Ve čtvrtek 19. ledna uplyne 54 let od tragické smrti studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Palacha, který se upálil na protest proti potlačování svobod a …
Kterak diktatura posílila demokrata
Novinář a později i politik Hubert Ripka, byv Ferdinandem Peroutkou po návratu ze Sovětského svazu v roce 1934 dotázán, zda tamější pobyt otřásl jeho demokratickým přesvědčením, odpověděl, že naopak posílil (Demokrat mezi protidemokraty, …
Proč nedůvěřujeme demokracii?
Moderní západní společnosti stojí na tekutých píscích. Staré pevné jistoty se roztekly jak voskové svíčky a nové nejsou v dohlednu. Důvěra v demokratický systém, která držela západní civilizaci pohromadě, klesá a soustavně se drolí. …
Mentalita komunistické éry doutná pod povrchem
Je to jako při rozsáhlém požáru lesního porostu. Může to po čase budit zdání, že je vše uhašeno a žádná nová ohniska se již neobjeví, a pokud ano, tak již …
Kam jde vývoj, doleva, nebo doprava?
Ve třetím srpnovém vydání Peroutkovy Přítomnosti z roku 1928 prvorepublikový poslanec Josef Schieszl zkoumá, kam se ubírá vývoj. Doleva, nebo doprava? Podle autora doleva. Soud je to o to více zarážející, že …
Rusko a Čína – Butch Cassidy a Sundance Kid
Rusko a Čína společně usilují o omezení amerického vlivu. Prohlašují, že skutečná demokracie je v jejich zemích, a ne v USA. Ukrajinu první z nich považuje za své zbloudilé dítě a druhý za důležitý článek nové Hedvábné …
Nová Evropa aneb Evropa demokratická
Když spisovatel Jan Herben psal pro vydání Přítomnosti z 28. ledna 1926 článek Nová Evropa, přihlásil se k myšlence sjednocené Evropy, jak ji formuloval T. G. Masaryk v pojednání Nová Evropa, stanovisko slovanské, …
Rozklad Ameriky a amerického ideálu
Zprávy z Ameriky jsou plné právě vydaného rozhodnutí tamního nejvyššího soudu, které ruší 50leté právo žen na potrat, a tak výrazně přispívá k dalšímu rozvratu americké společnosti a Ameriky jako takové. U příležitosti oslav Dne …
Člověk politický – věčný problém demokracie
Německý psycholog a politický badatel Oscar A. H. Schmitz ve vydání Peroutkovy Přítomnosti z 5. srpna 1926 zkoumá, kam se z demokracie vytratil státník a do jakých podob se naopak odívá člověk politický. …
Zrada konzervativců aneb Demokracie v ohrožení
Na počátku byl (…) Adenauer. Tak by mohlo začít „Písmo“ o dějinách rané Spolkové republiky. Po roce 1949 se první spolkový kancléř, kterého dnes již nikdo nezná, zasloužil o připojení Německa k Západu …
Kapitalismus a komunismus jsou blíženci
Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu doslova vyrůstá. Nyní jsme na rozpacích. Kapitalismus si ochočili čínští komunisté, a to natolik, že se …
Peroutkova chvála obyčejnosti a průměru
Není to tak dávno, kdy jsme zjišťovali a hořekovali, že z politiky mizí výrazné osobnosti. Vyvozovali jsme z toho, že naše demokracie ochabuje. Za příčinu jsme považovali průměrného až podprůměrného voliče, který, prosadiv …
Maďarsko – stále stejná písnička?
Výsledky nedávných parlamentních voleb, kdy Maďaři většinově dali hlas proruskému a proputinovskému Viktoru Orbánovi, čímž mu zajistili ve sněmovně opět ústavní většinu, otřásly kdekterým Evropanem. Zejména však takovým, který ví, jak …
Putin a Trump mě přesvědčili: Mýlil jsem se ohledně 21. století
Nacionalismus mizí, demokracie je nevyhnutelná, k jaderné válce nemůže dojít: Ukrajina ukazuje, že staré jistoty byly mylné. Dříve jsem věřil několika věcem o 21. století, které mi invaze Vladimira Putina na Ukrajinu …
Ferdinand Peroutka o invazi Ruska na Ukrajinu
Ferdinand Peroutka jedenáct dnů po připojení Rakouska k nacistickému Německu napsal 23. března 1938 do Přítomnosti úvahu „Co bylo, nebude“: „Několikráte jsme už označili za největší chybu tu okolnost, že světové …
Vzdá-li se Evropa racionalismu, skončí v bludném kruhu
České vydání Spenglerova Zániku Západu (vyd. 2010) přišlo v době, kdy mohlo maximálním způsobem inspirovat diskusi o vývojových cyklech civilizací, jejich vzniku a zániku. Je úpadek kdysi mocné Evropy na muzeální výběžek asijských …
Co bylo, nejspíš zase bude
Ferdinand Peroutka zcela správně soudí, že osudové krize dokáže nejlépe a nejúčinněji řešit demokracie. Zohledňuje obecný prospěch, a ne vytržené individuální zájmy, ať už jde o zájmy politické, anebo zájmy ekonomické. Jen to …
Liberální princip ve střetu s demokracií?
Práce ukazuje, že ačkoliv se často liberální demokracie prezentuje a obhajuje jako harmonicky skloubený celek, v její podstatě se nachází zásadní rozpor, běžně přehlížený. Tuto kontradikci nalezneme mezi principem demokratickým, který klade …
Úpadek demokracie v USA
Záběry davu beroucího útokem Kapitol, symbol americké demokracie, vyvolaly u mnoha amerických i zahraničních pozorovatelů otázku, zda jsou Spojené státy stále ještě zemí, v níž jsou ideály demokracie nedotknutelné. Co se stalo s nadějí …
Denní zprávy ze světa