Léky u nás chybí, kvůli bezuzdnému kšeftu v Číně

Výpadek dodávek autodílů z Číny kvůli viru přežijeme, ale nenechme si nalhat našimi bolševiky, že za rekordní ceny vepřového může tábor v Letech a za nedostatek léků Němci. V obou i dalších případech hledejme pachatele u kumpánů našich bolševiků v Číně a u kšeftmanů se zdravím mezi námi. DB

∗∗∗

Jsou ale odvětví, kdy výpadky dodávek z Číny už (…) snadno přežít nejde. To klíčové odvětví je farmaceutický průmysl. Je otevřeným tajemstvím, že za permanentním nedostatkem řady léků, který trvá na evropských trzích už několik let, vězí fakt, že prakticky všechny velké mezinárodní farmaceutické koncerny přeložily většinu výrobních kapacit běžných léků do Číny a do Indie. A že se tam jejich účinné složky vyrábějí zpravidla jen na jednom místě.

Takže když například před dvěma lety došlo v Číně k explozi v závodu, který vyráběl piperacillin, důležitou základní složku antibiotika používaného při těžkých zápalech plic a při komplikovaných nemocničních infekcích, měli s tím lékaři všude na světě velký problém, protože ne vždycky bylo možné nasadit náhražku.

Nedostatek toho či onoho léku v českých lékárnách se tu obvykle vysvětluje tím, že prý máme levné léky, a proto je na zdejším trhu vykupují překupníci a přeprodávají je do zemí, kde za ně dostanou víc. Jenže přesně totéž tvrzení koluje i v Německu, kde je nedostatek některých léků snad ještě větší, a přitom jsou na tamním trhu ceny léků o 23 % vyšší, než je evropský průměr.

Daleko závažnější příčinou neustálých výpadků dodávek řady léků je ve skutečnosti de facto absolutní závislost mezinárodního farmaceutického průmyslu na Číně a na Indii.

Nebezpečí, které z toho plyne, je v těchto dnech bohužel velice aktuální: Podle informací týdeníku Der Spiegel zjistil Spolkový institut léčiv, že se účinné složky 19 léků vyrábějí přímo ve Wu-chanu. Z oněch 19 jich je podle interní zprávy Spolkového svazu farmaceutického průmyslu 17 potřebných pro výrobu běžně užívaných léků.

V Německu se už dobrých pět let otevřeně diskutuje o tom, zda je výroba a distribuce léků soukromým byznysem, anebo zda jde o veřejný statek. Že toto odvětví ve skutečnosti není tak úplně soukromou záležitostí, o tom svědčí řada regulatorních zásahů ze strany státu. Bylo by jich ale očividně zapotřebí podstatně víc. Virus je totiž skutečně v systému. V systému globalizace, jehož jediným cílem je zisk.

ČRO Plus

publikováno: 22. 2. 2020

NEJNOVĚJŠÍ články


Měli jsme se nadmíru dobře a vůbec jsme si toho nevážili

Co dobrého nám krize přinese a co nového se díky ní naučíme? Zeptali jsme se …

Náhlá smrt zdravotní sestry. Příčina a viníci známi.

Je první mediálně prezentovanou obětí koronaviru z řad zdravotníků. Sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze, věk …

Kolik pravdy obsahuje dezinformace?

Není to obyčejná lež, je mnohem horší, protože obsahuje kousky pravdy. Pokud na ni narazíte, …

Milion chvilek pro Andreje Babiše

Andrej Babiš pronesl v pondělí večer k národu projev opravdu profesionální. Neřekl nic, všechny pochválil a nikoho se …

Průšvih, talenty donašečů a jejich život v Čechách

Autor libreta k Prodané nevěstě, mimořádně talentovaný, avšak morálně „desintegrovný“ český literát a politik Karel Sabina …

Pijte SAVO, zdraví přijde samo!

Přísloví praví, čistota půl zdraví. Nic se však nemá přehánět včetně hygieny, jak nás školí …

Vůdce si chystá blahořečení?

Při posledních dvou mediálních vystoupeních našeho pana premiéra v režii jeho marketingového týmu jsem si vzpomněl …

Vláda hyeny, lichváře a lokajů! Pokloňte se, lidi!

Na první pohled to vypadá, že je vláda jen zmatená z bezprecedentní situace současné koronavirové pandemie. …