Kde byli Slováci v roce 1918, 1948, 1989 a kde jsou dnes? V roce 1918 jsme jim v čele s Čechoslovákem Masarykem podali pomocnou ruku a zachránili je před maďarizací. V roce 1948 u nich nevyhráli komunisté a v roce 1989 v nich vykrystalizovala myšlenka samostatného a sebevědomého národa.
V těchto souvislostech se vnucují dvě další otázky: kde jsou dnes Maďaři a kde jsme dnes my? Slovensko je na rozdíl od nás v rámci moderních dějin mladým národem a snad i proto po roce 1989 projevilo větší dynamiku – a směrem k lepšímu – než my. Jediné, v čem si můžeme podat ruku, je míra korupce, především ovšem jen jako důsledek společně prožitých čtyřiceti let demoralizující komunistické totality.
Jinak si ovšem Slováci po roce 1989 počínali lépe než my. Mnohe
Tento článek je exkluzivní obsah
PRO PŘEDPLATITELE PŘÍTOMNOSTI
PŘIDEJTE SE K PŘEDPLATITELŮM Jste předplatitel?
PŘIHLASTE SE
publikováno: 31. 3. 2019
31. 3. 2019
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Je třeba vrátit se k Masarykovi
„Stát se udržuje idejemi, z nichž vznikl,“ napsal Masaryk v knize Světová revoluce. Neplatí to vždy a všude, avšak Benátská republika se udržela tisíc let, Atatürkův turecký sekulární stát se udržel donedávna a Američané …
O „posledním lancknechtovi“
Když jsme letos zjara navštívili Karla Schwarzenberga na jeho Dřevíči – poté, co jsme v Knihovně PP předem zařadili čerstvě vydanou knížku sebraných textů Bedřicha ze Schwarzenbergu do pomyslných fondů …
Jak se vracel na svá „panství“
Celý den protéká mediálním světem proud vzpomínek na Karla Schwarzenberga, a ještě dlouho bude. Povolaní autoři, kteří ho dobře znali i kdo ho jen někdy potkali, připomínají jeho mimořádnou osobnost a noblesu, zásluhy, …
Vláda, než by sáhla na bohaté, raději uškrtila celou ekonomiku
Petr Fiala vědomě lhal, když „chytal ptáčky“ a tvrdil, že jeho vláda chce být vládou všech. Věděl, že pravice, aby se dostala nebo udržela u moci, lhát musí. Že nutně musí lid …
Podstata státního převratu podle E. N. Luttwaka
V nakladatelství Maraton vychází druhé, opravené vydání průvodce státním převratem od Edwarda N. Luttwaka, vojenského stratéga amerických vlád. Tato kultovní kniha, přeložená do 25 jazyků, analyzuje puče ve 20. století i v současnosti a odkrývá vojenské, …
Velký muž světa, nebo psychopat, jak to o Prezidentu osvoboditelovi zdánlivě řekl Radkin Honzák?
Když jsem si v Lidovkách přečetl název článku „Masaryk byl určitě psychopat, Hitler naopak ne, říká psychiatr Honzák…,“ zaskočilo mě to a maně jsem si připomněl jiného známého psychiatra a literáta Jana Cimického. …
Hella – reflexivní autofikce Heleny Machoninové
V těchto dnech vychází v nakladatelství Maraton titul Hella autorky Heleny Machoninové. Odkazuje na vlastní tematický základ prózy-eseje, a tím jsou osudy Helly, resp. Heleny Frischerové – české Židovky, která byla předobrazem postavy …
Útok na Izrael je útokem i na nás
Dne 7. října 2023 došlo k bezprecedentnímu barbarskému útoku militantní islámské organizace Hamás na Izrael. Nešlo jen o několik vypálených raket, ale i o proniknutí ozbrojenců Hamásu na izraelské území. Součástí vojenské operace …