Co znamená rusky suverenita

Rozumějme, abychom se nedivili.

Rusko neuvažuje v celosvětových právních kategoriích. Vzpomene si na ně jen tehdy, když narazí na rozhodný odpor, a i tak jen na chvíli.

Ruské chápání státní suverenity se značně liší od chápání suverenity v civilizovaném světě. „U nich“ je právní, ale v Rusku – „podle potřeby”.

Pokud na Západě suverenita země znamená její právní nezávislost a politicko-právní samostatnost, pak v Rusku se chápe podle teze „dělám, co se mi zamane”. A to všude, kde nedokáží odpovědět. Ostatně stejně jako pojmy „svoboda” a „nezávislost” chápané jako cosi absolutního, co není ohraničeno cizím právem na to samé. Vlastně i hluboká izolace Ruska, do které ho Putin důsledně zahání, je Rusy přijímána jako nejvyšší projev suverenity a nezávislosti, a ne jako neutěšená diagnóza vyvrhele neschopného dohody.

Diskutovala jsem jednou s jedním ruským politologem na téma suverenity Ukrajiny a můj oponent tehdy tvrdil, že Ukrajina ztratila svou suverenitu, protože dostává finanční pomoc od USA. Nepamatuju se, že by se podobné diskuse vedly, když v devadesátých letech do Ruska šly tuny humanitární pomoci z USA a pravidelně se posílaly tranše MMF. Teď ruská státní moc, které by nikdo ani ruku nepodal a obležená sankcemi, hlasitě křičí o skandálním americkém vměšování do ukrajinské státnosti a o vazalském postavení Ukrajiny.

Mentalita současné ruské moci je mentalita pouličního gangstera se všemi z toho plynoucími konotacemi – v právu je ten silnější. Když jde do bitky se samopalem kalašnikov proti protivníkovi s klackem, v právních kategoriích nepřemýšlí. Vzpomene si na ně, když protivník přijde s granátometem. Tehdy obratně vytáhne svůj vlastní omlácený a potřebovaný ruční granátomet, kvůli přesvědčivosti za zády mává oprýskaným červeným tlačítkem a s pokerovou tváří vzpomíná na mezinárodní právo a světovou spravedlnost. Přičemž první část této hry s kalašnikovem proti klacku se podává jako velkolepé vítězství zahraniční politiky Vladimíra Putina, zatímco druhá, kdy se proti kyji použijte stejný kyj, jako agrese proti Rusku. Z vnějšku je to očividně nekonzistentní, ale z hlediska vnitřní gangsterské ideologie zcela logické – „quod licet Iovi, non licet bovi” (Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.)

Proč tu logiku lidé na Západě nechápou? Protože v mládí neposlouchali „Graždanskuju oboronu” (sovětská a ruská rocková skupina – pozn. překl.) a neopíjeli se při zpěvu „Máni”. Předat jim tuhle logiku – to je jak na nápěv Měsíční sonáty přednést sprostou odrhovačku, jenže, ksakru, oni stejně hloubku a tajemnost ruských nadávek nepochopí, pitomci. Jinak by jim už dávno došlo, co je to ta suverenita a nezávislost na ruský způsob.

liga.net. via Ta politika.

9 1 2019 obr3

Pablo Picasso. Cat catching a bird. 1939. wikiart.org

publikováno: 9. 1. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Fašounem nebo bolševikem pro zisk a pobavení? Možno. Dokdy?

Pětasedmdesát let od konce druhé světové války se znovu ptáme: Jsou formulace v trestním zákoníku týkající …

Neexistující imigranti IV.

Švédští demokraté – co ukazuje jejich příběh?   Úvod Máte před sebou čtvrtou, předposlední část …

Pytlácká hranice (neuvěřitelný příběh)

Další z neopakovatelných životních příhod chirurga a myslivce Otakara Březiny (1919‒2009). Tentokrát ale, milý čtenáři, šťastný …

Kdo se bojí ombudsmana?

Starověká římská republika si za účelem ochrany slabých před zvůlí mocných zřídila institut tribuna lidu, …

Zprávy z mokřadů

Typickým obdobím, kdy ornitologové a milovníci přírody vyrážejí za pozorováním, je spíše jaro a dny, kdy se …

Křeček chycený v rádiu

Stanislav Křeček dává jasně najevo, že ochrana slabších ho nezajímá a jejich diskriminaci v roli ombudsmana řešit …

Pěstování rozlišovacích schopností

Způsob, jak spolehlivě odlišit rákosníka obecného od rákosníka zpěvného, je chytit ho a zblízka prohlédnout. …

Léky u nás chybí, kvůli bezuzdnému kšeftu v Číně

Výpadek dodávek autodílů z Číny kvůli viru přežijeme, ale nenechme si nalhat našimi bolševiky, že za …