Deset zpráv 30. 9. 2022

  1. Ruský prezident Vladimir Putin dnes plánuje vyhlásit, že přibližně 104 000 km2 východní a jižní Ukrajiny se stane součástí Ruska. Jeho mluvčí uvedl, že tak učiní v obsáhlém” projevu, jež má dodat nelegálnímu převzetí území punc legitimity. Západ tuto anexi široce odsoudil.
  2. Finsko ve čtvrtek oznámilo, že zakáže Rusům vstup do země jako turistům, a uzavřelo tak poslední pozemní cestu do Evropské unie pro lidi prchající před vojenskou mobilizací Kremlu. Toto opatření vstoupí v platnost o půlnoci z pátku na sobotu, oznámila finská vláda.
  3. USA plánují zřídit v Německu nové velitelství pro vyzbrojování Ukrajiny a zefektivnění výcviku a pomoci.
  4. Inflace v Německu, která byla podle zpráv způsobena vysokými cenami energií, dosáhla poprvé po více než 20 letech dvouciferných hodnot. Spolkový statistický úřad ve čtvrtek uvedl, že spotřebitelské ceny v Německu v září vzrostly na 10,9 %. To je více než 10,2 %, které odhadovali ekonomové v průzkumu agentury Bloomberg.
  5. Mezinárodní měnový fond a další ekonomové varovali, že plán nové britské vlády na snížení daní pro osoby s vysokými příjmy by mohl zhoršit rychlou inflaci a destabilizovat trhy.
  6. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně včera dorazil k jihozápadnímu pobřeží amerického státu Florida a zpustošil území mezi městy Neapol a Sarasota. Klíčovou roli v této zkáze sehrála změna klimatu. Teplota mořské hladiny u jihozápadního pobřeží Floridy byla vyšší než obvykle, což umožnilo bouři nabrat energii těsně před tím, než do státu narazila.
  7. V Brazílii se v neděli konají volby a rostou obavy, zda se protidemokratický prezident Jair Bolsonaro smíří s porážkou. Bolsonaro v průzkumech dlouhodobě zaostává za bývalým prezidentem Luizem Ináciem Lula da Silvou. Ve středu Bolsonarova politická strana zveřejnila dokument, který bez důkazů tvrdí, že vládní zaměstnanci a dodavatelé mají absolutní moc manipulovat s výsledky voleb, aniž by zanechali stopy.
  8. V posledním procesu byla nyanmarská civilní vůdkyně Aun Schan Su Ťij souzena spolu se svým bývalým poradcem, australským ekonomem Seanem Turnellem, který byl odsouzen ke třem letům vězení za porušení zákona o úředním tajemství. Manželka australského ekonoma Ha Vu říká, že rodina je tříletým trestem zdrcena, případ proti němu byl široce odsouzen skupinami na ochranu práv. 
  9. Félicien Kabuga, muž nejhledanější tribunálem pro genocidu ve Rwandě, konečně stanul před soudem po 23 letech na útěku.
  10. Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří, vyplývá z jejího úmrtního listu, který byl zveřejněn ve čtvrtek. V osvědčení se uvádí, že 96letá Alžběta Alexandra Marie Windsorová zemřela 8. září v 15:10 na zámku Balmoral na východě Skotska. Jako příčina smrti bylo uvedeno stáří.

publikováno: 30. 9. 2022

NEJNOVĚJŠÍ články


Česká nostalgie po majestátu

Pohřeb královny Alžběty II. měl v Česku tak mohutné mediální pokrytí a diváckou odezvu, až se mohlo …

Nezapomenout na Karabach!

Napětí mezi Arménií a Ázerbajdžánem, které trvá už od rozpadu Sovětského svazu v devadesátých letech, znovu vybuchlo. …

Čáry života

Možná se vám to také přihodí. Probudíte se uprostřed noci a vnímáte střípky doznívajícího snu. …

Ruské euroasijství aneb Proč nemají rádi Západ

Ačkoli Valerij Vilinskij, rodák z Oděsy a doživotní exulant euroasijství kategoricky odmítal a byl přesvědčen, že Rusko patří …

Na blahobyt připraven!

Ve fiktivním rozhovoru Petra V. Šulce popisuje šampión v pojídání (kdečeho), jaké úsilí ho stojí „příprava …

Alžběta II. – Královna televizního věku

V záplavě poct zesnulé britské panovnici tak trochu zapadlo, že institut královské rodiny a s ní spojená …

Na karnevalu demokracie

Volby jsou slavnost demokracie, říkáme si už více než třicet let od pádu komunismu. Zejména …

Dejte si bacha na úchylku aneb Bratři Itálie versus prasátko Peppa

„Itálie má nového nepřítele! Prasátko Peppu!“ napsal na Facebooku vůdce italské levice, poslanec Nicola Fratoianni. …