„Mýtusy“ a nemýtusy o devadesátkách a dnešku

Pro Paměť národa natáčíme už od roku 2001 vzpomínky nejstarších pamětníků nejrůznějších fenoménů 20. století. Záznamů už je několik tisíc. Rozhovory nicméně nekončíme po odvyprávění jejich „epochálních“ nebo „dějinných“ vzpomínek. Tím mám na mysli ty velké paměti, kdy se dotyční zapojili do zápasu o svobodu a demokracii nebo jim doslova po hlavě kráčely dějiny, nebo toho všeho byli „pouze“ svědky. Dokonce nevypínáme kamery po vzpomínání na sametovou revoluci. Končíme v současnosti, protože stejně jako se manipuluje vzdálenou minulostí, manipuluje se i tou nedávnou a bude se manipulovat i naší současností.

Jedna lež Babišova politického marketingu je mýtus rozkradené republiky za divokých devadesátých let, kdy bylo všechno možné a „všici kradli a kradnú“. Mýtus o zpackané transformaci, ona Zemanova „spálená země“.

Ve skutečnosti byla 90. léta dobou obrovského vzedmutí duchovního a obecného tvůrčího potenciálu československé a následně české společnosti. Byla to doba, kdy se otevřelo tabu o odsunu Němců, tabu o českém podílu na vlastní záhubě v 50. letech atd… Podařilo se vybojovat přes odpor mnohých restituce. Institut, který pozitivně ovlivnil životy stovkám tisíc lidí. Mimochodem v jiných zemích bývalého sovětského bloku podobný zákon nenajdeme. Jsou tu tisíce úspěšných privatizačních projektů. Stovky úspěšných firem světového významu, které v 90. letech začínaly.

Všechny ty korupční skandály a nezpochybnitelné prorůstání mafie do politiky jsou jistě součástí doby transformace. To ovšem nebyl problém pouze náš, ale všech postkomunistických zemí. Podívejte se jinam. Byla to součást boje za povahu demokracie, o právní stát a funkční instituce, po socialismem zdevastované společnosti, kde platilo „kdo nekrade, okrádá svou rodinu“.

Je čas, kdy už jsou zajímavé i vzpomínky lidí, kteří tvořili hospicové hnutí, cestu domů, budovali firmy atd…, ale také fičeli na adrenalinu korupce při plnění stranických pokladen. Nakonec tu jsou i tisíce lidí, kteří prošli vojenským nasazení v zahraničí, ale také bývalí politici, již prosadili navzdory silné kampani vznik Senátu atd…atp… S některými z nich už natáčíme, další budou přibývat. Nakonec i dnešní mlaďoši kolem Milionu chvilek budou mít co vyprávět. Už teď je v Paměti národa možné najít pro budoucnost klíčové vzpomínky z 90. let. Některé se pokusíme představit na podzim. Paměť národa nemá ambici zachytit kopii minulosti, jde nám a vždycky šlo o zápas o svobodu ve všech možných podobách. Velkých i malých. Ten, jak je vidno, stále trvá.

publikováno: 8. 8. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Nevíte, kde bych sehnal kus svého mozku?

Fanoušci Formanova filmu Přelet nad kukaččím hnízdem či jeho knižní předlohy Vyhoďme ho z kola ven …

Nemáme klíč – seznam agentů KGB ČSSR

Sověti si své satelity hlídali velmi důkladně. Nikdy jim zcela nedůvěřovali. Právě proto neponechávali nic …

Nerušeně konzumovat, tak si dnes vykládáme svobodu!

„Pohřbívat ateistickou celebritu v katedrále mě irituje,“ říká Vojtěch Razima (1968), aktér demonstrací, jež předcházely sametové …

Svět ve stavu nouze

Planeta se kvůli lidskému působení nachází ve stavu klimatické nouze, a pokud se státy v nejbližší době …

Kultura 3.0 a literatura jako věda o člověku

Když člověk v zapadlém koutě světa zavítá do špeluňky, a může to být putyka, taverna, guesthouse, bar, …

Divokým Kurdistánem

Kurdistán jsem navštívil mnohokrát. Turecký, irácký, íránský i syrský. Navštívil jsem relikty kurdského osídlení v Arménii a Ázerbájdžánu. …

Duté oslavy jako kamufláž eklsrabu

To, že se oslavují státní svátky, je běžné všude na světě. Nejde ovšem jen o to, …

Ve stručnosti je síla, básněte

Mám rád přirozené dorozumívání, mluvenou a psanou řeč. Mám rád češtinu. Mám rád i jiné jazyky, protože …