Ruská neděle na nic

Co všechno se stalo v neděli 9. září v Rusku.

Volby

V Moskvě tuto neděli bylo rušno. Konaly se hned 3 akce naráz: volby starosty, každoroční oslavy Dne Moskvy a demonstrace proti penzijní reformě. V jednu chvíli se všechny akce slily do jedné: demonstranti vykřikovali protivládní hesla, byli v centru města zbiti policisty, aby nekazili koncert pořádaný na počest oslav Dne Moskvy.

V Moskvě byl „horkým“ kandidátem současný starosta Sergej Sobjanin, který post obhájil se ziskem skoro 70 % odevzdaných hlasů… kterých ovšem bylo jen 31 %. Mnoho Moskvanů k volbám buď vůbec nepřišlo, nebo volilo protestně. Aktivisté i někteří politici voličům doporučili přijít k volbám, aby jejich ne-hlasy v konečném důsledku neobdržel vítěz. Jako formu protestu radili napsat na volební lístek „za Moskvu“.

Kromě voleb starosty Moskvy se v neděli konaly volby do různých zastupitelských orgánů po celé zemi. Ač samotný fakt nesliboval přinést nějaké překvapení, přeci jen se stalo něco, co nikdo nečekal. V regionech klesla podpora prokremelské Putinově straně Jednotné Rusko. Totiž v regionálních parlamentech v Republice Chakasia, v Irkutské a Uljanovské oblasti ve volbách vyhrála komunistická strana a Jednotné Rusko bylo až druhé! Avšak těžko říct, zda se jedná o úspěch.

Penzijní reforma a protesty

V Rusku se již nějakou dobu mluví o tom, že současný ještě sovětský důchodový systém je již neudržitelný. Populace stárne a na důchody brzy nebude. V Rusku se budoucí schodek v rozpočtu, který opozice označuje za bohapustou krádež, rozhodli vyřešit zvýšením věkové hranice odchodu do důchodu. Parlament odsouhlasil návrh, který stanovuje pro muže věk pro penzi z 60 let na 65 a pro ženy z 55 na 63. Ovšem osobní intervence Vladimira Putina „zajistila“, že ženy by šly do důchodu už v 60 letech. Ruský prezident se na konci srpna obrátil na ruský národ, aby jej přesvědčil o potřebnosti reformy (a tedy opětovném utahování opasků) a kromě toho „slevil“ z původního požadavku pro věkovou hranici pro ženy.

S důchodovou reformou podle průzkumů veřejného mínění nesouhlasí přes 90 % Rusů napříč věkovým spektrem. Posun věkové hranice označují za nespravedlivý, opozice pak hovoří o rozkradení finančních prostředků z důchodového fondu. V neděli ruský opozičník Alexej Navalnyj, který se momentálně nachází ve vazbě na 30 dní za organizování protestní akce v lednu, vyzval občany, aby vyšli demonstrovat. V 83 městech po celé zemi vyšli do ulic odpůrci penzijní reformy, někde jim nebylo umožněno se shromáždit, jelikož policie místo akce ohradila, jinde úřady akce nepovolili jako v Petrohradě a na několika místech policie rozehnala demonstranty silou. Zatčeno bylo přes 800 lidí, internet zaplavily snímky, na kterých se policisté s obušky honí za demonstranty a někde zadrželi i děti školního věku.

Opoziční aktivista Andrej Pivovarov na svém facebooku v neděli večer zveřejnil popis[1]toho, jak prošel nepovolený mítink v Petrohradě: „Petrohradské úřady proti svým občanům zorganizovali vojenskou operaci. Zastavily dopravu, povolaly tisíce vojáků a policistů, přivezly ostnatý drát, zavřely stanici metra, přehradily mosty, a to všechno jen proto, aby občané nemohli uspořádat mírový protest. To, co se dnes odehrálo v Petrohradě, je ostuda pro celé město. Lidi chytali a bili bez jakéhokoliv vysvětlení. Mezi zadrženými byli staří lidé stejně jako mládež, jelikož podle vlády všichni tihle lidé představují nebezpečí. Počet zadržených ještě není znám, protože mnoho z nich ještě sedí v policejních autobusech a zatím s nimi nesepsali protokol. Ale počty jdou do stovek. (…)“

Nabízí se otázka, co tato neděle přinesla? A hned na ni můžeme pochmurně odpovědět: nic.

10 9 2018

Vincent van Gogh. Orphan Man in Sunday Clothes with Eye Bandage. 1882. wikiart.org


publikováno: 10. 9. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …

Kdo chce kýč hledat, najde

Forbes přináší zprávu o tom, jak v anglosaském světě dramaticky stoupá prodej básnických sbírek, kdežto u nás někteří …

Někdy sním o tom, jak přepisuji samizdaty (dnešní studenti k roku ’89)

Jak vnímají události 17. listopadu 1989 studenti, kteří jsou na prahu plnoletosti? Zeptali jsme se …

Předčasné Vánoce ve formátu „Čau lidi“

Jeden můj známý mi přeposlal pravidelnou nedělní chvilku propagandistických manipulací Marka Prchala, které jeho zaměstnavatel …

Jaké máme skutečné problémy

Před necelými deseti lety byla Evropská unie zasažena bouří finanční a dluhové krize, která obnažila skrývané …