Denní zprávy ze světa 23. 3. 2023

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podnikl vzácnou cestu do blízkosti frontové linie a osobně poděkoval vojákům, kteří bojují ve zdevastovaném městě Bachmut na východě země. Cesta se uskutečnila v době, kdy na Ruskem okupovaný poloostrov Krym zaútočily letecké a námořní bezpilotní letouny a kdy ruská raketa narazila do obytného komplexu v Záporoží a zabila nejméně jednoho člověka.
  2. Bývalý britský premiér Boris Johnson včera během tříhodinového slyšení popřel, že by parlamentu lhal, ale snažil se ospravedlnit některé své výroky o večírcích, které se konaly v Downing Street. Tento skandál byl jedním z mnoha, které loni přispěly k jeho pádu z funkce premiéra. Po Johnsonovi nastoupila do funkce premiérky Liz Trussová, která vydržela ve funkci pouhých šest týdnů, než loni na podzim rezignovala. Po ní nastoupil Rishi Sunak, současný premiér.
  3. Uganda schválila přísný zákon proti homosexuálům, který může přinést tresty stejně přísné jako trest smrti a který požaduje doživotní vězení pro každého, kdo provozuje homosexuální sex.
  4. Japonsko má obrovské geotermální zdroje, ale jen malou část z nich přeměňuje na elektřinu. Největší překážkou jsou překvapivě silní majitelé horkých pramenů.
  5. Americká centrální banka zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, což je deváté zvýšení za poslední rok, v jednom z nejsledovanějších rozhodnutí Fedu za posledních deset let.
  6. Generální ředitel společnosti TikTok Shou Zi Chew bude dnes vypovídat před americkými zákonodárci, protože napětí ohledně této aplikace vlastněné čínskými společnostmi vrcholí. TikTok, který vlastní čínská společnost ByteDance, dlouhodobě čelí kritice kvůli údajům, které o amerických uživatelích uchovává. Bidenova administrativa hrozí, že aplikaci v USA zcela zakáže.
  7. Když byla po smrti Ludwiga van Beethovena v roce 1827 provedena pitva, zjistilo se, že jeho játra jsou „poseta uzlíky velikosti fazole”. Nyní vědci tvrdí, že příčinou nemusela být pouze konzumace alkoholu, protože genetická analýza odhalila, že velký skladatel prodělal infekci hepatitidy typu B a byl vystaven vysokému riziku onemocnění jater, onemocnění, o němž se obecně předpokládá, že ho zabilo.
  8. Organizace spojených národů ve středu v New Yorku zahájila svou první konferenci o vodě za téměř půl století a vyzvala země, aby spolupracovaly na řešení nadměrné spotřeby, průmyslu, který žere vodu, a klimatické krize, jinak budeme čelit dalšímu hladu, konfliktům a nucené migraci v důsledku zhoršujícího se nedostatku vody.
  9. Vznikl celovečerní film s názvem Measures of Men o násilí páchaném Německem na území dnešní Namibie. Snímek poprvé zkoumá tuto brutální koloniální minulost. Byla to jedna z nejtemnějších epoch německých dějin a první genocida 20. století: masové zabíjení desítek tisíc lidí v německé jihozápadní Africe po povstání kmenů Herero a Nama proti koloniální nadvládě.
  10. S víkendem by mělo přijít ochlazení. V sobotu by teploty ještě přes den mohly vystoupat k patnácti stupňům, na začátku příštího týdne už se mají držet pod deseti stupni. Příští týden může sněžit ve všech polohách, noční mrazy mohou poškodit rozkvetlé ovocné stromy. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

publikováno: 23. 3. 2023

NEJNOVĚJŠÍ články


Bohatí už zase chudým nevěří

Formálně vzato jsme vlastně v pohodě. Máme již přes rok novou vládu a nyní i nového prezidenta. Konečně, …

Život mezi razítky

V Česku člověk bez úředního razítka skoro neexistuje, v Británii se bez něj obejdete prakticky celý život. …

Pozvánka: Večírky s Přítomností II.

Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exkluzivním Eccentric Clubu na Praze 1, každou poslední středu v …

Češi, buďte hrdí!

Buďte hrdí na své zpěváky, básníky a geniální umělecké talenty, ke kterým patří srdíčko České republiky …

Stát versus šlechtické rody. Sága pokračuje rodem Czerninů

Text vychází ve spolupráci se serverem HlídacíPes.org. I když jde o události bezmála osm desítek let …

Hele, Picasso! – Chvála umění neumět

Pablo Picasso, ikona „Umělec 20. století“, zemřel před padesáti lety. Ve vídeňské Albertině od pátku …

Diplomka bez diplomu aneb Jak se učí učitelé

Moc bych si přál, aby prestiž univerzit nestála na jejich historii, ale na aktuálních výsledcích. …

Kolektivní vina a Rusko

Jestliže kolektivní oběť během druhé světové války upevnila ruskou identitu v situaci, kdy neexistoval konsenzus, pak …