Formálně vzato jsme vlastně v pohodě. Máme již přes rok novou vládu a nyní i nového prezidenta. Konečně, chtělo by se říci. Více než třicet let po změně režimu se nám však zdá, …
Život mezi razítky
V Česku člověk bez úředního razítka skoro neexistuje, v Británii se bez něj obejdete prakticky celý život. Je to jeden z těch „drobných rozdílů“, které dávají odlišnou identitu společnostem a vytvářejí tak trochu jiné …
Kolektivní vina a Rusko
Jestliže kolektivní oběť během druhé světové války upevnila ruskou identitu v situaci, kdy neexistoval konsenzus, pak útok na Ukrajinu dělá totéž, ale s jiným cílem. Nové „my“ se cítí nevyhnutelné, ať už …
Nenávidím, tedy jsem čili o nutnosti ukrajinské rusofobie
Významný liberální týdeník New Yorker uspořádal na svých stránkách volnou debatu o tom, jak válečná agrese proměnila vztah Ukrajinců k Rusům. Otevřela krom jiného otázku, jak nakládat s literárním odkazem ruského imperialismu v dílech …
Pravda ukrytá v Lánech
Od nevyjasněné smrti ministra zahraničí Jana Masaryka z 10. března 1948 uplyne 75 let. Poslední páté kolo „vyšetřování“ bylo ukončeno před dvěma lety s „převratným“ zjištěním. Podle policie i Městského státního zastupitelství v Praze …
K výročí TGM a k Benešovu podílu na „Vítězném“ únoru
Jediná podstatná otázka zní, zda byly život, názory a jednání tohoto ‚filosofa na trůně‘ od začátku do konce – bez ohledu na nahodilost historických událostí – nějak logicky skloubené, pokud přímo …
Proč Moskva potřebuje, aby Západ uznával ruštinu
Od dob studené války západní literární a vzdělávací instituce reprodukují šovinistický pohled Moskvy na ukrajinskou kulturu jako na derivát té ruské. Tento postoj je nyní politicky i morálně neudržitelný. Ukrajinská kultura musí …
Tak zvaný mírový plán Číny
I když se dvanáctibodový čínský plán na ukončení rusko-ukrajinského konfliktu setkal v západních mediích spíš s odmítnutím a skepsí, zda Číňané svůj záměr opravdu činí v obecný prospěch, anebo zda sledují jen vlastní sobecké …
Ruská bipolární porucha
Máme to doma zařízené jako kdysi u Werichů. Zatímco Dora rozhoduje, kam pojedeme v létě na dovolenou, já si vyhrazuji právo formulovat diplomatický vztah naší domácnosti k Moskvě, Ruské federaci a jejímu obyvatelstvu. Netřeba …
Pozvánka: Večírky s Přítomností
Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exklusivním Eccentric clubu na Praze 1, každou poslední středu v měsíci. 22. 2. 2023 ve 20:00 h Jiří Pehe politolog, spisovatel, bývalý poradce Václava Havla, …
Problémy neoliberalismu
Postmodernismus dosáhl vrcholu na přelomu milénia, po němž postupně slábl, a v současné době se jeví jako již překonaný. Dodnes však po sobě zanechává následky, v mnoha ohledech posílené neoliberalismem, zdánlivě nepochopitelně navazujícím …
Produktivní a spekulativní síly v moderních dějinách
Průmyslová revoluce a velké politické otřesy přelomu osmnáctého a devatenáctého století zrodily moderní levici a pravici. Radikální stoupenci socialismu a sociální spravedlnosti neváhali vést s přívrženci řádu, tradice a kapitalismu krvavé občanské války. To je vzdálená …
Copak všichni zešíleli? Proč volí lidé Babiše.
Šílená lživá kampaň. Šíření strachu z války a ekonomické krize. Přesto Andreji Babišovi v prezidentských volbách dalo hlas 2 400 046 lidí. Nechali se všichni oklamat? Jsou hloupí? Zešíleli? Podlehli emocím kampaně nebo jim je …
„Bye, bye” dokumenty ČT
Bude-li vláda a parlament dál tvrdohlavě odmítat zvýšení televizního poplatku (135 Kč měsíčně), za pár let z něj budou české domácnosti financovat maximálně platy osazenstva Kavčích hor, provoz budov a údržbu čerstvě instalovaných …
Trump se vrací – extrémnější než dřív
Donald Trump šíří na své síti bludy hnutí Qanon a další polopravdy a lži. Nyní se vrací na mainstreamové sociální sítě, kde se extremismu jen těžko vyhne. Velké firmy ho …
Demokracie, postmodernismus a Nový světový řád
Posokratovské rozpolcení na zdravé a nezdravé ideové proudy filosofie dodnes dostatečně nepřekonala. Problém většiny významných filosofů nebyl v úrovni jejich myšlení či v jejich inteligenci (ta byla vesměs mimořádná), ale v jejich osobnostech. Filosofie …
Kultura strachu
Strach, krize, apokalypsa, úzkost. Média a politici podněcují obavy, které narůstají tím více, čím lépe se nám daří. Musíme zvýšit odolnost! Pro ty, kteří se ještě nebojí, může být frekvence, s jakou …
Česko už potřebuje změnu
V prezidentské kampani padlo už mnoho velkých slov – zlo, obrana demokracie a západních hodnot. Dominujícím pojmem by přitom měla být ZMĚNA. Petr Pavel může přinést na Hrad změnu, Andrej Babiš by …
Andrej Babiš – psychologický profil deprivanta a jeho voličů
Dostat se na pozici vysoce postaveného politika vyžaduje velké úsilí. Jenže v případě mnoha politiků je jejich úspěch založen na neblahých osobnostních a psychologických charakteristikách, jež dokáží schopně využít k manipulaci alespoň části …
Denní zprávy ze světa