Co nás ohrožuje? Sucho, ale také lidská hamižnost a bezohlednost.

Petr Havlík

Komentátor

Na konci minulého roku dosáhl počet obyvatel naší planety 8 miliard. A všichni potřebují ke svému životu vodu. Vodu potřebují rostliny, živočichové a taky člověk. Voda je důležitým prvkem přírodní rovnováhy, je nezbytnou součástí života na Zemi. Uživí naše planeta všechny své obyvatele? Za cca 50 až 60 let bude žít na Zemi (rozličným způsobem) více než 10 miliard lidí. Pokud se lidstvo nedohodne na společných prioritách soužití a přežití, tak hazarduje se svou vlastní existencí. I příroda má své limity. Varovných signálů je již více než dost.

Prokazatelné klimatické změny, jako jsou změny počasí (včetně sucha a záplav), odlesňování, zvýšené znečištění, skleníkové plyny a neefektivní využívání vody jsou hlavními příčinami nedostatečného zásobování vodou. Více než dvě miliardy lidí (jedna čtvrtina) žije za podmínek vážného nedostatku pitné vody nejméně jeden měsíc v roce. Půl miliardy lidí čelí vážnému nedostatku vody po celý rok. Polovina největších měst světa se potýká s nedostatkem vody.

Extrémním nedostatkem vody trpí podle WRI (Světová organizace zdrojů) 17 zemí – Katar, Izrael, Libanon, Írán, Jordánsko aj. V kategorii vyššího nedostatku vody je dalších 17 zemí, včetně několika z Evropy – Španělsko, Kypr, Itálie, ale i Belgie… Česko zaujímá v tomto celosvětovém přehledu místo uprostřed, na 93. pozici v kategorii středně nízká krize sucha. Sucho je přírodní jev způsobený zejména nedostatkem srážek, který následně vede k výraznému poklesu vody v různých částech hydrologického cyklu (a atmosféře, v půdě, ve vodních tocích, v podzemních strukturách), a tím i ve vodních zdrojích. Podle statistik dětského fondu OSN UNICEF trpí každé páté dítě na naší planetě akutním nedostatkem vody.

Planeta Země se otepluje, to je holý fakt. Průměrná globální teplota se od začátku průmyslové éry zvýšila o 1,2 stupně Celsia. V Česku se oteplilo za posledních 60 let o 2,3 stupně Celsia. V porovnání s přirozenými změnami klimatu je současné oteplování násobně rychlejší. Příroda nám ukazuje, že její zdroje nejsou bezedné. Například bohaté ropné státy Blízkého východu odhadují zásoby ropy na cca 60 let, pak zdroje vyschnou. A i ty dnes tolik protěžované elektromobily potřebují energii, kterou někdo musí nějak vyrobit a nasměrovat ke koncovému uživateli. A to vše něco stojí.

Vítězem jedné z nedávných globálních krizí byl farmaceutický byznys, dnešním vítězem velmi sledovaného válečného konfliktu, který spustilo Rusko napadením Ukrajiny, je zbrojařský průmysl. Čínskou pandemii nahradila ruská vojenská agrese. Krize střídá krizi: energetická, finanční, a ve finále hodnotová, protože jako vždy jde o krizi důvěry uvnitř světového společenství. Kdo by se zrovna dnes zabýval nedostatkem vody? Voda z kohoutků přeci teče, bazény se plní a život je vlastně príma. A ty potíže tam někde jsou tak daleko! Proč si právě na počátku dovolených připomínat nějaké horory s válečnými konflikty, s nedostatkem vody či možnými blackouty? Vždyť ty zprávy ze světa i z domova jsou jen nekonečnou černou kronikou. „Odpovědnost za svět a budoucí generace? Ale prosím vás, jděte s tím k šípku!“ Hlavně klídek a pohodičku.

Lidská hamižnost, bezohlednost a lhostejnost jsou větším nepřítelem lidí než všechny války, pandemie a přírodní katastrofy dohromady. Hledat vlastní štěstí a být při tom lhostejný k utrpení druhých je největším tragickým omylem lidstva. Asi nás čeká nezvykle horké léto… A nejen nás!

publikováno: 26. 6. 2023

Datum publikace:
26. 6. 2023
Autor článku:
Petr Havlík

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Smyslem života je život sám

Stalo se vám to někdy? Ráno se probudíte. Nic mimořádného. Normální den. Otočíte se na druhou stranu. Podíváte se na hodiny. A z ničeho nic se ptáte sám sebe, zda to …

Bojové poselství z bojující země

Výpravné filmy o romantických hrdinech minulých staletí máme rádi, proč tedy nepřivítat Dovbuše z karpatských hor? Stojí za seznámení. Mimo jiné proto, že snímek o jeho pozoruhodné osobnosti vznikl loni na Ukrajině a natáčení …

Sny a naděje

V roce 1996 vyšla kniha amerického autora Richarda Paula Evanse (nar. 1962) pod názvem „Sny a naděje“ (český překlad v roce 1999). Jde o příběh dlouholetého nájemce jednoho starého domu. Při důkladném úklidu …

21. srpen 1968 očima dítěte

Letní prázdniny 1968 jsem prožil podobně jako předchozí. Do poloviny srpna jsem je trávil u dědečka a babičky v Radotíně u Prahy. Jako vždy jsem zažil řadu úžasných dobrodružství, taky jsem pomáhal se sklizní …

Strany a straníci – u nás a ve Švédsku

ČT1 v Událostech 16. července t.r. odvysílala zprávu o státních příspěvcích místním parlamentním politickým stranám a hnutím – a především o jejich ubývajících členech. Dosah této zprávy by nicméně veřejnoprávní divák ještě lépe pochopil, srovnal-li …

Neviditelná moc

V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech. Mafie a stát v moderních …

Pavel Rychetský, poslední příkladný pokračovatel Masaryka

Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil; kromě jiného podvolením Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny …

Polemické putování mladé básnířky na Sibiř

S počínajícím létem bychom rádi v českém knižním prostředí představili odvážnou prózu mladé ruské básnířky Oksany Vasjakinové. Dokumentární, autobiografický text, vydaný v Rusku roku 2021 s označením 18+ a následně stažený z knihkupecké i knihovní sítě, je …