Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu doslova vyrůstá. Nyní jsme na rozpacích. Kapitalismus si ochočili čínští komunisté, a to natolik, že se …
Peroutkova chvála obyčejnosti a průměru
Není to tak dávno, kdy jsme zjišťovali a hořekovali, že z politiky mizí výrazné osobnosti. Vyvozovali jsme z toho, že naše demokracie ochabuje. Za příčinu jsme považovali průměrného až podprůměrného voliče, který, prosadiv …
Maďarsko – stále stejná písnička?
Výsledky nedávných parlamentních voleb, kdy Maďaři většinově dali hlas proruskému a proputinovskému Viktoru Orbánovi, čímž mu zajistili ve sněmovně opět ústavní většinu, otřásly kdekterým Evropanem. Zejména však takovým, který ví, jak …
Putin a Trump mě přesvědčili: Mýlil jsem se ohledně 21. století
Nacionalismus mizí, demokracie je nevyhnutelná, k jaderné válce nemůže dojít: Ukrajina ukazuje, že staré jistoty byly mylné. Dříve jsem věřil několika věcem o 21. století, které mi invaze Vladimira Putina na Ukrajinu …
Ferdinand Peroutka o invazi Ruska na Ukrajinu
Ferdinand Peroutka jedenáct dnů po připojení Rakouska k nacistickému Německu napsal 23. března 1938 do Přítomnosti úvahu „Co bylo, nebude“: „Několikráte jsme už označili za největší chybu tu okolnost, že světové …
Vzdá-li se Evropa racionalismu, skončí v bludném kruhu
České vydání Spenglerova Zániku Západu (vyd. 2010) přišlo v době, kdy mohlo maximálním způsobem inspirovat diskusi o vývojových cyklech civilizací, jejich vzniku a zániku. Je úpadek kdysi mocné Evropy na muzeální výběžek asijských …
Co bylo, nejspíš zase bude
Ferdinand Peroutka zcela správně soudí, že osudové krize dokáže nejlépe a nejúčinněji řešit demokracie. Zohledňuje obecný prospěch, a ne vytržené individuální zájmy, ať už jde o zájmy politické, anebo zájmy ekonomické. Jen to …
Liberální princip ve střetu s demokracií?
Práce ukazuje, že ačkoliv se často liberální demokracie prezentuje a obhajuje jako harmonicky skloubený celek, v její podstatě se nachází zásadní rozpor, běžně přehlížený. Tuto kontradikci nalezneme mezi principem demokratickým, který klade …
Úpadek demokracie v USA
Záběry davu beroucího útokem Kapitol, symbol americké demokracie, vyvolaly u mnoha amerických i zahraničních pozorovatelů otázku, zda jsou Spojené státy stále ještě zemí, v níž jsou ideály demokracie nedotknutelné. Co se stalo s nadějí …
Krize idejí ve věku hovadin
Zveřejňujeme text Jana Urbana z roku 2018, který záměrně publikujeme v čase blížících se voleb, protože má podle názoru redakce stále vypovídající hodnotu o současném společenském dění: V přežívajících liberálních či konzervativních částech …
Analýza z archivu: Lid aneb volič
Politické pojmy podle Peroutkovy Přítomnosti (Texty tohoto druhu nás přesvědčí, že bezmála 100 let staré myšlenky, uveřejňované v Peroutkově Přítomnosti, nejen k nám jako vysoce aktuální promlouvají. Nabádají nás dokonce k tomu, …
Archiv: K čemu jsou politické strany?
Dobový pohled na situaci a celkový význam politických stran uveřejněný v Přítomnosti v roce 1925. Mluvíme-li o omezení v politických stranách, nemáme na zřeteli zmenšení jejich počtu. Jistě je …
Společnost: Český příběh čeká na svou katarzi
Katarze je vnitřní očista člověka (v našem případě celé společnosti), která následuje po dramatickém zážitku ohrožení nebo zla. Pocity ohrožení možná mnozí z nás zažijeme po blížících se podzimních volbách. Nejpravděpodobnějším …
Denní zprávy ze světa