Proč mám Prahu ráda

Život v metropoli očima cizinky.

Autorku tohoto článku Nasťu jsem potkala před rokem na kurzu češtiny pro cizince, který jsem vedla. Nasťa přijela s manželem programátorem, který v Praze dostal práci, a malou dcerkou. Každý se se stěhováním do jiné země vyrovnává po svém, a bylo zajímavé vidět, jak Prahu, Čechy a vůbec celou naši kulturu vnímá Ruska. Nasťa se od začátku projevovala aktivně a měla čilý zájem o všechno, co bylo svázané s českou kulturou. S vervou sobě vlastní se jala psát blog pro ostatní rusky mluvící manželky, přítelkyně či prostě jen zájemce, kteří buď zvažují, zda přijet, nebo už přijeli. Proto jsem se rozhodla přeložit její článek o výhodách a nevýhodách života cizince v Praze, abychom se i my, věčně na všechno si stěžující Češi, mohli chytnout za nos a říct si, že ta naše česká kotlina vlastně není tak špatná. (T. S.)

Když jsem před rokem přijela poprvé do Prahy, napsala jsem první článek o 15 příčinách, proč mám ráda Prahu. Po roce se moje první turistické dojmy z Prahy jen prohloubily. Dnes, po roce, mohu už vyjmenovat i nevýhody, které si Praha pro cizince připravila. Mohu se na Prahu již podívat nejen očima turisty, ale i obyvatele. Dnes bez růžových brýlí o Praze očima Rusky.

Výhody života v Praze

Následujících pět bodů uvedených níže přidávám k prvním patnácti po roce života v Praze.

1. Práce

Hodně práce. Dnes je úroveň nezaměstnanosti v Česku na historickém minimu, představuje pouze 2,4 %. Podle Českého statistického úřadu činí za rok 2018 vrchní hranice průměrné hrubé mzdy v Praze 38 000 Kč. V poslední době mnoho mezinárodních firem přeneslo svoje pobočky právě do Prahy. Je sháňka po celé řadě vysoce kvalifikovaných pracovníků, především po programátorech, inženýrech, bílých límečcích, kteří umí několik světových jazyků. Stále je také nedostatek představitelů dělnických profesí. Rovněž zdravotnický personál je žádaný, avšak proces uznání diplomu je velmi složitou záležitostí.

2. Ekologie a šetření

Ekologie a šetrný vztah k přírodě – to je životní styl a stav mysli. Tady se třídí odpad. A je skutečným uměním si zapamatovat, do popelnice jaké barvy patří třeba pytlíček od čaje. Děti se od malička zábavnou formou učí, že se mají starat o životní prostředí a rozvíjí se u nich ekologické návyky, kterých se pak drží celý život. Všude v Praze můžete najít elektronické lístky, ekologické tašky na více použití a papírové pytlíky místo plastových. V srpnu senátní výbor doporučil přijmout zákaz prodeje jednorázových pytlíků, plastového nádobí na jedno použití, a dokonce doporučil nahradit i plast ve štětičkách do uší obnovitelným materiálem.

Navíc je v Praze spoustu obchodů s ekologickou tematikou a zelených kaváren.

Jednou z prvních věcí, které jsem si v Praze koupila, byla termoska a krabička na jídlo. A hned se mi tím vytvořil návyk vždycky je nosit s sebou. Není to jen ekologické, ještě to šetří peníze.

A ještě k šetření: v obchodech jsou pořád nějaké slevové akce (jakože skutečné slevy, a ne že nad cenu napíšou přeškrtnutou dvakrát tak vyšší „původní“ cenu).

3. Pohodlí

Praha je velmi pohodlné město pro život. Město, kde mají rádi děti. Dětská hřiště jsou skvěle vybavená, na velkých hřištích, stejně jako v supermarketech, je místnost s přebalovacím pultem. V mnohých jsou i mikrovlnky, kde se dá ohřát dětská strava. Pískoviště a hřiště samotné se na noc zavírají. Prolézaček na hřištích je stále víc.

Maminky v Praze jsou mobilní. Většina stanic metra má výtah. V tramvajích a autobusech jsou speciální nájezdy a místa pro kočárky.

Cení si tu přirozenost a pravidelnost. Obyvatelé Prahy jsou lidé klidní, disciplinovaní a velmi zdvořilí. Čeština je jazykem zdvořilosti, slovní obraty a obrátky v ústní řeči se na papíře stávají takřka poémou zdvořilosti.

4. Poloha a podnebí

Praha je skutečně srdcem Evropy. Za pouhých pár hodin je možné se dostat do Německa, Rakouska, Polska a na Slovensko.

Milovníci cestování tady najdou pro svoje hobby nejlepší podmínky: skvělé cesty, cenově dostupné lístky na autobus, vlak, ale i letenky.

V Praze je velmi příjemné podnebí a všechna roční období jsou zastoupena, město je krásné v každém z nich. Jedno období přechází do druhého pozvolna. Ale je pravda, že globální oteplování se dotklo i Prahy. V letošním létě teploty dosahovaly k 35 stupňům, což zvláště ve městě není lehké vydržet.

5. Vzdělání

Bezplatné základní, střední i vysokoškolské vzdělání v češtině.

***

Můj původní seznam 15 výhod byl takovýto:

Praha je jedinečné, nádherné, unikátní, starobylé město s obrovským množstvím parků, sadů a kopců. Je fotogenická, vynadívat se nemohu na krásná nábřeží a na pražské obyvatele!

Muzea pro každého, v každém věku i finančních možnostech. A ještě, Praha je gastronomický ráj. Je to město hudby, pořád se zde konají nějaké koncerty nejrůznějších hudebních stylů a směrů.

Naprosto skvělá veřejná doprava, která je přesná jak švýcarské hodinky, a navíc je velmi snadno pochopitelná.

Pražané jsou činorodí a důvtipní. V Praze se koná ohromné množství událostí se vstupem zdarma a netradiční akce města leckoho překvapí svým rozsahem.

Ve městě si můžete sami nasbírat různé ovoce a plody, nebo si najít jinou neobvyklou kratochvíli – třeba kinoautobus.

Ale to nejdůležitější je, že v Praze vládne klid a pořádek a jakási atmosféra vlídnosti. A to je přesně to, proč mám ráda Prahu.

***

Nevýhody života v Praze

V žebříčku měst, ve kterých se žije nejlépe, obsadila Praha 60. místo z 200, což samo o sobě není špatné. Ale zároveň to ukazuje i na jisté nedostatky.

Každý má jiné priority, takže můj seznam nevýhod jistě nebude úplný ani absolutní, a jistě by každý mohl přidat vlastní nevýhody, nebo naopak to, co já za nevýhodu považuji, bude pro někoho jiného výhoda.

1. Drahé nemovitosti

Vysoké ceny za pronájem kvalitního bydlení, vysoké poplatky za energie a rostoucí kupní ceny nemovitostí. Ceny na trhu jsou přepálené, avšak nejhorší je najít pronájem nebo koupit byt v hlavní sezóně.

2. Drahé telefonování a internet

Smlouva na telefon se uzavírá na 2 roky. Telefonování a internet jsou opravdu velmi drahé.

3. Drahé povinné zdravotní pojištění

4. Nákupy

Specifické nakupování a móda. Pohodlnost a komfort mají přednost často před kvalitou a estetikou.

5. Turistická sezóna bez konce

Praha je pro turisty jedním z nejkrásnějších a nejdostupnějších evropských měst. Najít proto neturistické místečko v Praze je opravdový oříšek.

***

Výsledek: všehovšudy 5 nevýhod a 20 výhod. A i když ideální města, země a ani lidé nejsou, je pořád lepší koukat na plusy než mínusy, že?

Převzato z blogu autorky. Z ruštiny přeložila Tereza Soušková.

12 9 2018

Dorothea Tanning. Touristes de Prague III. 1961. wikiart.org

publikováno: 12. 9. 2018

NEJNOVĚJŠÍ články


Umělá inteligence, Absolutno a jiná nebezpečí na planetě R. U. R.

Vloni jsme si připomínali výročí smutného odchodu Karla Čapka, letos si připomeneme 130 let od …

O té naší prohnilosti

Nedávno mě pozvali na rozhovor do Reflexu, ve kterém jsem upozornil na neurologické dopady moderních …

Odpovědné občanství – odkaz Jana Palacha

Dnes je tomu padesát let, kdy se student UK Jan Palach sebeobětoval, aby otřásl vzmáhající …

Zimola bájí o zrádcích

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola je údajně na cestě z ČSSD. Cítí se zrazen podobně, …

Strachem chyceni v bublinách

Strach je nejsilnější emoce. Nejde o přirozený a zdravý strach, který nás varuje před nebezpečím. …

Zimní vzpomínka na život v Protektorátě Böhmen und Mähren

Opravdu je zvláštní, když člověk dosáhne relativně vysokého věku, jak z paměti začnou vystupovat některé vzpomínky, …

Těžíme z toho, že nemáme EURO? Montujem auta a děláme chemii

Zní to jasně – těžíme, že nemáme. Politická masírka to jede jako kolovrátek už léta. …

Žena par excellence – všestranná Jaroslava Moserová

Druhou ženou Milana Davida byla Jaroslava Moserová (1930–2006), lékařka, která strávila poslední dny při Janu …