V září roku 1936 se obrátil týdeník Přítomnost na několik českých spisovatelů s otázkou, proč se u nás nepíší povídky? Dnes by se tentýž týdeník na ně nejspíš obrátil s otázkou, proč se u nás …
Nadějné semifinále filmového bilancování
Verdikt, který potěšil: letošní cenu Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama a rovněž ocenění nejlepšího režiséra získal Steven Spielberg za životopisný snímek Fabelmanovi. Je to vynikající, skvěle natočený film s autobiografickými prvky, …
Slovenské ztráty a nálezy
Vracel jsem se na přelomu starého a nového roku na Slovensko, snad po dvaceti letech, s pocity, asi jako když se člověk vydá na zdvořilostní návštěvu ke své ex. Na zapovězená území …
Obojakost nacionalismu
Nacionalismus jako každý lidský výtvor má protilehlé tváře. Jedna druhou zdánlivě vyvrací. To se dovídá čtenář z Přítomnosti 5. srpna 1926, padnuv jeho zrak na článek Nový nacionalismus autora, skrývajícího se …
Libuše Palachová: „Věřím, že přece jen pravda zvítězí.“
Ve čtvrtek 19. ledna uplyne 54 let od tragické smrti studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Palacha, který se upálil na protest proti potlačování svobod a …
Umělec v osidlech moci
Ruská státní televize odvysílala na silvestra pořad, jenž představoval vrchol nevkusu a kýče; ve srovnání s ním je někdejší endérácký „kotlík zábavy“ Ein Kessel Buntes špičkou televizní zábavy. Pro nepovedený produkt je …
Rodina už netvoří hodnoty – čtvrtý panel konference Věk nedůvěry
Zažíváme rozpad rodiny? Co pro nás rodina znamená a jakou funkci dnes plní, resp. přestala plnit? Čtvrtý panel konference Věk nedůvěry, pořádaný časopisem Přítomnost, byl věnován rodině, tradici a hodnotám. Když se lidí …
Ne vždy zákazník je podnikateli pánem
Známý prvorepublikový publicista Eduard Maška napsal v roce 1934 otevřený dopis Janu Baťovi (Přítomnost z 16. května 1934). Má Baťu „příliš rád, aby se mohl dívat na to, jak se zbavuje vědomí …
„Doba nedůvěry“ – pozvánka na konferenci
KDY: 9. listopadu 2022 KDE: Topičův salon, Národní 9, Praha 1 Milí přátelé, předplatitelé a příznivci časopisu Přítomnost, rádi bychom Vás jménem našeho časopisu pozvali na diskusní fórum na téma „Doba nedůvěry“, …
Rozumí si zdravý rozum s kapitalismem?
Není to náhoda, že se právě 20. ledna 1932 Ferdinand Peroutka v Přítomnosti zamýšlí nad podstatou kapitalismu a nad rolí, již by ve vztahu ke kapitalismu měla sehrávat inteligence (Inteligence a kapitalismus). Byla …
Rockerova cesta do politiky
Dokumentaristka Olga Sommerová pokračuje v řadě filmových portrétů novým projektem Michael Kocáb, rocker versus politik. Možná je to trochu náhoda (a snad i mírné zdržení kvůli covidu), že snímek přichází do kin …
Faleš sociálních sítí a nenávistné výroky politiků živí extremismus
Střední Evropa se zdá být jednou z nejbezpečnějších oblastí na světě. Lidé tu žijí v míru, bez rizika přírodních katastrof, s více či méně demokratickými režimy. Přesto se v hlavním městě Slovenska minulý týden …
Těžké pořízení se sedláky
Pokud bychom chtěli pochopit, proč se čeští sedláci v 50. letech minulého století tak tvrdošíjně bránili násilné komunistické kolektivizaci, měli bychom se začíst do textu historika a sociologa Jana Hertla. Ferdinand Peroutka …
Latour – Náš svět sítí je vždy plný mikrobů
„Nic není samo sebou ani redukovatelné, ani neredukovatelné na cokoli jiného, proto vše, co pokládáme za realitu, je reálné pouze tehdy, obstálo-li ve zkoušce síly s něčím jiným; neexistují ekvivalence, pouze …
Slovanská lež je myšlenka s hloubkou
Těžko dnes zaslechneme, že by si někdo zanotoval „Hej, Slované!“ či snad „Hrom a peklo, marné vaše … vzteky“, nota ta přesto s námi zůstává. V místech, kde se nyní houfují političtí hochštapleři. …
Nalakované nehty, v puse cigáro, prostě Ukrajinka
Na chodníku mě míjí stařík, pusa zkřivená zlobou. „Nalakované nehty, v držce cigáro, no Ukrajinka!“ drmolí polohlasem, ale tak, aby to kolemjdoucí slyšeli. Ohlédnu se, a ano, kousek od nás prošla pěkně …
Pomstít psaním svou třídu
Nobelovu cenu za literaturu pro francouzskou spisovatelku Annie Ernauxovou přivítal s nadšením celý svět. Proč je tak ceněná? Přinášíme ukázku z laudatia německého časopisu Die Zeit. (…) Annie Ernauxová se narodila …
Kdo je vlastníkem, kapitalismus nezajímá
Kdyby předválečný ekonom Jiří Hejda ještě žil, tak by si to podobně, jako si to rozdal v roce 1930 s marxistickými ideology (Ještě o marxismu – Přítomnost 26. listopadu 1930), rozdal dnes i s ideology …
Íránští islamisté své ženy jen tak neumlčí
Od islámské revoluce bojují proti diskriminaci dvě skupiny feministek. Jejich boj za rovná práva přinesl ovoce v různých oblastech – zvýšená represe jejich snahu o svobodu nezastaví. Celonárodní protesty po smrti dvaadvacetileté …
Denní zprávy ze světa