Fejetonista a umělá inteligence

Petr Vladislav Šulc

Cestovatel, publicista a průvodce po zemích jihovýchodní Asie

Překotný rozvoj umělé inteligence mi způsobuje přímo duševní rozkoš. Zvláště zprávy o překonávání hranic, o kterých pesimisté vždy tvrdili, že jsou nepřekročitelné, a strašpytlové zase, že jsou pro lidstvo kritické. Já jsem s opravdu dokonalou inteligencí již dlouho spojoval svoje nejsmělejší sny. Najednou se zdá, že k jejich splnění zbývají jen krůčky.

Jsem fejetonista. Posedlý představou, že moje sloupky, podčárníky a fejetony dosáhnou dokonalosti žánru. Lze to přirovnat k důvěrnému přiznání, že někdo touží být nejvýkonnějším lamačem v kamenolomu. Na román totiž stačí jeden hlavní nápad a na vyklenutí dramatické křivky autorovi jeho osud dopřává libovolný počet prázdných stránek a spousty času. Mne uvrhnul do lopoty – chrlit nápad za nápadem a uhníst ze všech vtipná minidramata. Nestěžoval bych si na to, sám jsem si to zvolil. Jen kdybych dosáhl na tu skutečnou dokonalost. To bych však zřejmě musel být chytřejší.

Představuji si to asi tak: Nástroj umělé inteligence ode mne dostane zadání. Velmi dobře promyšlené, protože ono bude tím klíčem k úspěchu. Mám ho v malíku, protože jej dávno ukládám sobě.

Řeknu mu: „Koukej si zmapovat, kteří autoři fejetonů a jací humoristé na světě byli nejúspěšnější. Vezmi si z jejich přístupů a stylů příklad, nauč se psát tak dobře jako oni. Ovšem ne abys někoho z nich napodoboval! Pak zjisti, o čem si čtenáři nejraději počtou a jaké nejbolestivější problémy se nejvíc přetřásají – ty světoborné i ty drobné ze všedních dnů člověka. Zvol témata a piš fejetony. K některému bych ti třeba mohl navrhnout začátek, abys neřekl, že nechávám vše jen na tobě. Důsledně dbej, aby v každém byla nadsázka, špetka černého humoru a překvapivý a vtipný závěr. Nesmí to čpět poučováním, ale poučení v tom být musí. Jejich četbu učiň neobtížnou, naopak lehkou, zábavnou a vtipnou, přitom ovšem dbej na vzdělávání a výchovu čtenářů, dávej jim popud, aby v sobě hledali lepší já. Neděs je katastrofickým líčením budoucnosti lidstva, jen jim názorně vysvětli, že když okamžitě zcela zásadně nezmění své chování, armageddon nemůže být odvrácen. Běda ti ovšem, kdybys to napsal tak, že by se čtenáři nesmáli nebo alespoň nepousmáli, aby se nepobavili a nezlepšila se jim nálada. Máš na to vždy dva tisíce osm set znaků.“

Na závěr zdůrazním: „Při své kapacitě zajisté pochopíš to nejzásadnější – hlavně nedopusť, aby se splnila černá proroctví, že prý stroj nikdy nenahradí člověka, neboť nemá duši. Takže – ať je tvoje tvorba přímo prosycena lidskostí! Zaujetím pro věc, vášnivostí a láskou k lidem. A vtiskni jí výraznou pečeť mé nenapodobitelné autorské originality, samozřejmě zabezpeč moje autorská práva.“

Jen doufám, že umělá inteligence musí jakákoli zadání plnit důsledně a že mi třeba neřekne, abych si své hloupé podrobné pokyny odpustil a nechal to všechno raději na ní. Jsem však bytostný optimista, pošetilé pochybnosti hodím za hlavu. Proto jsem si jist, že se všelijakým těm zkostnatělým a úzkostlivým hnidopichům nepodaří přibrzdit pokrok. Věřím, že se můj sen o dokonalosti žánru raketovou rychlostí blíží ke splnění. Velice se na to těším. A až i politici a ekonomové pochopí (to ovšem asi nepůjde tak rychle), že na vše již bude stačit správné zadání. Dokonalé fejetony budou vyžadovat dokonalé čtenáře a vůdcové národů budou potřebovat dokonalé občany. Těmi ovšem může být jedině – umělá inteligence.

publikováno: 1. 5. 2023

Datum publikace:
1. 5. 2023
Autor článku:
Petr Vladislav Šulc

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Extra Hungariam – Malá smutná úvaha o Maďarsku

Se zaujetím jsem nedávno sledovala zpravodajství i společné fotografie Viktora Orbána a Andreje Babiše z budapešťské konference politiků, kteří se prohlašují za pravé konzervativce a „ochránce svobodného světa“. Samotnou konferenci už trefně komentovali jiní, s nemenším …

Móric Beňovský, Madagaskaru král

V těchto dnech vychází péčí nakladatelství Maraton v překladu Tomáše Havla román francouzského lékaře (mj. zakládajícího člena organizace Lékaři bez hranic) Jeana-Christopha Rufina pod názvem Král sobol aneb putování Mórice Beňovského. Světoběžník a …

Pravda a správné vysvětlení

Vladimír Karpenko v knize Alchymie – dcera omylu popisuje na konkrétních příkladech rozdíl mezi magickým přístupem alchymistů a pozdějším přístupem vědeckým. Pamatuji si jich již jen několik. Uvedu ten, který mi připadá …

Slovo redakce

Vážení čtenáři, dovolte, abychom Vám oznámili, že od 1. dubna 2023 přecházíme na formát „pozvolného měsíčníku“. To znamená, nejenom že od nás můžete očekávat vždy od prvního dne v měsíci nové …

Fejetonista a umělá inteligence

Překotný rozvoj umělé inteligence mi způsobuje přímo duševní rozkoš. Zvláště zprávy o překonávání hranic, o kterých pesimisté vždy tvrdili, že jsou nepřekročitelné, a strašpytlové zase, že jsou pro lidstvo kritické. Já …

Desetitisíce Ukrajinců padly na jaře roku 1945 při osvobození Československa od německých nacistů

Někteří čeští šovinisté neustále štvou český národ proti Ukrajině a záměrně zamlčují, možná to ani netuší, že desetitisíce ukrajinských vojáků, zařazených do sovětské armády, padly na jaře 1945 v urputných bojích proti německým …

Volho – Vyprávěj!

V České televizi momentálně paralelně běží dva seriály o normalizaci. Mnohokrát opakované Vyprávěj doběhlo do 70. let právě ve chvíli, kdy na obrazovku vyjela minisérie Volha, v níž se Matěj Hádek …

Havel na výsluní, nyní snad opět i u nás, Masaryk „passé“

Vystihl to francouzský historik Alain Soubigou, když napsal, že řada lidí Masaryka milovala a jiná řada ho nenáviděla, aniž by mu ovšem obě strany dobře rozuměly. Samotný Masaryk si (ne)jednou postěžoval: …