Pět priorit českého předsednictví aneb Velká šance

Pavel Bratinka

Pavel Bratinka

Podnikatel, bývalý politik, zakládající člen ODA

Nastávající předsednictví EU pro naši republiku představuje velkou šanci zlepšit naši pověst v rozsahu, v jakém by to nedokázala žádná PR kampaň stojící bezpočet miliard. Na první pohled to ovšem tak nevypadá.

Pořadí, v jakém na státy EU připadá úkol předsednictví, určuje pořadí, na kterém se v abecedě nachází počáteční písmena francouzského názvu dotyčného státu. Je to tedy věcí historické náhody, že naše země přebírá tuto štafetu od státu, který je jak spoluzakladatelem EU, tak atomovou velmocí.

My nejsme ani jedno z toho. Navíc jsme stále ještě přiřazováni do skupiny zemí, které kolektivně nepožívají velké důvěry „starých“ členů, což se samozřejmě odráží i v postojích medií. A k tomu přistupuje fakt, že jednání institucí EU se tradičně těší jen velmi malému zájmu veřejnosti.

Na druhé straně přebíráme předsednictví v době naprosto unikátní. Stačí se podívat na jeho priority:

  • Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny
  • Energetická bezpečnost
  • Posilování obranných schopností Evropy a kyberbezpečnosti
  • Strategická odolnost evropského hospodářství
  • Odolnost demokratických institucí

Všechny spojuje základní rys – vyjadřují skutečnost, že se Evropa nachází pod mnohostranným útokem. Tento útok je pociťován i naprostou většinou veřejnosti v členských státech a z tohoto důvodu bude i pozornost veřejnosti k jednáním EU řádově vyšší než jindy. Dalším faktorem posilujícím naše postavení je skutečnost, že akutním zdrojem všech těchto ohrožení je mocnost, s jejíž nadvládou má naše republika zkušenost, jakou nedisponuje žádný „starý“ členský stát. Její útlak zažívali občané každý den. Tím se dostáváme k potenciálně největšímu přínosu našeho předsednictví.

Od každého předsednictví se samozřejmě očekává, že dotyčný stát zajistí zaprvé potřebné organizační služby pro zdárný průběh jednání různých institucí EU. Za druhé že bude všemožně napomáhat k dosažení shody nad projednávanými tématy. Držme tedy naší vládě a celému týmu palce, aby byly v tomto ohledu úspěšní.

Nicméně měli bychom si přát, aby se našemu předsednictví podařila ještě jedna věc: přiblížit jednotlivým občanům Evropy, že Evropská unie není jenom nástroj, jak například zajistit dostatek tepla, nýbrž způsob, jak spojovat síly k zachování jejich osobní svobody – například nazvat válku válkou.

Heslo našeho předsednictví – Evropa jako úkol – tedy bezkonkurenčně přesně vystihuje, co platilo vždy, ale bylo často s tragickými důsledky ignorováno. Pokud se našemu předsednictví podaří alespoň trochu zvýšit vědomí občanů, že je to i jejich úkol, pak to bude úspěšné předsednictví!

publikováno: 4. 7. 2022

NEJNOVĚJŠÍ články


Bohatí už zase chudým nevěří

Formálně vzato jsme vlastně v pohodě. Máme již přes rok novou vládu a nyní i nového prezidenta. Konečně, …

Život mezi razítky

V Česku člověk bez úředního razítka skoro neexistuje, v Británii se bez něj obejdete prakticky celý život. …

Pozvánka: Večírky s Přítomností II.

Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exkluzivním Eccentric Clubu na Praze 1, každou poslední středu v …

Češi, buďte hrdí!

Buďte hrdí na své zpěváky, básníky a geniální umělecké talenty, ke kterým patří srdíčko České republiky …

Stát versus šlechtické rody. Sága pokračuje rodem Czerninů

Text vychází ve spolupráci se serverem HlídacíPes.org. I když jde o události bezmála osm desítek let …

Hele, Picasso! – Chvála umění neumět

Pablo Picasso, ikona „Umělec 20. století“, zemřel před padesáti lety. Ve vídeňské Albertině od pátku …

Diplomka bez diplomu aneb Jak se učí učitelé

Moc bych si přál, aby prestiž univerzit nestála na jejich historii, ale na aktuálních výsledcích. …

Kolektivní vina a Rusko

Jestliže kolektivní oběť během druhé světové války upevnila ruskou identitu v situaci, kdy neexistoval konsenzus, pak …