Provozní slepota politiků

Bohumír Štědroň

Předseda Prognostického klubu České manažerské asociace

Britský psychiatr Steve Peters (ale i další odborníci) tvrdí, že v temenním laloku našeho mozku se ukládají automatizované algoritmy pro řešení libovolných situací – od chůze přes jízdu na kole, koni či v autě až po schémata pro řešení konfliktů, reakce na stres či vyrovnávání se s vlastními chybami. S ohledem na to, že tato část mozku má podle jeho zjištění při výzkumu na magnetické rezonanci zhruba 20× rychlejší odezvu než čelní lalok mozku zodpovědný za racionální a logické myšlení, to v podstatě znamená, že pokud se dostaneme do aspoň trochu známé situace, „vypínáme“ své racionální myšlení a trpíme provozní slepotou.

Nebezpečný je uvedený model provozní slepoty u politiků a uveďme některé příklady. Při přemnožení myší nebo syslů, ničících úrodu, jsme svědky složitého jednání s EK o možnostech chemického řešení. Mnohem jednodušší by bylo vypustit dravce, např. kočky z útulků. Na globální úrovni je provozní slepota politiků zarážející: je jasné, že řešení ilegální migrace je možné jen budováním zvláštních ekonomických zón v Africe, které se již mimořádně osvědčily v Indii a zejména v Číně. A v neposlední řadě se podívejme i na domácí scénu, a to na významné posílení příjmové stránky rozpočtu. Je jasné, že je to možné učinit i zvýšením pravomocí antimonopolního úřadu: úřad automaticky zasahuje podle zákona, kdykoliv průměrná cena v České republice převýší průměr v EU. Je ovšem nutné upravit zákon: soudy mají termín na rozhodnutí v případě sporů s antimonopolním úřadem jen 2 měsíce podobně jako ve volebních sporech. Vzhledem k enormnímu množství kartelů v České republice (platíme např. cca 20x více za data než např. Poláci nebo Italové podle zjištění EU) lze očekávat okamžitý příjem do státního rozpočtu přes 100 miliard. Předpokládá to ovšem překonat provozní slepotu současných politiků…

publikováno: 10. 7. 2023

Datum publikace:
10. 7. 2023
Autor článku:
Bohumír Štědroň

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Odchod papeže Františka, křižáka v baště pokrytectví

Existuje neurologické přísloví týkající se mozku: pocity vždy porazí fakta. S odchodem papeže Františka jsme svědky přívalu obdivu a smutku nad ztrátou „dobrého papeže,“ a pocitů, které převažují nad nepříjemnými fakty organizace, jíž …

Dům bez východu

Dům bez východu je název dokumentárního filmu režiséra Tomáše Hlaváčka a spoluautora snímku a producenta Martina Kohouta. Autoři (a jejich tým) mapovali po několik let alarmující situaci v brněnském bytovém domě Kuncovka. Film …

Úvahy nad novým dokumentem: Kam se poděla aktivita Milionu chvilek?

Vypadá to, že Chvilky naděje se poněkud opozdily; možná o víc než o chvilku. Zatímco vrcholovými body časosběrného dokumentu Amálie Kovářové jsou léta 2019–2020, a akční část děje snímku také jen o málo později, …

Proč utrácet všechna zvířata, i ta zdravá? Inu proto, že nejsou „zdravá“.

Za posledních padesát let nebyli čeští zemědělci vystaveni tak vypjaté situaci, jaké čelí v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) jejich maďarští a slovenští kolegové. Zprvu se zdálo, že nepůjde o nic významného, rychle …

Hazardní šachová partie Donalda Trumpa

Milovník hazardní a riskantní šachové hry, mistr světa Michail Tal představoval diskontinuitu mezi většinou pozičně a „seriózně“ hrajícími vrcholovými šachovými velmistry. Pokud přirovnáme politiku k šachové partii, i zde dochází po delší době někdy …

Spolkový sněm bdící

Ve městě nad Sprévou nepřekvapí pouze sousoší Marxe a Engelse v nadživotní velikosti, jako by soudružský polibek smrti mezi Brežněvem a Honneckerem stále trval. Nelze se totiž ubránit pocitu, že hlavní památka z dob …

„In God We Trust“ (V Boha věříme)

Toto oficiální motto Spojených států amerických čteme na dolarových bankovkách. Nejprve se objevilo v roce 1864 na dvoucentové minci, v roce 1956 bylo zákonem stanoveno a podepsáno tehdejším prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, na bankovky …

Dokumentarista Filip Remunda přivezl ze Sibiře svědectví o frustraci (některých) Rusů a všudypřítomné propagandě

Filmografie dokumentaristy Filipa Remundy obsahuje téměř tři desítky titulů, na řadě dalších se podílel jako producent. Některé natočil s Vítem Klusákem, s nímž založil i produkční společnost Hypermarket Film. Vznikla tu řada úspěšných, …