Parlamentní demokracii je potřeba inovovat

Robin Čumpelík

Bývalý koordinátor Inovační strategie ČR

Potkávám tolik nadšených a schopných lidí, že věřím v politiku pojatou jinak. Věřím, že proměňuje-li se tolik věcí kolem nás, tak i politika musí proměnit sama sebe. Myslím, že politika potřebuje zcela zásadní změny procesní i strukturální. Nápadů je mnoho, dá se s nimi začít hned, a přitom být v rovnováze s politickým systémem, člověkem i přírodou. Parlamentní demokracie by měla zůstat, ale je nutné ji inovovat. V mnoha směrech neodpovídá dnešní době otevřených dat, digitalizaci, sdílení obsahu, participaci a mnohé další. Nemusí jít o velké kroky, ale řadu malých, které přinesou skutečně otevřenou politiku jako skutečnou službu lidem a správcovství země.

Možná je nás víc, kdo jsme čekali, že letošní volby budou (konečně už!) o důležitých národních i globálních tématech, ale nedočkali jsme. Poučeni z posledních dvou let jsme doufali, že politické strany přijdou s idejemi a že volební soutěž bude stát na programech. Bohužel tomu tak není.

Klíčová témata současnosti, tedy budoucnosti v hlavním vysílacím čase chybí. Politické kampaně by přeci měly být soubojem programů a vizí spíše než soubojem marketingových týmů. V tomto náročném období bychom měli přesvědčovat lidi o myšlenkách, které má smysl realizovat. Spojovat k nim lidi napříč levicí i pravicí. Taková slova ale neslyšíme, projevy takového lídra nevidíme, programy tohoto typu chybějí…

Říká se, že jsme rozdělení – a mnozí k tomu přispívají, když, zaštiťujíce se českými symboly, pracují pro sebe nebo pro část voličů, ale ne pro národ. Zároveň si ale myslím, že ono rozdělení se nám tak trochu podsouvá. Vždyť nás spojují tak „jednoduché“ hodnoty, jako je laskavost, dobrota, láska k zemi, naší přírodě a tradicím! Věřím, že je i mnoho dalších věcí, které jsou trvalejší, shodneme se na nich a můžeme na nich stavět. Mezi voliči všech stran jsou dobří lidé. Proto je důležité v nás probouzet tento hlas. Hlas, který nás povede ke spolupráci a vizím, které lidi spojují, a ne k dalšímu rozdělování na mikrosvěty a postupné kastování společnosti.

Ve většině hospod v naší zemi, regiony napříč, člověk slyší, že „vůbec není koho volit“. Bohužel nedůvěra v politiku a frustrace se šíří víc a víc a lidé postupně rezignují. To pak vytváří společnost, kde zaznívají bezradné hlasy o tom, že „všechny to stejně semele“, „politika je zlo“, „sám nic nezmůžeš“, „volit můžeš menší nebo větší zlo“ (tedy vždy jen zlo), „stejně to nemá smysl“, „nic se nezmění“, „všude je to stejné“ atp. Mohli bychom těmito a dalšími hesly vytapetovat celou redakci nebo napsat novou encyklopedii politiky v roce 2021. Ale zastavíme-li se u nich, dál se nikdy nedostaneme!

 

 

 

publikováno: 7. 10. 2021

Datum publikace:
7. 10. 2021
Autor článku:
Robin Čumpelík

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Slovensko chrání děti před mobilním zlem. My ne.

Slováci jsou zase jednou v něčem důležitém před námi, alespoň co se týče vnímání zdraví svých dětí. Plánují totiž zavedení zákona či modifikaci existující vyhlášky tak, aby používání mobilních telefonů bylo …

Co doznívá v P(p)řítomnosti

Aneb: nejen o Benešovi Inspirativní setkání s historiky a čtenáři Přítomnosti v Topičově salónu 21. února 2024 nazvané Beneš – zachránce, nebo zrádce? poskytlo patrně nejednomu účastníku náměty k niternému zpracování ještě dlouho poté. Bylo …

Víra se k nám vrací prostřednictvím vědy

Víra a věda byly ve starém Egyptě dvě nerozlučné sestry, jednovaječná dvojčata, z nichž ani jedno nebylo Poluxem. Ani Řekům si nepřekážely. Pak přišel Descartes (já ho nemám rád, ale na něj …

„Masarykovy“, „Gottwaldovy“, „Husákovy“, „Havlovy“ a „Klausovy“ „děti“

Byl jich všech bezpočet. Masarykovými prvními „dětmi“ byli jeho studenti v osmdesátých letech 19. století. Obdivovali se mu a milovali ho. Patřili mezi ně i ti, kdo se na jeho stranu postavili ve …

Přátele buď máme, anebo nemáme. Nemůžeme si je „vyrobit“ ani koupit.

Přátelství je důležitou hodnotou v životě každého z nás. Přátelství je součástí našeho sociálního kapitálu, který nám pomáhá a který nás posiluje. Sociální kapitál vede ke zvyšování vzájemné důvěry mezi členy komunity či …

Poslední z Mohykánů

Po smrti Karla Schwarzenberga se většina komentářů soustředila na jeho život a činy. Ne však na historický význam jeho odchodu. Původ evropské šlechty sahá do Římské říše, v níž pozemková elita zvaná …

Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti

Advent, z latinského slova adventus, znamená příchod. Advent je tedy dobou radostného očekávání příchodu Spasitele (a to nejen pro křesťany). Jde o čtyřtýdenní období před Štědrým dnem. Období adventu a Vánoc je hlavní …

Chanuka 2023 a tíha našeho času

Začíná Chanuka, osmidenní židovský Svátek světel (letos 7. – 15. prosince). Váže se k němu historická legenda: Ve druhém století před naším letopočtem, po vítězném povstání Makabejských se musel v Jeruzalémě nově …