Korupce kam se podíváš

Jak rozbít do společnosti silně vrostlý korupční systém v Arménii?

Arménie si před měsícem a půl prošla „sametovou revolucí“, při níž na základě pokojných demonstrací občanů rezignoval prezident země Serž Sargsjan. Desetiletí jeho prezidentování mělo přes změnu ústavy a obsazení funkce premiéra kontinuálně přejít na celoživotní vůdcovství této malé jihokavkazské země. Proti tomu se však zdvihly masové demonstrace, které ochromily fungování země a vynutily si bezprecedentní revoluci. Do čela státu byl 8. května 2018 parlamentem zvolen opoziční předák Nikol Pašinjan, který se v úřadu ještě nestačil ohřát a již zahájil čistky a reformy. Jak si Arménie vede nyní?

V Arménii vládl korupční systém zasahující až do nejdrobnějších oblastí společnosti. Od prezidenta po prodejce zeleniny. Většina byznysu se soustředila do monopolů vlastněných pár lidmi a nad zelinářem bděl lokální mafián. Rozbít takový korupční systém je úkol věru sisyfovský, jelikož za současných právních úprav, jež byly navrženy a přijaty právě těmi samými korupčníky, se Pašinjanova pozice rovná dětské lopatičce, se kterou by měl vystavět hrad z písku na břehu rozbouřeného moře korupce. A to vše pod bedlivým dohledem veřejnosti, která očekává rychlé a efektivní reformy (jaký to oxymóron).

Pašinjan si uvědomil, že proměna země musí přijít dvěma způsoby. Prvním je personální obměna státní správy, což znamená tisíce a tisíce lidí, které však Pašinjan zatím nemá. Omezil se proto na změny na nejvyšších postech jako je vláda (která by zemi měla dovést k předčasným volbám příští rok) či vedení bezpečnostních služeb a policie. Druhý směr, který je nezbytný pro demokratizaci, je rozbití ekonomických monopolů oligarchů.

Jak ušetřit na daních snadno a rychle

Již pár dní po Pašinjanově zvolení ne náhodou přišla finanční kontrola do největší sítě supermarketů v zemi JerevanCity. Jeho vlastník Samvel Alexanjan kromě byznysu byl na „vedlejšák“ i poslancem v parlamentu, a mimo jiné i největším dovozcem potravin do Arménie. To, co kontrola objevila, předčilo i nejdivočejší sny Arménů. Daňové podvody jdou do milionů dolarů. Alexanjanův holding „šetřil“ na daních tak, že založil 461 malých firem a v čele každé stál bílý kůň. Nejčastěji se jednalo o pokladní nebo skladníky zaměstnané v supermarketu, kteří ani neměli ponětí, že na ně jsou napsány nějaké společnosti.

Nakrmit tygry a neodřít mercedes

Tento příklad je jedním z mnoha, které se začaly po revoluci rozkrývat. V Arménii tak nějak všichni věděli, že byznys se dělá hlavně proto, aby si na něm dotyčný nahrabal – ideálně ze státního – a většinovou společností se to přijímalo jako fakt. Přesto všichni byli překvapeni ani ne tak rozsáhlostí korupčního systému, jako nenasytností korupčníků. Poslední úder přišel minulý týden. Policie vzala do vazby generála ve výslužbě a poslance Manvela Grigorjana, v jehož domě (a dalších několika sídlech) bylo při razii nalezeno obrovské množství ilegálně držených zbraní, hotovost v dolarech i arménských dramech, 33 luxusních aut a dalších věcí, které si rozhodně nemohl dovolit ze svého platu. Avšak co bylo nejzásadnější, v jeho sklepech byly nalezeny vojenské zásilky, které byly jasně určeny k dodávkám na frontu v Karabachu při Čtyřdenní válce, která propukla v dubnu 2016. Balíky s nápisem „pro vojáky“ obsahovaly ponožky, zubní pasty, zahuštěné mléko a další komodity, mnohde doplněné obrázky a dopisy dětí adresované bojujícím vojákům. Morální podpora, která se nikdy nedostala k adresátům, a potraviny, kterými měl Grigorjan krmit exotická zvířata ve svojí soukromé zoo. Ve válce (podle arménských zdrojů) padlo okolo 70 lidí.

Že otázka Náhorního Karabachu/Arcachu je pro Armény velmi tíživé téma, není třeba připomínat. Když se konflikt rozhořel, zdvihla se obrovská vlna solidarity. Zjištění, že vysoce postavený voják a představitel vedení země (!) se dopustil takového hyenismu na vlastních lidech, kteří zaplatili krví, jen proto, aby nakrmil svého tygra kondenzovaným mlékem, se opravdu neodpouští.

Grigorjan byl 19.6. zbaven imunity a vzat do vazby. Moji známí mi v Jerevanu říkali, že po tom zjištění nemohli v noci spát. Krást z eráru a neplatit daně je odsouzeníhodné a špatné, avšak zadržovat dopisy dětí a zpronevěřit armádní zásoby, když vojáci na frontové linii za dunění děl hladoví, to je mimo jakékoliv lidské chápání.

Kauzy jako Alexanjan a Grigorjan jsou však jen špičkou ledovce. Aby přestavba země byla úspěšná, chce to čas, trpělivost a spoustu prostředků. Pašinjan si zatím dovedl udržet popularitu, neboť jakékoliv odkrytí korupční kauzy zvedne vlnu „lidového vzteku“ a otevírá větší prostor pro reformní činnost i v jiných oblastech. To, co ovšem zůstává skryto, jsou mocenské vazby nejen v zemi, ale především na mezinárodním poli (Rusko, EU, Ázerbájdžán a konflikt v Arcachu / Náhorním Karabachu, Írán, Gruzie…), kde nový premiér musí manévrovat velmi opatrně, což se mu zatím daří. Arménie má zatím našlápnuto k reálné proměně. Je otázkou, zda se reformy podaří dotáhnout a Arménie se stane první plně demokratickou zemí na Kavkaze.

Článek vznikl za podpory organizace NESEHNUTÍ, programu Cesty iniciativy a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

22 6 2018 obr3

Samuel Palmer. The Harvest Moon. Drawing for ‘A Pastoral Scene’ 1832. wikiart.org

publikováno: 22. 6. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


Osamělí, pevní i vratcí lidé pana Giacomettiho

Pražská výstava byla vpravdě překvapující. Přiblížila sochařovu tvorbu od začátků přes surrealistické období k proslulým odhmotněným …

Němci, šlechtici, katolíci a navrch kněžouři u nás neprojdou! Kristovy milice versus Česko

Přestože o otázce vrácení majetků Řádu německých rytířů naše média poslední dobou neinformují natolik, jako tomu …

Rozdělená společnost? Naložme si různost. „Válka bude, víc vám neřeknu.“

Láska k sjednotitelům je prastarého data. Různí králové, císařové a generálové nedůležitých jmen přežívají v učebnicích dějepisu především …

Straka je tak drzá, jak blbá je opizice

Předpokládám, že pirát Michálek dostal děkovný mail od Marka Prchala za jeho kádrovací střelu do …

Pravdivost maleb a nicotnost lidí venku

Jan Zrzavý kdysi vzpomínal na Giottovy fresky v Padově, na to, jak prázdný se mu jevil …

Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …