Zimola bájí o zrádcích

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola je údajně na cestě z ČSSD.

Cítí se zrazen podobně, jako byl zrazen pan prezident [Zeman].

Na své pocity má právo, ale v momentě, kdy řekne, že … myslím, že ani pan prezident ve svém politickém životě nedokázal být nadále ve straně s některými lidmi, kteří ho podrazili, má zase občan České republiky právo na pravdivá historická fakta.

Zimola má zjevně na mysli události, kdy při prezidentské volbě v roce 2003 v Parlamentu České republiky Zemana ze sociální demokracie nepodpořilo „27 zrádců“, jejichž seznamem, přestože volba byla tajná, se Zeman dodnes někdy ohání. Nebylo mi nikdy jasné, proč se také neřeší seznam 31 sociálnědemokratických zrádcovských poslanců, kteří nepodpořili tehdejšího prezidentského kandidáta této strany číslo 1, který se o funkci v Parlamentu ucházel ještě před Zemanem – tedy právníka a soudce Jaroslava Bureše. Takto to totiž vyplývá ze součtu tehdy odevzdaných hlasů. Pro připomenutí: v ČSSD byla spousta lidí, která velmi stála o to, aby byl zvolen právě a jen Zeman už v roce 2003. Nebyli tito „dřívější zrádci“ náhodou právě zemanovci?

Jenže po této neúspěšné volbě Zeman z ČSSD přes veškeré nevraživosti ke svým nástupcům Vladimíru Špidlovi a Stanislavu Grossovi ještě nevystoupil. Naopak, dění ve straně prostřednictvím svých příznivců (Zdeňka Škromacha) stále ovlivňoval. Společnou řeč pak Zeman našel s dalším předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, kterému dokonce pomáhal s kampaní před parlamentními volbami v roce 2006. Posléze se ale ti dva vůbec neshodli v názorech na řešení patové povolební situace. V průběhu února a března 2007 jejich spory vyvrcholily v důsledku tehdy deset let staré smlouvy s advokátem Zdeňkem Altnerem. Na Zemana bylo mj. podáno i trestní oznámení, načež z ČSSD vystoupil.

Nestalo se tak tedy kvůli „zrádcům“, jak mylně naznačuje Zimola, ale kvůli Altnerovi, kauze dodnes nevyřešené, a kvůli Paroubkovi, kterého dnes Zeman paradoxně považuje možná za svého jediného nástupce na postu předsedy ČSSD, který byl, co se týče dosahování slušných volebních zisků, kompetentní. Tak to uvedl v exkluzivním předvánočním rozhovoru pro časopis MOSTY.

Tedy Zimola – premiant Zemanovy školy – mýty, polopravdy a protimluvy.

publikováno: 16. 1. 2020

Jan Dlask

Jan Dlask

/ Narozen v roce 1973 v Pardubicích. Vystudoval finštinu a švédštinu v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde vyučuje především finskou literaturu. Její překlady do češtiny recenzuje v kulturních tiskovinách (Tvar, iLiteratura.cz). Je autorem sociologických dějin švédskojazyčné literatury ve Finsku, vydaných v nakladatelství Pavel Mervart. Příležitostně také sleduje společenskou a politickou situaci ve Finsku i ve Švédsku -- ale nejenom tam: hledá momenty, ve kterých by severské zkušenosti mohly být inspirativními i pro středoevropský prostor.

NEJNOVĚJŠÍ články


Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …

Stát jako věřitel poslední instance

Významný ekonomický expert uvádí v rozhovoru pro HN: Stát musí hrát roli věřitele poslední instance, a ne …

Dáme si práci se zvláštnostmi světa, nebo bude po nás?

Světu dominují děje extrémní, neznámé a velmi nepravděpodobné a přes rozkvět lidského poznání bude budoucnost …

Hamáček to zařídí! Muži v červeném si nenechají házet klacky…

Muž v červeném svetru – Hamáček – se zjevil, podobně jako kdysi Gross v maskáčích, a už …

Itálie a celá západní Evropa je hloupá? My a Čína jsme chytří?

Zatímco si natahujeme roušky a podrobujeme se vládním nařízením, která jsou nám nemilá (ale chceme …

Historička Eva Broklová a československá demokracie

Na prahu jednoho z nejdramatičtějších týdnů naší novodobé historie, 10. března 2020, zemřela v Praze přední historička …