Muži tvrdnou a zrychlují se

Co bude muž, až racio a logiku obstarají naplno roboti?

Snad si uvědomujeme a snad i tušíme možné důsledky toho, co zatím nedokážeme regulovat zákony: nadvláda kvantových počítačů nad lidstvem, osídlení Marsu lidmi nebo sériová výroba člověka z mutované DNA v laboratoři – to vše je potenciál zákony neomezitelný. Volám proto po návratu k etice. Díky své mnohaleté advokátní zkušenosti si všímám, že v našem civilizovaném světě probíhá likvidace přirozené zdravé mužské síly. Myslíte, že přeháním?

Nemůžeme nevnímat, že muži přirozeně touží světu něco dávat – vystřelují ze sebe svou sílu do okolí, seberealizují se pro ochranu a růst lidstva. Nejvyšší potenciál muže je v akci projevené ven. Pro své přirozené zaměření vně je to právě muž, kdo se nechává motivovat strachem ze selhání, z nepřijetí, z ponížení a zrady. Právě muž je civilizací „úspěšně“ opakovaně zrychlován a masírován, ať už cynickou nadřazeností inteligence a glorifikací moci peněz, nebo bagatelizací projevů lidské citlivosti, ženskou lstí, arogancí a dehonestací své jedinečnosti. Je hnán za iluzí vnějšího vítězství s touhou přiblížit se tzv. mocným. Zraňován z vnějšku, uchyluje se k různě vychytralým akcím agresivního bezpráví, nebo zcela vyčerpán připouští vlastní bezmocnost a upadá do rezignace. Nechává se ovládat svým strachem ze selhání, z nepřijetí, z ponížení a zrady.

Logicky vnímáme, že muž nebývá zraňován hluboko dovnitř, protože podstata jeho síly je venku. A tak ve své nesmrtelné touze uspět v okolí – muž tvrdne. Svou skutečnou sílu likviduje, když se sám zmaten uzavírá před svou bolestí a odmítá ji v sobě prožít. Pohodlně se nechává zneužívat zvenčí vychytralou lstí v nejrůznějších podobách. Sobě už věřit nedokáže. Není už ochoten procítěním svého nejistého odvážně nacházet v sobě rovnováhu a sebeúctu. Neumí uvolňovat své zatuhlé emoce vertikálně.

Ve své praxi jsem slyšela stovky otevřených mužských výpovědí, a proto věřím, že každý muž, byť i jen podvědomě, touží nalézt lásku v sobě. Každý muž chce spatřit, poznat a pozvednout v sobě to vysoce lidské a citlivé, co mu dává odvahu svou racionální a fyzickou silou chránit svět. Touží poznat a vědět, že jeho vědomé vnímání světa je zrcadlem toho, co udržuje v sobě. Poznává v sobě buď sílu své odvážné čisté nedosažitelné pravdy, anebo zmar své zbabělosti, lží, strachu.

Světové statistiky o lidech bílé rasy hovoří převážně nelichotivě: že nadřazenost není sebeúcta, že sebevědomí není sebedůvěra, že tvrdost není skutečná síla, že racionální IQ nemůže být moudrou lidskostí. Naděje zůstává v prastaré pravdě, že cílem je cesta. Cesta k poznání, že o tom, je-li člověk sám sobě rádcem nebo zrádcem, rozhoduje každý sám.

Postupem času, žel, mnozí muži, podněcováni k boji o peníze a moc, uvěřili, že jsou tu proto, aby byli ženám a dětem jen zdánlivě vládnoucími trubci ovládanými zápornými emocemi. Nahromaděné emoce odvahu vylučují, proto zbabělci svou tvrdostí útočí jen na slabší nebo nejbližší, o nichž si myslí, že jim úder nevrátí. Na své cestě mohou muži nalézat odvahu v sobě, pocítit, že lsti, manipulace, lži, intriky a podvody nejsou původní lidskou přirozeností a jsou i pro muže jen výzvou k návratu k sebeúctě.

Proto inspiruji ke zpomalení, k sestupu k sobě dovnitř, neboť není mnoho času. Vaše přítomnost, pánové, je ve vašem cítění, v sebedůvěře, v úctě k sobě. V etice. Budoucnost bez etiky už přirozenou mužskou sílu nepotřebuje. Použije roboty. Racionálně a logicky.

6 12 2018 obr2

Hans Bellmer. The Cube. wikiart.org

publikováno: 6. 12. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …

Zpívej, a nemluv!

Operní pěvkyně Dagmar Pecková v loňském roce zpívala českou hymnu na demonstraci pořádané spolkem Milion chvilek …

Neexistující imigranti II.

Muslimská společenská bublina Multikulturalismus je ve své esenci antievropská forma civilizace. Samuel Huntington Úvod Toto …

Jaké jsou ruské plány s námi

Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty. Velký a …

Zapřeš tradici a zaměníš směr cesty

V pátek 7. 2. 2020 uplynulo 75 let od popravy hraběte Zdeňka Bořka-Dohalského: původem šlechtice, smýšlením …

Křehké demokracie! Podle Jourové Polsko a Maďarsko, ale co doma?

Polsko a Maďarsko nazvala Věra Jourová křehkými demokraciemi. Místopředsedkyně Evropské komise poskytla v minulých dnech rozhovor prestižnímu …

Putin chystá další válku, zůstaneme slabí bez paměti?

Vladimír Putin rozehrává teatrální politický a mediální konflikt o vyznění pětasedmdesátého výročí konce druhé světové války. Interpretace …

Barokní hudbu děláme proto, abychom někým pohnuli

Adam Viktora je uměleckým vedoucím souboru Ensemble Inégal, který se specializuje na interpretaci barokní hudby, …