Sídliště Sever v České Lípě

Před lety údajně odmítl starosta České Lípy bezúplatný převod celého sídliště Sever v České Lípě na Město, z tehdy Uranového průmyslu firmy Diamo a.s. Odůvodňoval to tím, že mu ministerstvo privatizace nechce současně převést i RD Okály, které byly též v majetku Diama. Navíc údajně, že není důvod přebírat Městem paneláky, které jsou ve špatném stavu. Tehdejší ministerstvo privatizace tedy vyhlásilo výběrové řízení na privatizaci celého tohoto sídliště. Bylo více zájemců, nicméně sídliště vysoutěžila tehdejší firma Ralsko s.r.o., vlastněná panem Ludvíkem (příjmení). Firma Ralsko se podle mých informací zavázala, že během 10 let zainvestuje sídliště do výšky 80 milionů Kč. To byla dle mých tehdejších informací jediná podmínka převodu na zmíněný subjekt.

Co se nestalo? Za přibližně 12 měsíců uvalil ústecký soudce JUDr. Berka na firmu Ralsko konkurs. Důvod byl, že někomu firma dlužila několik set tisíc Kč po splatnosti. Konkursním správcem byl jmenován JUDr. Komeda. V rámci konkursu jmenovaný prodal toto sídliště formou aukce pražské firmě, jejíž název si nepamatuji, myslím, že to byla Propertis. Cena? Prý 188 milionů, spíše více (233 milionů Kč).

Předpokládám, že si dovedete představit, kolik z toho dostal zákonně konkursní správce a zbytek předpokládám, že pravděpodobně dostal majitel sídliště, výše jmenovaný. Jestli tam bylo něco jako vzájemné vyrovnání, nevím. Sídliště řadu let chátralo, firma, která jej vysoutěžila, pronajímala byty. Komu? Sociálně slabým skupinám. Řada „normálních“ lidí se stěhovala pryč. Zlé jazyky tvrdí, že docházelo k dohodám, kdy např. dlužníci nájemného v panelácích v Mladé Boleslavi dostali nabídku, že když se přestěhují do České Lípy Sever, tak na nich majitel nebude vymáhat dlužné nájemné. Údajně výhodné pro obě strany. Nakonec, když docházelo k havarijním situacím, tak tehdejší paní starostka se situaci snažila řešit mj. prostřednictvím ombudsmana.

Co se dělo dál? Firma, která potenciálně dostala z nájmů, co potřebovala, celé sídliště přeprodala dál. Cenu neznám. Nový majitel se obratem odpojil od centrálního vytápění (CZT) Města a zřídil v jednotlivých domech sekční kotelny na plyn. Jako černý humor lze uvést, že údajně v silných mrazech kotelny v domech nestačily a v bytech bylo přibližně 17 stupňů. Pokud jsem si všiml, zateplení panelových domů většinově není.

A život jde dál, korytem černým, podél bílých skal… Když jsem při jedné příležitosti mluvil s bývalým, dnes již přestárlým starostou, a zeptal se ho, proč to vlastně takto dopadlo, melancholicky se na mne zahleděl a řekl mi: „Chlapče (tak mi říkal dříve), to bys koukal, co všechno bys musel, kdybys chtěl být starostou.“

Město se mu odměnilo. Byl a je čestným obyvatelem České Lípy, vydalo mu též knížku o České Lípě (které se kritici v tisku vysmáli, tedy textu, a on si s dojetím stěžoval, že jim nic neudělal). Prakticky nikdo si ji nekoupil a Město ji rozdávalo při nějakých vhodných příležitostech. Mezi jeho zásluhy patří například, že nechal natřít vstupní, původní dveře radnice na světle žluto, navrhl a stalo se, že Město koupilo podivné dřevěné skulptury trpaslíků, které stvořil jeho kamarád a byly rozmístěny v městských parcích atd.

publikováno: 22. 7. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Němci, šlechtici, katolíci a navrch kněžouři u nás neprojdou! Kristovy milice versus Česko

Přestože o otázce vrácení majetků Řádu německých rytířů naše média poslední dobou neinformují natolik, jako tomu …

Rozdělená společnost? Naložme si různost. „Válka bude, víc vám neřeknu.“

Láska k sjednotitelům je prastarého data. Různí králové, císařové a generálové nedůležitých jmen přežívají v učebnicích dějepisu především …

Straka je tak drzá, jak blbá je opizice

Předpokládám, že pirát Michálek dostal děkovný mail od Marka Prchala za jeho kádrovací střelu do …

Pravdivost maleb a nicotnost lidí venku

Jan Zrzavý kdysi vzpomínal na Giottovy fresky v Padově, na to, jak prázdný se mu jevil …

Diagnóza Babiš

Zprávy jsou nyní plné sporů v kauzách kolem premiéra Babiše. Když nastane jakýkoliv politický trapas, tak …

Okraj společnosti je prostě zajímavější než střed

V.S.: Tvá nová kniha Lobotomík se zčásti odehrává v psychiatrické léčebně stejně jako jedna povídka z tvého …

Porno, internet a děti. A co ještě?

O dopadu sociálních sítí na děti a mladistvé se mluvilo na panelové diskusi Jak přežít na …

Jak se máme díky EU bohatí i chudší

V Evropě bude horko. Chladnému počasí navzdory. Pod praporem visegrádské čtyřky vytáhlo 16 členských států …