Časopis s tradicí
od roku 1924
Jsme tu již 100 let!

Přítomnost.cz

Nejnovější články

Jak odpovídat na studentský hněv

Hněv studentů kvůli izraelskému útoku na Gazu se zaměřil na jejich vlastní univerzity, jejichž odmítnutí odsoudit izraelskou agresi považují studenti za morální selhání. Uzavíráním protestů za účelem „ochrany“ neutrality akademického prostředí to univerzity jen potvrzují. Nejvyšší soud OSN v Haagu, Mezinárodní …

Islamisté a populisté jsou blíženci

Možná to někomu přijde za vlasy přitažené. Soudím, že islamisté a populisté jsou blíženci. Přivedli mě k tomu islamisté, co v Hamburku protestovali a protestem vyjadřovali sounáležitost s teroristy z Hamásu. Proklamací islámského státu a doporučením Německu, aby si zavedlo chalifát a …

Skryté pouště a propasti v duši vraha

Určitě jste si taky všimli, že nás obklíčily kriminální seriály a filmy. Třeba v týdnu na přelomu dubna a května se jen v České televize v primetimu objevily hned tři krimiseriály, z toho dva premiérové. V neděli jsme oceňovali Bebjakův Vedlejší produkt, v pondělí jsme se prodírali Stíny v mlze …

ANO na vibu „populismu okamžiku“

Politika je skutečnou politikou jen tehdy, když vidí za horizont přítomnosti. Když se v dnešku stará o lepší budoucnost více než o to, jak se voličům zalíbit právě teď. Nejsilnější politická strana v Česku to chápe bohužel velmi málo, jak ukazují i výroky předsedy stínové …

Britský odsun do Rwandy

Řečnické klopýtnutí britského náměstka ministra vnitra Chrise Philipa před televizními kamerami připomnělo pozorným divákům okřídlený Chamberlainův výrok odkazující ve zkratce „na zemi, o které toho moc nevíme“. Tentokrát nešlo o Československo roku 1938, nýbrž o Rwandu, kam chce Londýn nejpozději do tři měsíců …

a podpořte přípravu a sdílení dalšího obsahu.

Ještě k zaručenému rozpadu Ruska ugrofinskýma očima

Po vraždě mého přítele a kolegy Jana Dlaska jsem v Přítomnosti pročítal jeho články. Připomínal jsem si jeho sympatický smysl pro vlídnou akurátnost, svým způsobem antickou uměřenost, a jemný humor. Mnohé z jeho příspěvků byly reakcí na nedostatky v premisách, především tehdy, reagoval-li na úvahy …

Dějiny se osvobozují

Nad „vězením dějin“ ve filmovém dokumentu Je to dost zvláštní film. Jeho dějištěm se stala robustní budova a okolí staré věznice v Uherském Hradišti. Byla postavena na konci 19. století, nacisté i komunisté v ní trýznili politické vězně. V současnosti se tu setkali lidé, kteří …

Americká show: premiér Fiala našel téma voleb

Z návštěvy premiéra u amerického prezidenta je opět česká mediální událost roku, a to přestože její mezinárodní význam je téměř nulový a v americké politice si ho málokdo všimne. Ponejvíce jde o potvrzení české geopolitické pozice v zóně amerického vlivu, tu by měl Petr Fiala …

Spiknutí, ale z které strany?

V každé zemi se občas dějí věci, které odhalují stav společnosti anebo alespoň její části. Takovou událostí byl i křest knihy „Spiknutí“ (s podtitulem „Pravda o pokusu odstranit prezidenta v ČR“), kterou vydali dva novináři (L. Procházka a R. Panenka) a která „odhalila spiknutí“ proti Milošovi Zemanovi, …

Umlčení Palestinci v Gaze a Izraeli

Na obou stranách izraelsko-palestinského konfliktu dochází k porušování práva na svobodu projevu. Ať už se jedná o umlčování kritiků Hamásu v Gaze, nebo o represe proti Palestincům v Izraeli, kteří vyjadřují podporu palestinské věci. Vymýcení nesouhlasu konflikt dál prohloubí. „Kde jsi, Mohamede?“ Zamumlal jsem si …

Martin Řezníček: Nejsme v televizi od toho, abychom lidi kádrovali

Poslední březnovou středu byl hostem Večírku Přítomnosti v Eccentric Clubu redaktor České televize, moderátor Událostí a dalších pořadů Martin Řezníček. Dokáže si představit, že by se vysílání veřejnoprávní televize obešlo bez koncesionářských poplatků? Jak reflektuje změny ve zpravodajství, které teď aktuálně hýbou …