Akce žlutých vest v koktejlu s ruskou propagandou

Řádění ve Francii s tradiční podporou jejích nepřátel.

Už čtvrtý víkend centrum Paříže, ale i jiná města ve Francii, ochromily protesty hnutí tzv. žlutých vest. Kromě protestů došlo opět i k rabování obchodů, útokům na policisty či novináře. Francouzská vláda přitom demonstrantům už v úterý ustoupila a odložila[1] zvýšení cen pohonných hmot a zavázala se pomoci těm nejchudším.

Britský deník The Times mezitím přišel[2] s analýzou, která informuje, že stovky účtů napojených na Rusko podporuje protesty. 200 takto sledovaných účtů vyprodukovalo už 1600 statusů o protestech.

Kanál WarGonzo zveřejnil fotografii dvou mužů, kteří se chlubí vlajkou organizace „Doněcké lidové republiky“. Muži byli identifikováni jako příznivci militantního Donbasu: Fabrice Sorlina a Xavier Moreau. Fabrice Sorlin je vůdcem ultrapravicové organizace Dies Irae („Soudný den“) a fanouškem „ruského vidění světa“. Sorlin mimo jiné nelegálně navštívil okupované území Donbasu, poté napsal řadu proruských článků ve francouzských médiích.

9 1 2019 obr6

Xavier Moreau navštívil[3] obsazený Donbas jako „pozorovatel“ při pseudovolbách (nikdo je neuznává) 11. listopadu tohoto roku. Demonstrací se například účastnil[4] i Luca Marcela – vlivný italský proruský aktivista.

9 1 2019 obr7

Do Paříže přijela[5] i delegace z Čech. Jednalo se o Žarka „Raptora“ Jovanoviče a jeho kolegu z Raptor TV Roberta Žáka. Žarko „Raptor“ Jovanovič je jeden z vlivných dezinformátorů v ČR. Nedávno na sebe upozornil například svoláním další demonstrace proti příjezdu kancléřky Angely Merkelové nebo svou účastí na recepci k svátku 28. října na Pražském hradě. Rovněž neúspěšně kandidoval[6] i za Stranu práv občanů Zemanovců na pražský magistrát. Žarko Raptor Jovanovič je neúspěšným podnikatelem, který se díky své činnosti dostal do insolvence. Drtivá většina společností, které založil, nebo se v nich nějakým způsobem angažoval, skončila[7] v likvidaci. Přesto cestuje po světě a přináší „aktuální informace“.

9 1 2019 obr8

Aktuální informace o situaci ve Francii přináší i naše dezinformační weby. Web AC24 tomu věnoval[8] článek dne. Pravý prostor šije[9]do Macrona, Aeronet přináší[10] nesmysl o tom, že protesty „organizuje“ Facebook, s popisem situace přispěchal[11] i Sputnik.

 „Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner informoval, že protestů se zúčastnilo 136 tisíc lidí. Celkem 135 lidí utrpělo zranění a policisté zadrželi 1723 demonstrantů. Protesty jsou dalším pokračováním vlny demonstrací proti rostoucím životním nákladům i prezidentovi Emmanuelu Macronovi, které svolává hnutí žlutých vest. Pokračují navzdory ústupkům vlády. Protestující v ulicích Paříže zapálili několik osobních vozů, auta hořela například v ulici Rue Magellan nedaleko výstavního bulváru Champs-Élysées. Do ulic města byla nasazena vodní děla a vyjely i oddíly jízdní policie. Kromě metropole byla podle stanice BMFTV situace napjatá například i v Marseille, kde se demonstranti střetli v historickém centru města s policií. Násilí policisté použili také proti demonstrujícím v Nantes či Lyonu. Zraněné hlásí i jihofrancouzské město Bordeaux,“ shrnuje[12] Česká televize.

136 tisíc lidí je, v přepočtu na lidnatost Francie, podstatně méně, než se účastnilo například v ČR protestů proti Andreji Babišovi. Ty se však, na rozdíl od Francie, obešly bez násilností. Zajímavé je, že v očích dezinformačních médií jsou demonstrace v ČR protestem proti legitimně zvolené vládě, ve Francii však nikoliv. Emanuel Macron, na rozdíl od Miloše Zemana, ve volbách zvítězil přesvědčivě.

Manipulatori.cz.


[1] https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/francouzska-vlada-ustoupi-demonstrantum-pozdrzi-zvysovani-da/r~b9b7da18f7a011e8b2380cc47ab5f122/

[2] https://www.thetimes.co.uk/article/russian-accounts-fuel-protesters-outrage-online-xx2f2g8th?fbclid=IwAR0CrhpAD2WhXHNR1oQue4YmRAGk7Tr0fEfG3XqfWYsc4tR7LFH7UdtYusk

[3] https://www.unian.info/world/10368957-russian-world-supporters-fly-dpr-flag-at-yellow-vest-protest-in-paris.html

[4] https://www.facebook.com/tomasz.pesinsky/posts/344316899687835

[5] https://www.facebook.com/zarko.raptor/posts/1818898511552737

[6] https://zpravy.aktualne.cz/domaci/za-zemanovce-chce-na-magistrat-prorusky-aktivista-s-milionov/r~939d95a0ad0611e899900cc47ab5f122/

[7] https://rejstrik.penize.cz/zarko-jovanovic

[8] https://ac24.cz/-/zive-v-parizi-se-schyluje-k-novym-nepokojum-dalsi-protesty-zlutych-vest?redirect=%2F

[9] https://pravyprostor.cz/macron-neni-ludvik-vi-to-je-ta-tragedie-evropy-vse-s-krizkem-po-funuse/

[10] https://aeronet.cz/news/revoluce-zlutych-vest-hori-uz-nejen-pariz-ale-nove-i-brusel-protesty-organizuje-socialni-sit-facebook-ktera-odmita-blokovat-prispevky-ktere-vyzyvaji-k-nasilnostem-v-ulicich/

[11] https://cz.sputniknews.com/svet/201812088650197-pariz-protesty-zlute-vesty/

[12] https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2673998-protesty-ve-francii-se-zatim-obesly-bez-vetsiho-nasili-policie-ale-uz-pouzila-slzny

publikováno: 9. 1. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Svatovavřinecké vidění světa

Zemřel filosof Roger Scruton, který viděl jasně i jiskru vína i velkopolní prokletí české krajiny. …

Umělá inteligence, Absolutno a jiná nebezpečí na planetě R. U. R.

Vloni jsme si připomínali výročí smutného odchodu Karla Čapka, letos si připomeneme 130 let od …

O té naší prohnilosti

Nedávno mě pozvali na rozhovor do Reflexu, ve kterém jsem upozornil na neurologické dopady moderních …

Odpovědné občanství – odkaz Jana Palacha

Dnes je tomu padesát let, kdy se student UK Jan Palach sebeobětoval, aby otřásl vzmáhající …

Zimola bájí o zrádcích

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola je údajně na cestě z ČSSD. Cítí se zrazen podobně, …

Strachem chyceni v bublinách

Strach je nejsilnější emoce. Nejde o přirozený a zdravý strach, který nás varuje před nebezpečím. …

Zimní vzpomínka na život v Protektorátě Böhmen und Mähren

Opravdu je zvláštní, když člověk dosáhne relativně vysokého věku, jak z paměti začnou vystupovat některé vzpomínky, …

Těžíme z toho, že nemáme EURO? Montujem auta a děláme chemii

Zní to jasně – těžíme, že nemáme. Politická masírka to jede jako kolovrátek už léta. …