Zimola bájí o zrádcích

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola je údajně na cestě z ČSSD.

Cítí se zrazen podobně, jako byl zrazen pan prezident [Zeman].

Na své pocity má právo, ale v momentě, kdy řekne, že … myslím, že ani pan prezident ve svém politickém životě nedokázal být nadále ve straně s některými lidmi, kteří ho podrazili, má zase občan České republiky právo na pravdivá historická fakta.

Zimola má zjevně na mysli události, kdy při prezidentské volbě v roce 2003 v Parlamentu České republiky Zemana ze sociální demokracie nepodpořilo „27 zrádců“, jejichž seznamem, přestože volba byla tajná, se Zeman dodnes někdy ohání. Nebylo mi nikdy jasné, proč se také neřeší seznam 31 sociálnědemokratických zrádcovských poslanců, kteří nepodpořili tehdejšího prezidentského kandidáta této strany číslo 1, který se o funkci v Parlamentu ucházel ještě před Zemanem – tedy právníka a soudce Jaroslava Bureše. Takto to totiž vyplývá ze součtu tehdy odevzdaných hlasů. Pro připomenutí: v ČSSD byla spousta lidí, která velmi stála o to, aby byl zvolen právě a jen Zeman už v roce 2003. Nebyli tito „dřívější zrádci“ náhodou právě zemanovci?

Jenže po této neúspěšné volbě Zeman z ČSSD přes veškeré nevraživosti ke svým nástupcům Vladimíru Špidlovi a Stanislavu Grossovi ještě nevystoupil. Naopak, dění ve straně prostřednictvím svých příznivců (Zdeňka Škromacha) stále ovlivňoval. Společnou řeč pak Zeman našel s dalším předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, kterému dokonce pomáhal s kampaní před parlamentními volbami v roce 2006. Posléze se ale ti dva vůbec neshodli v názorech na řešení patové povolební situace. V průběhu února a března 2007 jejich spory vyvrcholily v důsledku tehdy deset let staré smlouvy s advokátem Zdeňkem Altnerem. Na Zemana bylo mj. podáno i trestní oznámení, načež z ČSSD vystoupil.

Nestalo se tak tedy kvůli „zrádcům“, jak mylně naznačuje Zimola, ale kvůli Altnerovi, kauze dodnes nevyřešené, a kvůli Paroubkovi, kterého dnes Zeman paradoxně považuje možná za svého jediného nástupce na postu předsedy ČSSD, který byl, co se týče dosahování slušných volebních zisků, kompetentní. Tak to uvedl v exkluzivním předvánočním rozhovoru pro časopis MOSTY.

Tedy Zimola – premiant Zemanovy školy – mýty, polopravdy a protimluvy.

publikováno: 16. 1. 2020

Jan Dlask

Jan Dlask

/ Narozen v roce 1973 v Pardubicích. Vystudoval finštinu a švédštinu v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde vyučuje především finskou literaturu. Její překlady do češtiny recenzuje v kulturních tiskovinách (Tvar, iLiteratura.cz). Je autorem sociologických dějin švédskojazyčné literatury ve Finsku, vydaných v nakladatelství Pavel Mervart. Příležitostně také sleduje společenskou a politickou situaci ve Finsku i ve Švédsku -- ale nejenom tam: hledá momenty, ve kterých by severské zkušenosti mohly být inspirativními i pro středoevropský prostor.

NEJNOVĚJŠÍ články


Křeček chycený v rádiu

Stanislav Křeček dává jasně najevo, že ochrana slabších ho nezajímá a jejich diskriminaci v roli ombudsmana řešit …

Pěstování rozlišovacích schopností

Způsob, jak spolehlivě odlišit rákosníka obecného od rákosníka zpěvného, je chytit ho a zblízka prohlédnout. …

Léky u nás chybí, kvůli bezuzdnému kšeftu v Číně

Výpadek dodávek autodílů z Číny kvůli viru přežijeme, ale nenechme si nalhat našimi bolševiky, že za …

Neexistující imigranti III.

Imigrační a muslimská otázka v britském politickém zrcadle   Úvod Toto je 3. část pětidílné minisérie mých …

Ve sviňáko! Krásná nebo chytrá?

U normálního člověka se občas zdá, že jeho schopnost uvažování je do jisté míry utlumena …

K výročí náletu na Drážďany

Na základě osobní zkušenosti si myslím, že každý z nás zažije ve svém obyčejném a …

Firma sobě! Aneb za nás čerpá Agrofert.

Naším hlavním problémem není to, že se k moci dostal nějaký lump, nýbrž to, že si …

Kravina, aneb komu věřit?

V padesátých letech, když pod kuratelou sovětských soudruhů českoslovenští soudruzi pověsili několik svých dříve velmi …