Parlamentní demokracii je potřeba inovovat

Robin Čumpelík

Bývalý koordinátor Inovační strategie ČR

Potkávám tolik nadšených a schopných lidí, že věřím v politiku pojatou jinak. Věřím, že proměňuje-li se tolik věcí kolem nás, tak i politika musí proměnit sama sebe. Myslím, že politika potřebuje zcela zásadní změny procesní i strukturální. Nápadů je mnoho, dá se s nimi začít hned, a přitom být v rovnováze s politickým systémem, člověkem i přírodou. Parlamentní demokracie by měla zůstat, ale je nutné ji inovovat. V mnoha směrech neodpovídá dnešní době otevřených dat, digitalizaci, sdílení obsahu, participaci a mnohé další. Nemusí jít o velké kroky, ale řadu malých, které přinesou skutečně otevřenou politiku jako skutečnou službu lidem a správcovství země.

Možná je nás víc, kdo jsme čekali, že letošní volby budou (konečně už!) o důležitých národních i globálních tématech, ale nedočkali jsme. Poučeni z posledních dvou let jsme doufali, že politické strany přijdou s idejemi a že volební soutěž bude stát na programech. Bohužel tomu tak není.

Klíčová témata současnosti, tedy budoucnosti v hlavním vysílacím čase chybí. Politické kampaně by přeci měly být soubojem programů a vizí spíše než soubojem marketingových týmů. V tomto náročném období bychom měli přesvědčovat lidi o myšlenkách, které má smysl realizovat. Spojovat k nim lidi napříč levicí i pravicí. Taková slova ale neslyšíme, projevy takového lídra nevidíme, programy tohoto typu chybějí…

Říká se, že jsme rozdělení – a mnozí k tomu přispívají, když, zaštiťujíce se českými symboly, pracují pro sebe nebo pro část voličů, ale ne pro národ. Zároveň si ale myslím, že ono rozdělení se nám tak trochu podsouvá. Vždyť nás spojují tak „jednoduché“ hodnoty, jako je laskavost, dobrota, láska k zemi, naší přírodě a tradicím! Věřím, že je i mnoho dalších věcí, které jsou trvalejší, shodneme se na nich a můžeme na nich stavět. Mezi voliči všech stran jsou dobří lidé. Proto je důležité v nás probouzet tento hlas. Hlas, který nás povede ke spolupráci a vizím, které lidi spojují, a ne k dalšímu rozdělování na mikrosvěty a postupné kastování společnosti.

Ve většině hospod v naší zemi, regiony napříč, člověk slyší, že „vůbec není koho volit“. Bohužel nedůvěra v politiku a frustrace se šíří víc a víc a lidé postupně rezignují. To pak vytváří společnost, kde zaznívají bezradné hlasy o tom, že „všechny to stejně semele“, „politika je zlo“, „sám nic nezmůžeš“, „volit můžeš menší nebo větší zlo“ (tedy vždy jen zlo), „stejně to nemá smysl“, „nic se nezmění“, „všude je to stejné“ atp. Mohli bychom těmito a dalšími hesly vytapetovat celou redakci nebo napsat novou encyklopedii politiky v roce 2021. Ale zastavíme-li se u nich, dál se nikdy nedostaneme!

 

 

 

publikováno: 7. 10. 2021

Datum publikace:
7. 10. 2021
Autor článku:
Robin Čumpelík

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Smyslem života je život sám

Stalo se vám to někdy? Ráno se probudíte. Nic mimořádného. Normální den. Otočíte se na druhou stranu. Podíváte se na hodiny. A z ničeho nic se ptáte sám sebe, zda to …

Bojové poselství z bojující země

Výpravné filmy o romantických hrdinech minulých staletí máme rádi, proč tedy nepřivítat Dovbuše z karpatských hor? Stojí za seznámení. Mimo jiné proto, že snímek o jeho pozoruhodné osobnosti vznikl loni na Ukrajině a natáčení …

Sny a naděje

V roce 1996 vyšla kniha amerického autora Richarda Paula Evanse (nar. 1962) pod názvem „Sny a naděje“ (český překlad v roce 1999). Jde o příběh dlouholetého nájemce jednoho starého domu. Při důkladném úklidu …

21. srpen 1968 očima dítěte

Letní prázdniny 1968 jsem prožil podobně jako předchozí. Do poloviny srpna jsem je trávil u dědečka a babičky v Radotíně u Prahy. Jako vždy jsem zažil řadu úžasných dobrodružství, taky jsem pomáhal se sklizní …

Strany a straníci – u nás a ve Švédsku

ČT1 v Událostech 16. července t.r. odvysílala zprávu o státních příspěvcích místním parlamentním politickým stranám a hnutím – a především o jejich ubývajících členech. Dosah této zprávy by nicméně veřejnoprávní divák ještě lépe pochopil, srovnal-li …

Neviditelná moc

V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech. Mafie a stát v moderních …

Pavel Rychetský, poslední příkladný pokračovatel Masaryka

Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil; kromě jiného podvolením Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny …

Polemické putování mladé básnířky na Sibiř

S počínajícím létem bychom rádi v českém knižním prostředí představili odvážnou prózu mladé ruské básnířky Oksany Vasjakinové. Dokumentární, autobiografický text, vydaný v Rusku roku 2021 s označením 18+ a následně stažený z knihkupecké i knihovní sítě, je …