Orgie české politické hlouposti

Petr Fischer

Šéfredaktor Přítomnosti

Antimigrační politika ANO a SPD nabízí krátkozraký populismus, který zcela pomíjí demografický vývoj a potřeby české ekonomiky. Všechny statistické prognózy a extrapolace totiž ukazují, že bez přílivu cizinců Česko dříve nebo později zkolabuje.Zdá se, že v Česku platí heslo, že hloupější vyhrává. V současnosti nejpopulárnější politický subjekt, Babišovo ANO, které pravděpodobně vyhraje i příští volby, zcela přehlíží zájmy země, a voličům to nejen nevadí, ale ještě anoistům tleskají. Moderní Česko, to jsou hotové orgie hlouposti…

Poslední příklad: emoce, které ANO a jeho šéf rozpoutali kolem nové migrační dohody Evropské unie, sice krásně fungují a v místních restauracích přinášejí souhlas lidu, ale ani vystudovaný ekonom Andrej Babiš, ani nikdo z jeho báječného týmu neřekne, že migranty zkrátka potřebujeme. Pokud to Babiš myslí vážně a nechce na české území podobně jako Okamura žádné migranty pustit a zároveň by oba rádi po ruské agresi na východě poslali domů všechny Ukrajince, pak opravdu nevědí, co činí. Jednají jednoznačně proti zájmu České republiky, která potřebuje příliv cizinců, aby se konečně zaplnil pracovní trh, který je stále opuštěnější. Ke škodě celého národního hospodářství.

Okamura a Babiš mohou běsnivě řečnit, jak dlouho chtějí, český pracovní trh se jejich velkoústými formulacemi nenají. Česko dlouhodobě potřebuje statisíce lidí, kteří by pracovali tam, kde Češi buď nechtějí, anebo nemohou, protože jich je jednoduše příliš málo. Demografická krize přináší také krizi na pracovním trhu. Chybí nejen dělníci v továrnách, ale i ošetřovatelé nebo zdravotní sestry. Dnes pouze dva tisíce, za dva roky možná pět. Tato pracovní místa nyní zaplňují především Ukrajinky. Podobně bez zahraničních pracovníků nepracují automobilky, bez Ukrajinců nejede stavebnictví, nebudou vzkvétat služby všeho druhu. Česko se dostalo mezi vyspělé západní země, které mají nízkou porodnost, ale velkou potřebu výkonné průmyslové práce (třetina HDP jde v ČR z průmyslu) a služeb, které je schopno v rámci ekonomického boomu rozvíjet. Ale jen když jsou lidé. Největší bolestí současnosti je to, že lidé nejsou. Nových se rodí málo, a pokud nepřijdou ti ze zahraničí, česká ekonomika nebude moci uplatnit svůj velký potenciál.

Každý odpovědný občan, natožpak politik, který má svou zemi rád, by se měl hodně rozmyslet, než začne zneužívat přirozený odpor k jinému a dělat z něj politickou xenofobní bariéru. Přilévá tím pod kotel nenávisti a zároveň stahuje plamen pod kotlem českého hospodářství.

Jistě, Česko může být soběstačné, ve výrobě i co do počtu lidí v práci, ale pak se musí smířit s tím, že bude také mnohem chudší. Že se omezí a nebude růst do nebes, kam po roce 1989 mířilo. Antiimigrační politika je politikou proti rozvoji, nejen kulturnímu a obecně lidskému, ale také proti rozvoji ekonomickému.

Každý si to umí spočítat, jen ekonomové ANO, Babiš a Havlíček, zřejmě počítat neumějí. Ne, omlouvám se, tak to není, spočítali si to až moc dobře, že se na škodě české ekonomice a na vlně zneužívání lidsky pochopitelných emocí vůči neznámému druhému opět vrátí do Strakovy akademie.

Je to riskantní, nebezpečná hra, která poškodí zemi na dlouhá desetiletí. Česko naopak potřebuje udělat vše pro to, aby cizinci mohli přijít do Česka pracovat a aby tu mohli v klidu společně s ostatními žít. To je skutečná práce pro republiku a její dlouhodobou prosperitu, ne nesmyslná rétorická vystoupení ve sněmovně namířená proti dobré budoucnosti českého politického společenství.

 

publikováno: 3. 7. 2023

Datum publikace:
3. 7. 2023
Autor článku:
Petr Fischer

NEJNOVĚJŠÍ články


Fialovy nesnadné restarty

Povzdechl si český ministerský předseda v první den nového školního roku, že Česká republika trpí absencí …

Němá tajemství nejsou tak docela němá

Režisér Tomáš Mašín se sympaticky představil už svou vstupní vizitkou, debutovým filmem 3 sezony v pekle …

Beatles – 55 let Napříč vesmírem

V roce 1968 napsal John Lennon píseň Across The Universe. Skupina Beatles ji nahrála 4.–8. 2. …

Absurdity Ficova návratu

Slovenská předvolební kampaň připomíná velkou reality show, v níž se lídři předhánějí v nafukování voličského strachu. Nic …

Déčko a ČT art: lekce veřejnoprávnosti

Sedmdesát let televizního vysílání slaví letos Česká televize celý rok – různými pořady i krátkými hláškami …

Večírky s Přítomností VII.

Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exkluzivním Eccentric clubu na Praze 1, každou poslední středu …

Žulové podloží ukrajinské suverenity

Ruský útok a stálé ostřelování Ukrajiny trvají už osmnáct měsíců. Některé epizody přecházejí plynule do vojenských …

Nový Nový světový řád

Uspořádání světa se vždy měnilo a dál se mění, avšak v mnoha základních ukazatelích vykazuje též značnou …