Jaké jsou ruské plány s námi

Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty.

Velký a kontroverzní ohlas vyvolala nedávná beseda na YouTube kanálu opozičního advokáta Marka Fejgina se známými, rovněž opozičními politology Andrejem Piontkovským a Valerijem Solovějem. Názory a hypotézy, které v besedě zazněly, totiž dokážou zvednout ze židle každého. I v Česku.

Andrej Piontkovskij (*1940) je původním povoláním matematik, autor více než 100 statí a několika monografií. Od roku 1998 působí především jako politický aktivista, politolog a publicista. Vůči Putinovu režimu byl a zůstává v tak ostré opozici, že musel v roce 2016 emigrovat do USA, neboť mu hrozilo zatčení.

Valerij Solověj (*1960) se dostal do centra pozornosti té části ruské veřejnosti, která se zajímá o politiku, v několika posledních letech. Je mimořádně aktivní jako lektor a publicista, ve svých vystoupeních sděluje informace, které podle svých slov opírá o kremelské insiderské zdroje. Poté co začal otevřeně a opakovaně mluvit o brzkém konci putinovského režimu, byl vypuzen z proslulé moskevské vysoké školy MGIMO, kde působil jako profesor.

Když se sešli v pondělí, Solověj řekl, že v Kremlu mají dva zahraničněpolitické plány na nejbližší měsíce. První je takzvaný malý plán. Cílem je rekonstrukce svazového státu, do kterého Rusko připojí Bělorusko a Ukrajinu. Cílem takzvaného velkého plánu je nové rozdělení Evropy – podle Putinova návrhu ho provede na zvláštní konferenci, kterou už oznámil, pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN: Rusko, USA, Velká Británie, Francie a Čína.

Putin „čelí nelítostné výzvě osudu“

Solověj tvrdí, že podle jeho ověřených kremelských zdrojů existuje snaha ruských špiček celý tento proces ukončit před vojenskou přehlídkou v Moskvě 9. května, kdy lídři západních zemí mají sehrát úlohu vazalů velkého triumfátora Vladimira Putina.

Piontkovskij potvrdil existenci tohoto plánu, nesouhlasil ale s tím, že se to takto stihne, protože se podle něj nepodaří do té doby definitivně zlomit Ukrajinu a Bělorusko. Dodal, že se Putin chce pomstít Západu za porážku ve studené válce a vyřadit NATO ze hry.

Má to být provedeno prostřednictvím hybridní operace proti pobaltským zemím, v Kremlu se při tom počítá s tím, že Donald Trump, u kterého předpokládají opovržení povinnostmi USA v NATO, zablokuje účinnost článku 5, podle kterého se musí aliance vojensky postavit za napadeného člena. Evropa podle Solověje bez USA vojensky neznamená nic a navíc ztratila vůli k odporu proti hrubé síle ruských zbraní a hybridních útoků.

Následkem celé operace má být rozpad NATO a ruská dominance v té části Evropy, kterou kdysi kontroloval Sovětský svaz.

Oba politologové zároveň vyjádřili pochybnosti, jestli se Kremlu podaří tento plán uskutečnit. Solověj přitom pevně trvá na svých informacích, že Putin „čelí nelítostné výzvě osudu“ a že v roce 2022 současný prezident již v politice nebude.

V každém případě je dobré tyto hypotézy znát.

Názory a argumenty

 

publikováno: 13. 2. 2020

NEJNOVĚJŠÍ články


Měli jsme se nadmíru dobře a vůbec jsme si toho nevážili

Co dobrého nám krize přinese a co nového se díky ní naučíme? Zeptali jsme se …

Náhlá smrt zdravotní sestry. Příčina a viníci známi.

Je první mediálně prezentovanou obětí koronaviru z řad zdravotníků. Sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze, věk …

Kolik pravdy obsahuje dezinformace?

Není to obyčejná lež, je mnohem horší, protože obsahuje kousky pravdy. Pokud na ni narazíte, …

Milion chvilek pro Andreje Babiše

Andrej Babiš pronesl v pondělí večer k národu projev opravdu profesionální. Neřekl nic, všechny pochválil a nikoho se …

Průšvih, talenty donašečů a jejich život v Čechách

Autor libreta k Prodané nevěstě, mimořádně talentovaný, avšak morálně „desintegrovný“ český literát a politik Karel Sabina …

Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …