Už i v OSN vědí, jak je u nás skvěle

Jen co skončila oslava po Šarochově a Erazimově piruetě, tak agrofertí guru servíruje svým oddaným trollíkům další porce extáze. Před poloprázdným sálem Valného shromáždění OSN promluvil k celému světu. Rafinovaně se bývalý kariérní komunista a soudně uznaný spolupracovník StB přihlásil k již nežijícímu Václavu Havlovi. Spoluautoři jeho projevu mu namixovali takovou babišovskou všehochuť. Vše pak vyznělo jako sebeoslavný zpěv jednoho z posttotalitních oligarchů, který vládne nevelké středoevropské zemi a školí zbytek zeměkoule. Před jeho nástupem k moci napáchali jeho předchůdci spoustu chyb, ale teď už je to jiná jízda.

Nájezdník ze sousední země se ujal Česka jako samozvaný krizový manažer, přinesl tah na bránu, firemní styl vládnutí a dílo se daří. Jsme prý jedna z nejlepších a nejúspěšnějších zemí světa, ne-li již vůbec nejlepší, a to díky skvělému agrofertímu vedení. Jsme údajně v čele inovací, jsme bezpečná země, nemáme žádné nezaměstnané ani žádné migranty, všichni občané jsou spokojení a veselí. Všechno se nám daří a stoupáme dál a výš ke světlým zítřkům. Krom toho se vzorně staráme o životní prostředí, krajinu, venkov, o seniory, o děti (i ty z umělého oplodnění) a československým firmám se v Česku náramně daří, zvláště pak některým. Českým novinářům pak Babiš ještě sdělil, že stačil na recepci pokárat Trumpa za jeho nedokonalý projev, ale samozřejmě jen tak po kamarádsku, jak už to mezi světovými lídry chodí. Borisovi a EU pomůže i s tím brexitem. Prostě práce všeho druhu, společnost s ručením velmi omezeným: Andrej a spol. Tak snad se už dovtípil i ten Nevtípil.

Myslím, že Babiš své vlastní „genialitě“ věří. Ostatně i Monika mu říkala, že je jednička. Česká politická produkce připomíná rozverný, nekonečný sitkom. Najatí komparsisté se smějí a radostně se plácají do kolen. Ostatní se začínají smát také, aby získali plus body. Když budou opravdu moc vzorní, tak se z nich mohou stát třeba i šéfové nějakého státního podniku anebo je boss vezme na další výlet k soše svobody, případně je pozve na Čapák. Televize Nova z toho pak udělá reportáž. Ostatní média se spontánně přidají.

Už to začíná připomínat bájné časy legendárního rumunského náčelníka Nicolae Ceaușesca. Vzpomínáte? Jeho ambiciózní paní se pak stala šéfovou rumunské Akademie věd. To byl skromný páreček. Radost pohledět. Kdo ví? Třeba to může být inspirace i pro paní premiérovou. Teď už není trestně stíhaná…

Agrofertí trollíci jedou non stop a umí z umělého hrdiny vyrobit super hrdinu, ale taky ze slušného člověka trosku a odpadlíka. Manuály jim připravují ti, kteří s tím mají zkušenosti z normalizační praxe.

Jestli jsme si donedávna mysleli, že něco u nás přeci jenom možné není, tak na to teď zapomeňme. Jak se nyní ukazuje, tak možné je opravdu všechno. Monopol moci nedeformuje jen politické procesy, ale doslova všechny sféry života společnosti. To není defétismus, nýbrž reálná obava z dalšího vývoje. Čelit se tomu dá jedině tehdy, když to dosti početná část společnosti nevzdá a nezačne kolaborovat. Snadné to jistě nebude, ale vše si musíme zasloužit, i tu darovanou svobodu.

publikováno: 29. 9. 2019

NEJNOVĚJŠÍ články


Čapkovi mloci jako masoví lidé zničí humanistickou kulturu

V čem tkví Čapkovo proroctví a jeho myšlenky? Samozřejmě, je možné tvrdit, že jako mloci byli …

Panna není pannou

Z rozbité Immaculaty se zachovalo duše dost. Jestli je na něco u křesťanů spoleh, tak určitě …

Greta v továrně na sny (komentář k slovům i emocím)

23. září: Greta Thunbergová má projev na klimatickém summitu OSN v New Yorku. 23. září: Kritikové …

Verše pro poslední lidi o mravencích a vlcích

„Žijeme dnes uboze“, pravil Milan Machovec. Nijak se nevzrušoval začátkem milénia ani nedojímal výročími listopadu, …

Karel Gott, náš český Héraklés

Tenhle týden jsem pochopil, že Karel Gott je náš současný nejdůležitější mytický hrdina. Mýty jsou …

V předklonu před Čínou se blbě myslí za sebe

Minulý týden probíhaly mohutné oslavy 70. výročí založení ČLR a o poznání rozpačitější oslavy 70. výročí navázání …

Sekáček na maso pod čínskými scannery

Promiňte, je to po prvé, co něco píši, takže to asi nebude perfektní. Mám to …

Černooký bača ovečky zatáčá

Je velmi obtížné vnějšímu pozorovateli vysvětlit co se to u nás vlastně děje. Proč zrovna u nás …