Neviditelná moc

V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech.

Mafie a stát v moderních evropských demokraciích se sice zrodila na troskách feudálního systému, ale její rozmach nastal až s rozvojem demokracie a kapitalismu. Záhy zapustila kořeny v Neapoli, na Sicílii a v Kalábrii a za svůj rozkvět vděčí zločineckým paktům, které uzavírala s částí politické a společenské elity.

Kniha rekonstruuje politické dějiny mafií a jejich expanzi na evropském kontinentu. Autor mapuje jejich kolébku a nachází první aktéry příběhu: zkorumpované šlechtice, bezskrupulózní prominenty, zbohatlé statkáře, nájemné vrahy… Odkrývá neviditelné vazby těchto „kriminálních sekt“ na rodící se demokracii a sleduje jejich dobývání Ameriky. Se studenou válkou se objevuje spekulantská mutace mafiánských sítí a autor rozplétá metody jejich parazitování na liberální ekonomice. Jsme v době rozmachu obchodu s drogami, vzniku daňových rájů, kompromitace vatikánské banky a skandálů s nemovitostmi, kdy si mafiánští bossové podávají ruce s politiky, průmyslníky a finančníky. Po pádu Berlínské zdi v Evropě rostou nové neprůhledné skupiny, které tento „model“ využívají k dobývání dalších území…

„Jsi můj otrok, na to nezapomeň. Můžeš se klidně stát prezidentem republiky, ale pro mě vždycky budeš jenom domovníkem,“ hrozil kalábrijský mafián italskému senátorovi před pouhými patnácti lety.

Slovo do pranice. Se zasvěceným výkladem mafiánské teorie i praxe v průběhu doby se ale čtenář prát nemusí, stačí se jen začíst…  

 

***

Autor vlastními slovy o knize

„Fenomén mafiánství není vázán na demokratický systém, tím méně pak na systém kapitalistický, o to více ale těží z nedostatků jednoho i druhého.“

***

Stručná anotace

Kniha rekonstruuje dějiny mafie od jejího vzniku v Itálii 19. století, její expanzi v Evropě a později i průnik do Ameriky. Autor sleduje i rozmach spekulantské mutace mafiánských sítí a rozplétá metody jejich parazitování na liberální ekonomice dneška.

***

O autorovi

Francouzský historik Jacques de Saint Victor (1963) působí na univerzitě Sorbonne Paris Nord, zaměřuje se na politické a právní dějiny Francie a Itálie. Tématu italských mafií věnoval tři knihy, vedle toho publikuje především k ideovým souvislostem francouzské revoluce. Jeho kniha Neviditelná moc obdržela od Francouzské akademie cenu za nejlepší esej a vyšla též v italštině. Kromě odborných prací je Saint Victor rovněž autorem cestopisného eseje o starořímské via Appia a románu o madame du Barry, který již vyšel v českém překladu.

***

Jacques de Saint Victor: Neviditelná moc. Mafie a stát v moderních evropských demokraciích. Z angličtiny přeložil Martin Pokorný. Odpovědná redaktorka Stanislava Moravcová ml. Jazyková korektura Štefan Potok. Vydalo nakladatelství Maraton 2023.

publikováno: 31. 7. 2023

Datum publikace:
31. 7. 2023
Autor článku:
Anna Potocká

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Smyslem života je život sám

Stalo se vám to někdy? Ráno se probudíte. Nic mimořádného. Normální den. Otočíte se na druhou stranu. Podíváte se na hodiny. A z ničeho nic se ptáte sám sebe, zda to …

Bojové poselství z bojující země

Výpravné filmy o romantických hrdinech minulých staletí máme rádi, proč tedy nepřivítat Dovbuše z karpatských hor? Stojí za seznámení. Mimo jiné proto, že snímek o jeho pozoruhodné osobnosti vznikl loni na Ukrajině a natáčení …

Sny a naděje

V roce 1996 vyšla kniha amerického autora Richarda Paula Evanse (nar. 1962) pod názvem „Sny a naděje“ (český překlad v roce 1999). Jde o příběh dlouholetého nájemce jednoho starého domu. Při důkladném úklidu …

21. srpen 1968 očima dítěte

Letní prázdniny 1968 jsem prožil podobně jako předchozí. Do poloviny srpna jsem je trávil u dědečka a babičky v Radotíně u Prahy. Jako vždy jsem zažil řadu úžasných dobrodružství, taky jsem pomáhal se sklizní …

Strany a straníci – u nás a ve Švédsku

ČT1 v Událostech 16. července t.r. odvysílala zprávu o státních příspěvcích místním parlamentním politickým stranám a hnutím – a především o jejich ubývajících členech. Dosah této zprávy by nicméně veřejnoprávní divák ještě lépe pochopil, srovnal-li …

Neviditelná moc

V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech. Mafie a stát v moderních …

Pavel Rychetský, poslední příkladný pokračovatel Masaryka

Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil; kromě jiného podvolením Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny …

Polemické putování mladé básnířky na Sibiř

S počínajícím létem bychom rádi v českém knižním prostředí představili odvážnou prózu mladé ruské básnířky Oksany Vasjakinové. Dokumentární, autobiografický text, vydaný v Rusku roku 2021 s označením 18+ a následně stažený z knihkupecké i knihovní sítě, je …