Si Ťin-pchinga v nemilost právě kvůli poškození pověsti celé iniciativy v důsledku korupčního skandálu CEFC v Africe.

Podle zdrojů Financial Times[6] začala být negativní publicita společnosti pro prezidenta Si na obtíž:

Vysoký představitel v oboru čínské energetiky prohlásil, že pan Si se zřejmě snaží od CEFC distancovat poté, co se společnost dostala do rostoucí mezinárodní pozornosti. V mnoha případech následovaly investice CEFC po státních návštěvách pana Si.

Další možnou příčinu naznačuje původní zpráva časopisu Caixin, která zmiňuje Jie Ťien-mingovu roli ve vyšetřování korupční kauzy Wang San-jüna:

Cchaj-sin zjistil, že v září si čínské úřady vyžádaly Jieovu pomoc při vyšetřování Wan San-jüna, bývalého stranického šéfa z provincie Kan-su, který byl v červenci obviněn z korupce. Wang v roce 2012 podpořil CEFC při akvizici Huaxing Chemical Industry Co., což byl obchod, který později pomohl CEFC vydělat nejméně dvě miliardy jüanů (přes 300 milionů dolarů). Cchaj-sin získal tyto informace od zdroje blízkého věci.

Zadlužení boháči a šedí nosorožci

Podle Financial Times se v zainteresovaných kruzích o vyšetřování CEFC hovoří již přes týden. Mezi “zainteresované kruhy” informované o klesající hvězdě Jie Ťien-minga s předstihem zřejmě patří i majitelé investiční skupiny J&T Finance Group; ta začala v minulých dnech podle zprávy Českého rozhlasu[7] pečetit majetek CEFC v Praze, který vzala do zástavy jako záruku za desetimiliardovou půjčku pro tuto společnost.

Na co si musel největší čínský “investor” v ČR od J&T půjčovat, není jasné. Kredit je nicméně jedním z hlavních zdrojů financování společnosti, zejména formou úvěrů od čínských státních bank, jako je China Development Bank. Podle Jieova vlastního vyjádření pro Cchaj-sin představuje celkové zadlužení CEFC přes 60 miliard RMB (asi 9,5 miliard USD). Podle odhadů agentury Bloomberg[8] dosahuje zadlužení ve skutečnosti výše 119 miliard RMB. Více než polovina tohoto dluhu připadá na státní China Development Bank. Celková aktiva se přitom mají pohybovat kolem 160 miliard RMB.

Cchaj-sin naznačuje, že CEFC zveličovalo údaje o obchodním obratu, aby mohlo získat vyšší bankovní půjčky:

V interview z roku 2017 Jie popřel, že by CEFC falšovala obchodní transakce kvůli bankovním půjčkám, ale [současně] prohlásil, že společnost od takových obchodních operací upustí docela.

Čínské vedení v poslední době přijalo řadu opatření na oddlužení čínské ekonomiky. Zvýšenou pozornost věnuje velkým čínským společnostem, které provádějí riskantní akvizice v cizině (v Číně se takovým skrytým rizikům uvnitř systému říká “šedí nosorožci”). Nedávno čínská vláda převzala společnost An-pang,[9] která na sebe upozornila kromě jiného nákupem hotelu Walsdorf Astoria v New Yorku. Její předseda Wu Siao-chuej byl rovněž zatčen; nepomohlo ani to, že má za manželku vnučku Teng Siao-pchinga.

Rosněfť čeká, čínské banky mlčí

Bude zajímavé sledovat, jaký dopad bude mít osud předsedy Jie Ťien-minga na dosud nedokončenou akvizici minoritního podílu CEFC v ruském státním gigantu Rosněfť[10]. Celá transakce měla podle všeho přímou podporu prezidentů obou zemí, Vladimíra Putina i Si Ťin-pchinga, a zdála se být dokladem těsných vztahů CEFC s čínským vedením. Pokud Jie skutečně upadl v Pekingu v nemilost, jak se to odrazí na této strategické transakci? Podle Caixinu se projevily problémy už při snaze financovat celou operaci:

Zdroje blízké celé věci sdělily, že CEFC plánuje zaplatit 4 miliardy USD ze svých vlastních zdrojů, přičemž zbytek [asi 6 mld USD] měl jít z bankovních úvěrů, včetně půjčky od China Development Bank. Ale domácí čínské instituce prý k transakci přistupují opatrně.

Jieho asistent Sun Jün-feng sdělil redakci, že CEFC jedná o dvouletém přemosťovacím kreditu s ruskou bankou VTB. “CEFC usilovně shání peníze… Ale čínská vláda mlčí a domácí banky váhají,” prohlásil informovaný zdroj. “Pokud CEFC nesežene peníze do konce února, transakce se zruší, a CEFC China bude možná muset platit penále.”

Podle Reuters[11] se CEFC bude snažit sehnat potřebné fondy odprodejem svých aktiv, včetně podílů v leteckých společnostech, aby se mohla více soustředit na své základní aktivity v energetice a finančnictví.

Je ale zřejmé, že zatčení a vyšetřování Jie Ťien-minga společnosti při shánění peněz příliš nepomůže.

Zdroj: Sinopsis


[1] http://www.scmp.com/business/companies/article/2135238/chinas-president-orders-arrest-cefcs-founder-ye-jianming-ending

[2] https://neovlivni.cz/cinsky-web-poradce-prezidenta-zemana-byl-zadrzen/

[3] https://www.caixinglobal.com/2018-03-01/investigation-casts-shadow-on-rising-oil-star-101215272.html

[4] https://sinopsis.cz/jako-z-hollywoodskeho-filmu-cinska-korupce-v-africe-jeji-ceske-souvislosti/

[5] http://en.cefc.co/detail/news/779?lang=cn

[6] https://www.ft.com/content/9c6caaba-1cf9-11e8-aaca-4574d7dabfb6

[7] https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/stadion-eden-slavie-praha-banka-jt-cefc-cinske-investice-jaroslav-tvrdik_1802281200_haf

[8] https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-05/cefc-s-thin-ice-in-china

[9] https://www.reuters.com/article/us-china-anbang-regulation/china-seizes-control-of-anbang-insurance-as-chairman-prosecuted-idUSKCN1G7076?il=0

[10] https://sinopsis.cz/cefc-prohlubuje-spolupraci-s-rosnefti/

[11] https://www.reuters.com/article/us-china-cefc-probe/chinas-cefc-chairman-taken-in-for-questioning-for-suspected-economic-crimes-source-idUSKCN1GD3O9

publikováno: 4. 3. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


V režii československých oligarchů – dokonáno

V Česku žijeme v oligarchickém systému. Píše o tom ve svém čerstvém zásadním textu Jan Jandourek. Má pravdu …

Kultura zas jako rukojmí

Pražský primátor Hřib si ze „sesterské smlouvy“ s Pekingem přeje odstranit bod o souhlasu Prahy s politikou jedné …

Justice není spravedlnost

Na podobu zákonů má vliv především momentálně vládnoucí moc, idea, s jejíž pomocí svou vládu legitimuje, …

Výstavka úspěchů národního… „chozjajstva“

Tak jsem včera zase slyšel, že Babiš je úspěšný premiér. Dokonce nejlepší za posledních 20 …

Venkov jsme nepotřebovali, tak je skoro po něm

Odborník na zemědělství, František Havlát, říká, že stojíme na prahu změny, která by pro naši …

Helikoptérová aféra

Je obecně známo, že dostat se za oponu, od roku 1946 zvanou železná, bylo velmi …

Žádné „dobro“ neomlouvá zlo

Dumat nad vztahem dobra a zla je dosti ošidné, neboť se svým způsobem jedná o individuální, intimní …

Sami si diagnostikujte arogantního blbce, aneb o hybris a Nemesis

Nedělej ty vánočky tak kolosální, aby se ti nerozpadly vlastní mocností, prý říkávala Werichova babička …