Přítomnosti je 100!

Časopis Přítomnost oslavil sto let své existence. 17. ledna 1924 vyšlo první číslo politického týdeníku, který tehdy milionovým darem podpořil prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Šéfredaktor Ferdinand Peroutka, dodnes novinářská legenda, se tehdy snažil časopis vést jako otevřený a přemýšlivý prostor pro politické debaty o směřování československé státnosti v rámci evropské a celosvětové civilizace. Přítomnost, kterou po roce 1989 obnovil Martin Jan Stránský, pravnuk zakladatele Lidových novin, zůstává tomuto Peroutkově zakladatelskému gestu věrna dodnes.

Sto let Přítomnosti si ve slavné Národní kavárně v Praze na Národní třídě připomenulo více než pět desítek hostů. Mezi nimi i bývalí šéfredaktoři obnovené Přítomnosti po revoluci, bývalý předseda české vlády, disident a politik Petr Pithart či Libuše Koubská. Mezi přítomnými byl i politolog Jacques Rupnik, novinář Karel Hvížďala, Petr Kotyk z Památníku písemnictví nebo bývalý ředitel Knihovny Václava Havla a diplomat Michael Žantovský. Sto let Přítomnosti si přišla připomenout i bývalá první dáma Dagmar Havlová.

Vydavatel Martin Jan Stráský si ve své řeči posteskl nad klesajícím zájmem o intelektuální práci a čtení, který je bohužel vlastní celé západní civilizaci. To ale podle něho neznamená, že bychom se tomuto samopohybu neměli zas a znovu paličatě stavět. Přítomnost tu vždy byla a je od toho, aby nabízela nepovrchní čtení o současném světě, jehož budoucnost se už dnes více či méně viditelně rýsuje.

Současný šéfredaktor Petr Fischer připomněl magnetismus slova tradice, kterou nelze brát jako nějakou zátěž či fetiš na vystavování, nýbrž jako živou výzvu k myšlení a odpovědnému vztahu ke společnosti, ve které žijeme. To je také jediný skutečně snesitelný význam slova vlastenectví, jehož vyprazdňování a zneužívání se Přítomnost vždy stavěla na odpor.

Petr Pithart vzpomínal na radostnou intelektuální výměnu, kterou v Přítomnosti jako šéfredaktor po revoluci zažil, například s filozofy Janem Sokolem a Zdeňkem Pincem, na konci pak vybídl vydavatele Martina J. Stránského, aby i porevoluční obnovenou tištěnou Přítomnost převedl do digitální podoby a zpřístupnil zájemcům v archivu na webu.

Sto let Přítomnosti jsme díky Vinným sklepům Kutná Hora Stanislava Rudolfského přivítali v Národní kavárně stylově – speciálním sektem z hlav rostoucích u barokního hospitalu v Kuksu, sekt, u jehož zrodu stál i nedávno zesnulý kníže Karel Schwarzenberg. Tradice pokračuje…



 

publikováno: 18. 1. 2024

Datum publikace:
18. 1. 2024
Autor článku:
Redakce Přítomnosti

NEJNOVĚJŠÍ články


Chaotická léčba Trumpem

Necelé dva týdny po vyhlášení neoficiální obchodní války spojencům i protivníkům se ve změti perpetuálně se …

Zanechme všech nadějí…

Je víc než pravděpodobné, že stávající vládní koalice, hlavně koalice Spolu, možná až na některé …

Karel Havlíček: Nestydím se za konzervativní hodnoty

Na dvacátý večírek Přítomnosti přijal pozvání místopředseda hnutí ANO, stínový premiér za ANO, pan Karel …

Náčelníkova píseň

Vprostřed Plešivecké planiny v Jihoslovenském krasu o samotě v noci, výprava jednoho muže, léto 1955. Místo, kde se …

Je lepší o raketě mlčet?

Ve stínu (většinou zámořských) trháků tiše vstoupil do kin nenápadný film Raketa. Stojí za pozornost …

Přepište ústavu

Soudy máme mimo jiné od toho, aby vyvažovaly politickou moc a praštily ji přes prsty, když …

Fotbal jako rituál lovu ve smečce

Nová studie zjistila, že fotbalové týmy se pohybují, jako by byly jedna osoba, což nabízí …

Vás, expresionisty, vypudil pop-art

Konečně zase jednou inteligentní diskusi (bojím se použít slovo intelektuální, politici už devalvovali to adjektivum …