Pět priorit českého předsednictví aneb Velká šance

Pavel Bratinka

Podnikatel, bývalý politik, zakládající člen ODA

Nastávající předsednictví EU pro naši republiku představuje velkou šanci zlepšit naši pověst v rozsahu, v jakém by to nedokázala žádná PR kampaň stojící bezpočet miliard. Na první pohled to ovšem tak nevypadá.

Pořadí, v jakém na státy EU připadá úkol předsednictví, určuje pořadí, na kterém se v abecedě nachází počáteční písmena francouzského názvu dotyčného státu. Je to tedy věcí historické náhody, že naše země přebírá tuto štafetu od státu, který je jak spoluzakladatelem EU, tak atomovou velmocí.

My nejsme ani jedno z toho. Navíc jsme stále ještě přiřazováni do skupiny zemí, které kolektivně nepožívají velké důvěry „starých“ členů, což se samozřejmě odráží i v postojích medií. A k tomu přistupuje fakt, že jednání institucí EU se tradičně těší jen velmi malému zájmu veřejnosti.

Na druhé straně přebíráme předsednictví v době naprosto unikátní. Stačí se podívat na jeho priority:

  • Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny
  • Energetická bezpečnost
  • Posilování obranných schopností Evropy a kyberbezpečnosti
  • Strategická odolnost evropského hospodářství
  • Odolnost demokratických institucí

Všechny spojuje základní rys – vyjadřují skutečnost, že se Evropa nachází pod mnohostranným útokem. Tento útok je pociťován i naprostou většinou veřejnosti v členských státech a z tohoto důvodu bude i pozornost veřejnosti k jednáním EU řádově vyšší než jindy. Dalším faktorem posilujícím naše postavení je skutečnost, že akutním zdrojem všech těchto ohrožení je mocnost, s jejíž nadvládou má naše republika zkušenost, jakou nedisponuje žádný „starý“ členský stát. Její útlak zažívali občané každý den. Tím se dostáváme k potenciálně největšímu přínosu našeho předsednictví.

Od každého předsednictví se samozřejmě očekává, že dotyčný stát zajistí zaprvé potřebné organizační služby pro zdárný průběh jednání různých institucí EU. Za druhé že bude všemožně napomáhat k dosažení shody nad projednávanými tématy. Držme tedy naší vládě a celému týmu palce, aby byly v tomto ohledu úspěšní.

Nicméně měli bychom si přát, aby se našemu předsednictví podařila ještě jedna věc: přiblížit jednotlivým občanům Evropy, že Evropská unie není jenom nástroj, jak například zajistit dostatek tepla, nýbrž způsob, jak spojovat síly k zachování jejich osobní svobody – například nazvat válku válkou.

Heslo našeho předsednictví – Evropa jako úkol – tedy bezkonkurenčně přesně vystihuje, co platilo vždy, ale bylo často s tragickými důsledky ignorováno. Pokud se našemu předsednictví podaří alespoň trochu zvýšit vědomí občanů, že je to i jejich úkol, pak to bude úspěšné předsednictví!

publikováno: 4. 7. 2022

Datum publikace:
4. 7. 2022
Autor článku:
Pavel Bratinka

NEJNOVĚJŠÍ články


Fialovy nesnadné restarty

Povzdechl si český ministerský předseda v první den nového školního roku, že Česká republika trpí absencí …

Němá tajemství nejsou tak docela němá

Režisér Tomáš Mašín se sympaticky představil už svou vstupní vizitkou, debutovým filmem 3 sezony v pekle …

Beatles – 55 let Napříč vesmírem

V roce 1968 napsal John Lennon píseň Across The Universe. Skupina Beatles ji nahrála 4.–8. 2. …

Absurdity Ficova návratu

Slovenská předvolební kampaň připomíná velkou reality show, v níž se lídři předhánějí v nafukování voličského strachu. Nic …

Déčko a ČT art: lekce veřejnoprávnosti

Sedmdesát let televizního vysílání slaví letos Česká televize celý rok – různými pořady i krátkými hláškami …

Večírky s Přítomností VII.

Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exkluzivním Eccentric clubu na Praze 1, každou poslední středu …

Žulové podloží ukrajinské suverenity

Ruský útok a stálé ostřelování Ukrajiny trvají už osmnáct měsíců. Některé epizody přecházejí plynule do vojenských …

Nový Nový světový řád

Uspořádání světa se vždy měnilo a dál se mění, avšak v mnoha základních ukazatelích vykazuje též značnou …