Ironie sociálně demokratického osudu

ČSSD slibovala podporu malým podnikatelům, ale odpouští daně velkým korporacím. Mezitím jí přerůstá přes hlavu jistý výrobce močoviny.

„Jsem dospělý chlapec, student a socialista, věřící v sebe, železné vynálezy a dobrého Ježíše Krista,“ napsal skoro před stoletím básník Jiří Wolker (1900 – 1924). Slovo socialismus mezitím dostalo pachuť násilné kolektivizace, centrálního řízení a obludně velikého státního molochu, který ovládal Československo mezi lety 1948 a 1989. Totální moc uzavřela hranice, protože lidé před ní utíkali. Wolker ale nevelebil velikášství, nýbrž pokoru. „Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě. Po ránu, na louce, v létě po kvítku vztáhnu se nejmenším. Zašeptám, až se obejmu s ním: Chlapečku bosý, nebe dlaň o tebe opřelo si kapičkou rosy, aby nespadlo.” Také dnešní evropští a čeští socialisté se vztahují k malým, o které je prý opřené hospodářství, aby nespadlo.

Straně evropských socialistů předsedá Martin Schulz, který považuje malé a střední podniky za páteř ekonomiky. Vzpomíná přitom na svoje knihkupectví, jež provozoval v rodném městě před vstupem do politiky. „Největší hrdost jsem cítil, když jsem otočil klíčem v zámku, abych otevřel svůj vlastní obchod. 12 let poté jsem předal knihkupectví svému zaměstnanci. Stále cítím hrdost, protože podnik, který jsme vybudovali, funguje dodnes,“ říká Schulz (čas 16:00).

Česká strana sociálně demokratická vyhrála poslední volby s následujícím programem. „Je nutno podporovat rozvoj malého a středního podnikání, které stále představuje nevyužitou rezervu růstu a zaměstnanosti, zejména v malém průmyslu. Tyto subjekty získají více příležitostí z veřejných zakázek a budou mít podporu v rozvíjení nových technologií. Prostředkem bude rozvoj Českomoravské záruční a rozvojové banky, která se jako 100% státem vlastněná instituce stane silnou univerzální komerční bankou a bude financovat především malé a střední podnikání,“ slíbala mimo jiného ČSSD (kapitola 2. Ekonomika, podkapitola Posilování konkurenceschopnosti naší země).

Opak je pravdou

Konec idealistického snění. Vláda vedená sociálními demokraty má za sebou první půlrok, který shrneme malým příběhem. V Prostějově žije šikovná švadlena, jíž chybí kapitál pro rozjezd vlastní živnosti – potřebuje provozovnu, techniku, textil. Fandila programu ČSSD, protože výhodný úvěr od státní banky považovala za skvělé řešení. Sociální demokraté ale svoje sliby jaksi „přehodnotili“ a švadlena má smůlu. V Českomoravské záruční a rozvojové bance není nic nového, protože vláda staví svoji hospodářskou politiku na „investičních pobídkách“. Veřejná podpora náleží těm, kteří už disponují velkým kapitálem, jak názorně ukazuje internetová kalkulačka státní agentury CzechInvest. Švadleně nepomůže, ani když prodá veškerý svůj majetek. Na investiční pobídku dosáhne, leda až sežene 100 milionů korun! Ženě nezbude, než pracovat ve fabrice globální korporace, která za investovaných 100 milionů dostane od státu daňovou úlevu 30 milionů korun. Pochopitelně zaměstnankyně, stejně jako celá střední a nižší třída musí svoje daňové břemeno táhnout celé.

Za leden až červen 2014 sociální demokraté udělili investiční pobídky 84 zahraničním a 52 tuzemským společnostem. Premiér Bohuslav Sobotka věří, že nastartoval ekonomiku a sníží nezaměstnanost. Takové tvrzení zůstává neúplné, pokud nevíme, co přesně nakonec lidé dělají a pro koho pracují. Dlouhodobější trendy lze vyčíst ze seznamu dosavadních investičních pobídek, který začíná rokem 1998, kdy byl sociálně demokratickým premiérem ještě Miloš Zeman (soubor „Udělené investiční pobídky“). Mezi protekčními společnostmi najdeme například vydavatelství MAFRA, a.s. (rok 2002, 55 vytvořených pracovních míst, strop veřejné podpory 435 milionů Kč), zaniklý Agroetanol TTD, a.s. (2006, 42 míst, 445 milionů Kč) nebo výrobce biopaliv PREOL, a.s. (2007, 72 míst, 611 milionů Kč). Jaká ironie osudu! Současným vlastníkem Mafry a Preolu není nikdo jiný, než koaliční partner sociálních demokratů a ministr financí Andrej Babiš, jehož hnutí ANO stále výrazněji vede průzkumy volebních preferencí.

ČSSD nastavuje systém, který není pro malé, ačkoli sama disponuje mnohokrát menším rozpočtem, než jedna Babišova továrna na močovinu. Sebezničující disharmonie slibů a skutků skřípe stále hlasitěji. Socialističtí ministři přemlouvají bohaté cizince, aby přesídlili za našimi daňovými úlevami, zatímco socialističtí poslanci kritizují tenistku Petru Kvitovou za to, že přesídlila do zahraničí za daňovými úlevami. Koupení novináři mezitím pochlebují průmyslovému a mediálnímu magnátovi, který směřuje k samovládě: „Jak to děláte, že jste tak dobrý?“ Aspoň, že dnešní moc není jako ta stará – totální. Neuzavírá hranice, vždyť sama není zakořeněná nikde a zítra může vyměnit politiku za jiný byznys, anebo možná přesídlí na opačný konec planety. Ale žena, které slíbili podporu vlastní živnosti, v protekční fabrice nadnárodní korporace možná cítí zase trochu nespravedlnosti, centrálního řízení a cosi příliš velikého, vůči čemu je nicotná a bezbranná.

(Autor je řadovým členem ČSSD.)

http://www.cssd.cz/program/

http://www.cmzrb.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy

http://www.czechinvest.org/investicni-pobidky-kalkulacka

http://www.mpo.cz/dokument151268.html

http://www.czechinvest.org/dwn-investicni-pobidky

https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-$

http://www.cssd.cz/ke-stazeni/videogalerie/tiskove-konference/m-starec-rozpocet-cssd-2013-prebytek-5-milionu-korun/

http://de.wikipedia.org/wiki/Stickstoffwerke_Piesteritz

http://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/aktuality/z-medii/stat-jako-firmu-ted-ridit-nelze-to-by-slo-jen-pri-jednobarevne-vlade-16672.shtml

publikováno: 15. 8. 2014

NEJNOVĚJŠÍ články


Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …

Stát jako věřitel poslední instance

Významný ekonomický expert uvádí v rozhovoru pro HN: Stát musí hrát roli věřitele poslední instance, a ne …

Dáme si práci se zvláštnostmi světa, nebo bude po nás?

Světu dominují děje extrémní, neznámé a velmi nepravděpodobné a přes rozkvět lidského poznání bude budoucnost …

Hamáček to zařídí! Muži v červeném si nenechají házet klacky…

Muž v červeném svetru – Hamáček – se zjevil, podobně jako kdysi Gross v maskáčích, a už …

Itálie a celá západní Evropa je hloupá? My a Čína jsme chytří?

Zatímco si natahujeme roušky a podrobujeme se vládním nařízením, která jsou nám nemilá (ale chceme …

Historička Eva Broklová a československá demokracie

Na prahu jednoho z nejdramatičtějších týdnů naší novodobé historie, 10. března 2020, zemřela v Praze přední historička …