Hudba posiluje pocit sounáležitosti, zbavuje strachu, ale také vytváří jasně oddělené fronty. V ukrajinském konfliktu se tak veřejný zpěv stal symbolickou zbraní. Píše v Neue Zürcher Zeitung Christian Wildhagen. Přinášíme ukázky z jeho …
Kapitalismus a komunismus jsou blíženci
Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu doslova vyrůstá. Nyní jsme na rozpacích. Kapitalismus si ochočili čínští komunisté, a to natolik, že se …
Dilema poustevníka, který už nechtěl snášet stát
K následující příhodě zatím nedošlo. Je ale docela dobře možné, že díky rozvoji technologií byste se jednou i Vy mohli stát obětí všudypřítomných sledovacích zařízení, a to na místě, kde …
Meda Mládková nabídla mainstream pro „naše lidi“. Jinak v Evropě vyklízíme pozice
Co zůstalo po smrti sběratelky Medy Mládkové? Čím je její sbírka originální a čím Museum Kampa? Jak fungují galerie v Praze a proč není Praha součástí evropského galerijního provozu? Rozhovor s Markem Pokorným, kunsthistorikem, …
Smích za oponou totality – přejde
Výprava do komunistického skanzenu 50. let pro mladé blouznivé levičáčky může být docela vítaným zpestřením programu rodiny z vyšší vrstvy, která „všude byla a vše má” a řeší svou odbojnou dceru z prestižního pražského gymnázia …
Diktátoři se neodvažují mluvit pravdu (analýza Stalinovy řeči z r. 1937)
Co musí diktátor tvrdit, aby se udržel na svém místě? A proč se najednou Stalinovi do jeho referátu hodí termín „malý sovětský člověk“, ačkoliv žádní „malí“ v sovětských republikách přece vůbec …
Kdo podporuje agresora, nemůže v demokraciích vystupovat
Se skladatelem a ředitelem Institutu Bohuslava Martinů Alešem Březinou jsme hovořili o vylučování ruských umělců kvůli válce na Ukrajině, o nedůslednosti Národního divadla a politické kolaboraci v klasické hudbě. Petr Fischer: Válka vrátila s novou silou …
Papežovo dilema: Je i spravedlivá válka šílenství?
Při vypuknutí války na Ukrajině se pozornost upřela i na jednu z největších globálních celebrit – na papeže Františka. Ten stojí v čele společenství, které má přes miliardu věřících, nad nimiž má stále …
Ruská pravoslavná církev lže a klame tělem
Obnovené spojení oltáře a trůnu vede patriarchu Kirilla a jeho pravoslavnou církev k tomu, aby podporovala invazi na Ukrajinu a mezi věřícími povzbuzovala potřebné válečné nálady. V přímém přenosu můžeme sledovat, jak se Putin snaží …
Jedno východisko ze špatné situace
Na počátku a prapůvodně bylo náboženství s vědou ve velice přátelském vztahu. Příkladem jsou egyptské pyramidy. Ani antické Řecko tyto dvě oblasti nevidělo jako nepřátelské, což dokládá úcta jak k Hérakleitovi, tak k Platonovi. …
Snadno dostupná hypotéka
Když do pobočky jedné z největších bank vešel takový nikterak výjimečný pán ve středních letech, neměl nikdo tušení, s kým mají tu čest. Zajímal se o půjčku – na tom také nebylo nic …
Maďarsko – stále stejná písnička?
Výsledky nedávných parlamentních voleb, kdy Maďaři většinově dali hlas proruskému a proputinovskému Viktoru Orbánovi, čímž mu zajistili ve sněmovně opět ústavní většinu, otřásly kdekterým Evropanem. Zejména však takovým, který ví, jak …
Proč se (i úspěšní) Tibeťané upalují
Nedávný případ sebeupálení mladého tibetského populárního zpěváka neobyčejně jasně odhaluje, co k takovým protestům mladé Tibeťany vede, i přes výrazné zlepšení materiálních podmínek života v Tibetu v posledních desetiletích. Sebeupalování coby extrémní forma protestu …
Pomoc uprchlíkům jako výzva k reformě sociálního systému
Alexandra Alvarová na svém facebookovém účtu upozorňuje, že podle studie kanadské společnosti EKOS, zkoumající souvislosti mezi válkou na Ukrajině a odmítáním očkování proti covidu, „se neočkovaní Kanaďané asi 12krát častěji než …
Proč by církve měly mít nadále privilegia založená na tom, že zvyk je železná košile?
Odloučení církví od státu a naše polistopadové restituce byly nezpochybnitelnou chybou. Již Platón měl za to, že političtí vůdci by neměli mít žádný majetek, neboť je to kazí. Nikdy se to …
Vzpomínáte si na mírové plakáty?
Narodil jsem se v květnu 1946. Pamatuji si, jak nás jako děti učitelé ve škole neustále poučovali o tom, jak SSSR miluje mír a chrání nás před americkými válečnými štváči z Pentagonu. Od roku …
Jak prosté je tvořit propagandu
„V mnohých západních zemích jsou lidé pronásledováni jen kvůli tomu, že se narodili v Rusku. Je jim odmítáno zdravotnické ošetření, jejich děti jsou vyháněny ze škol, jejich rodiče jsou vyhazováni z …
Miluji ruskou literaturu. Ale Rusy?
Během svého dnes už docela dlouhého života jsem poznal nemálo lidí, kteří se zamilovali do ruské literatury a přenesli to i na Rusy. Ať již byli ovlivněni propagandou (dodnes vidím, jak se …
Praxe medicíny v dnešní době – deset bodů
Kdo hledá odpověď na otázku, jaká je zodpovědnost lékaře v přístupu k léčbě a pacientovi, najde ji velice snadno. Stačí si přečíst Hippokratovu přísahu, které se každý lékař zavazuje svou věrností. Jenže ještě …
Denní zprávy ze světa