Sídliště Sever v České Lípě

Před lety údajně odmítl starosta České Lípy bezúplatný převod celého sídliště Sever v České Lípě na Město, z tehdy Uranového průmyslu firmy Diamo a.s. Odůvodňoval to tím, že mu ministerstvo privatizace nechce současně převést i RD Okály, které byly též v majetku Diama. Navíc údajně, že není důvod přebírat Městem paneláky, které jsou ve špatném stavu. Tehdejší ministerstvo privatizace tedy vyhlásilo výběrové řízení na privatizaci celého tohoto sídliště. Bylo více zájemců, nicméně sídliště vysoutěžila tehdejší firma Ralsko s.r.o., vlastněná panem Ludvíkem (příjmení). Firma Ralsko se podle mých informací zavázala, že během 10 let zainvestuje sídliště do výšky 80 milionů Kč. To byla dle mých tehdejších informací jediná podmínka převodu na zmíněný subjekt.

Co se nestalo? Za přibližně 12 měsíců uvalil ústecký soudce JUDr. Berka na firmu Ralsko konkurs. Důvod byl, že někomu firma dlužila několik set tisíc Kč po splatnosti. Konkursním správcem byl jmenován JUDr. Komeda. V rámci konkursu jmenovaný prodal toto sídliště formou aukce pražské firmě, jejíž název si nepamatuji, myslím, že to byla Propertis. Cena? Prý 188 milionů, spíše více (233 milionů Kč).

Předpokládám, že si dovedete představit, kolik z toho dostal zákonně konkursní správce a zbytek předpokládám, že pravděpodobně dostal majitel sídliště, výše jmenovaný. Jestli tam bylo něco jako vzájemné vyrovnání, nevím. Sídliště řadu let chátralo, firma, která jej vysoutěžila, pronajímala byty. Komu? Sociálně slabým skupinám. Řada „normálních“ lidí se stěhovala pryč. Zlé jazyky tvrdí, že docházelo k dohodám, kdy např. dlužníci nájemného v panelácích v Mladé Boleslavi dostali nabídku, že když se přestěhují do České Lípy Sever, tak na nich majitel nebude vymáhat dlužné nájemné. Údajně výhodné pro obě strany. Nakonec, když docházelo k havarijním situacím, tak tehdejší paní starostka se situaci snažila řešit mj. prostřednictvím ombudsmana.

Co se dělo dál? Firma, která potenciálně dostala z nájmů, co potřebovala, celé sídliště přeprodala dál. Cenu neznám. Nový majitel se obratem odpojil od centrálního vytápění (CZT) Města a zřídil v jednotlivých domech sekční kotelny na plyn. Jako černý humor lze uvést, že údajně v silných mrazech kotelny v domech nestačily a v bytech bylo přibližně 17 stupňů. Pokud jsem si všiml, zateplení panelových domů většinově není.

A život jde dál, korytem černým, podél bílých skal… Když jsem při jedné příležitosti mluvil s bývalým, dnes již přestárlým starostou, a zeptal se ho, proč to vlastně takto dopadlo, melancholicky se na mne zahleděl a řekl mi: „Chlapče (tak mi říkal dříve), to bys koukal, co všechno bys musel, kdybys chtěl být starostou.“

Město se mu odměnilo. Byl a je čestným obyvatelem České Lípy, vydalo mu též knížku o České Lípě (které se kritici v tisku vysmáli, tedy textu, a on si s dojetím stěžoval, že jim nic neudělal). Prakticky nikdo si ji nekoupil a Město ji rozdávalo při nějakých vhodných příležitostech. Mezi jeho zásluhy patří například, že nechal natřít vstupní, původní dveře radnice na světle žluto, navrhl a stalo se, že Město koupilo podivné dřevěné skulptury trpaslíků, které stvořil jeho kamarád a byly rozmístěny v městských parcích atd.

publikováno: 22. 7. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Ve sviňáko! Krásná nebo chytrá?

U normálního člověka se občas zdá, že jeho schopnost uvažování je do jisté míry utlumena …

K výročí náletu na Drážďany

Na základě osobní zkušenosti si myslím, že každý z nás zažije ve svém obyčejném a …

Firma sobě! Aneb za nás čerpá Agrofert.

Naším hlavním problémem není to, že se k moci dostal nějaký lump, nýbrž to, že si …

Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …

Zpívej, a nemluv!

Operní pěvkyně Dagmar Pecková v loňském roce zpívala českou hymnu na demonstraci pořádané spolkem Milion chvilek …

Neexistující imigranti II.

Muslimská společenská bublina Multikulturalismus je ve své esenci antievropská forma civilizace. Samuel Huntington Úvod Toto …

Jaké jsou ruské plány s námi

Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty. Velký a …

Zapřeš tradici a zaměníš směr cesty

V pátek 7. 2. 2020 uplynulo 75 let od popravy hraběte Zdeňka Bořka-Dohalského: původem šlechtice, smýšlením …