Rytíř Koudelka – „ten čučkař“

Poslední květnový den loňského roku uveřejnila Přítomnost můj článek o aféře Novičok, jehož podtitul zněl Anatomie zrady hlavy státu a zrození rytíře Koudelky. V něm jsem mj. napsal „(V souvislosti s aférou Novičok se chci zastavit u)… plukovníka Michala Koudelky, šéfa Bezpečnostní informační služby, jehož loajalita vůči vlasti je podle všeho absolutní a neotřesitelná. Dokázal to tím, že věrnost vůči své zemi upřednostnil před osobními ambicemi – poté, co si BISka „dovolila“ na Hrad dodat „nesprávné“ čtení, muselo mu být jasné, že se tamní mstivý vládce postará, aby ho jmenování do generálské hodnosti minulo. Vzácný to úkaz a plukovníkovi Michalovi Koudelkovi náleží mnohem větší uznání liberální části veřejnosti, než jak ho doposud zaznamenávám; přesněji řečeno nezaznamenávám vůbec. To považuji nejen za nespravedlivé, ale přímo ostudné.

No, a když to nikdo neudělá, dovolte tedy alespoň mně učinit tak za ostatní. Je nutné ocenit a obdivovat zásadovost, se kterou se tento muž vzepřel nehorázným požadavkům prezidenta republiky, ačkoliv věděl, že ho to bude stát generálské epolety.

Jeho mini příběh je to, co v celé této nechutné kauze potřebujeme – dodává nám naději, že v (jistě nejen bezpečnostních) profesionálních sborech pracují lidé, pro něž pojmy vlast, čest, (spojenecké) závazky a hrdost nejsou prázdné pojmy, a kteří jsou pro ně schopni nést i osobní následky při plném vědomí této možnosti. Děkuji pěkně, pane plukovníku – máte mé uznání.“ K tomu dodám, že snadno předpokládatelné se stalo skutečností – prezident Zeman odmítl šéfa BIS jmenovat do generálské hodnosti, a to již podvakrát.

Nyní se ve veřejném prostoru (nejen našem) po dlouhé době stalo něco, co mě potěšilo. Plukovník Koudelka byl u příležitosti návštěvy premiéra Babiše v USA vyznamenán CIA cenou George Teneta. Tato cena je udělována jednou ročně za zahraniční spolupráci a zdůrazním, že je tím nejprestižnějším oceněním, které americké zpravodajské služby svým zahraničním spolupracovníkům udělují. Skrze plk. Koudelku tak byla oceněna i práce jeho úřadu, jehož osazenstvo náš hradní pán označil za čučkaře.

Tato událost vešla ve známost české veřejnosti tři dny předtím, než jsem se dal do psaní této glosy. Ovšem články s tím spojené se hemžily mediálně vděčnými popisy kontroverzí BIS a Hradu. Marně jsem v pozdějších dnech hledal komentář, i v médiích liberálně orientovaných, který by reflektoval jednak nesmírný význam ocenění v naší momentální politické situaci a speciálně chvalozpěv na plk. Koudelku a jeho BISku, který by byl, ostatně i bez obdržení nějaké ceny, na místě. To je přesně ten případ, kdy se vyjadřuji tak, že jde o naprostý skandál.

Nemíním zde psát za liberální novináře jejich domácí úkoly, ale měli by si uvědomit, že Bezpečnostní informační služba, z povahy věci apolitická složka bezpečnostního aparátu, plní v našich pokřivených poměrech nesmírně významnou roli politickou, když svou činností supluje činnost našich děsivě neschopných prozápadních politiků. Vytváří předivo vztahů se „západním Západem“, které nikoliv nepodstatným způsobem vyvažuje trdlování s Krtečkem v čínské televizi, či plazení se českého premiéra před čínským velvyslancem v souvislosti s kauzou Huawei.

Za to modernímu českému rytíři Koudelkovi vyslovuji již podruhé během necelého roku své velké uznání a díky.

publikováno: 16. 4. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Pravdivost maleb a nicotnost lidí venku

Jan Zrzavý kdysi vzpomínal na Giottovy fresky v Padově, na to, jak prázdný se mu jevil …

Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …

Kdo chce kýč hledat, najde

Forbes přináší zprávu o tom, jak v anglosaském světě dramaticky stoupá prodej básnických sbírek, kdežto u nás někteří …

Někdy sním o tom, jak přepisuji samizdaty (dnešní studenti k roku ’89)

Jak vnímají události 17. listopadu 1989 studenti, kteří jsou na prahu plnoletosti? Zeptali jsme se …

Předčasné Vánoce ve formátu „Čau lidi“

Jeden můj známý mi přeposlal pravidelnou nedělní chvilku propagandistických manipulací Marka Prchala, které jeho zaměstnavatel …