Deset zpráv k 16. 5. 2022

  1. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg včera oznámil, že bezpečnostní blok udělí Švédsku a Finsku zrychlené členství. Tento krok zvyšuje tlak na Vladimira Putina, který zdůvodnil ruskou invazi na Ukrajinu tím, že je třeba udržet vojenskou alianci dál od hranic jeho země.
  2. Ukrajinské síly v posledních dnech postoupily do blízkosti ruských hranic poté, co vytlačily ruské jednotky z předměstí Charkova, druhého největšího ukrajinského města. Přibývá důkazů, že ruská ofenziva v oblasti Donbasu dále na východě po počátečních skromných úspěších slábne.
  3. Ukrajinské vojenské síly otevřely přehradu, aby zaplavily rezidenční oblast Demydiv severně od Kyjeva s cílem zastavit postup ruských sil, které měly v plánu dorazit k hlavnímu městu. Ve vesnici vznikla bažina a byly zatopeny sklepy a pole, podle obyvatel stálo zabránění útoku za všechny oběti.
  4. Index S&P 500 se letos zatím propadl o 18 procent, cena bitcoinu za stejné období klesla o 40 procent. Dle dat z minulého týdne se cena za pět dní propadla o 20 procent, cena indexu S&P 500 klesla o 5 procent.
  5. V USA zemřelo na covid-19 téměř milionů lidí. Kdyby měly Spojené státy stejnou úmrtnost na covid jako Austrálie, zachránilo by se asi 900 000 životů. Američtí reprezentanti v Austrálii zkoumají, co se v Austrálii povedlo a co se v USA nepovedlo.
  6. Šanghaj v pondělí představila plány na návrat normálnějšího života od 1. června a ukončení bolestivé izolace v boji s covidem-19, která trvala více než šest týdnů a přispěla k prudkému zpomalení čínské hospodářské aktivity.
  7. Stovky somálských zákonodárců včera v téměř dva roky odkládaném hlasování zvolily novým prezidentem země Hassana Sheikha Mohamuda. Mohamud, bývalý prezident a mírový aktivista, získal 214 hlasů od 328 zákonodárců, které vybrali představitelé jednotlivých klanů. Hlasování se koná uprostřed řady problémů, kterým Somálsko čelí. „Slibuji, že vybuduji Somálsko, které bude v souladu samo se sebou a bude v souladu se světem,” slíbil nový prezident v rámci své přípsahy.
  8. Íránem podporované hnutí Hizballáh utrpělo v libanonských parlamentních volbách ránu: předběžné výsledky ukázaly ztráty některých jeho nejstarších spojenců a strana Libanonské síly, která je spojená se Saúdskou Arábií, uvedla, že získala křesla. Konečné výsledky ještě nejsou zřejmé, jsou očekávány během pondělí.
  9. Při jednom z nejsmrtonosnějších rasistických masakrů v novodobé americké historii zabil v sobotu bělošský střelec v supermarketu na severu státu New York deset lidí a další tři zranil – téměř všichni byli černoši. Město Buffalo ve státě New York truchlí za oběti sobotní masové střelby a postupně se objasňují podrobnosti tohoto útoku. Úřady uvedly, že osmnáctiletý střelec, který se sám přiznal k bělošské nadřazenosti, zaútočil v rámci „rasově motivovaného zločinu z nenávisti”.
  10. V pátek se konala evropská písňová soutěž pro menšinové a regionální jazyky Liet International. Nejvíce oslnila korsická skupina. Na Eurovizi triumfovala Ukrajina.

publikováno: 16. 5. 2022

NEJNOVĚJŠÍ články


Rusáctví je vražda

Měnící se pohled na nedávnou minulost. České Budějovice rozhodly o odstranění jména Valentiny Těreškovové ze seznamu …

Právní stát musí být srozumitelný

S profesorem Janem Kyselou hovořil o mezích (nejen) české ústavy Ivan Štern. Byla by jiná …

Zpívejme – je válka

Hudba posiluje pocit sounáležitosti, zbavuje strachu, ale také vytváří jasně oddělené fronty. V ukrajinském konfliktu se …

Kapitalismus a komunismus jsou blíženci

Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu …

Dilema poustevníka, který už nechtěl snášet stát

K následující příhodě zatím nedošlo. Je ale docela dobře možné, že díky rozvoji technologií byste …

Meda Mládková nabídla mainstream pro „naše lidi“. Jinak v Evropě vyklízíme pozice

Co zůstalo po smrti sběratelky Medy Mládkové? Čím je její sbírka originální a čím Museum Kampa? …

Válka a rozhořčení

Světoznámý německý filozof Jürgen Habermas se na konci dubna v deníku Süddeutsche Zeitung vyjádřil k postojům Západu …

Smích za oponou totality – přejde

Výprava do komunistického skanzenu 50. let pro mladé blouznivé levičáčky může být docela vítaným zpestřením …