Útok na Izrael je útokem i na nás

Petr Havlík

Komentátor

Dne 7. října 2023 došlo k bezprecedentnímu barbarskému útoku militantní islámské organizace Hamás na Izrael. Nešlo jen o několik vypálených raket, ale i o proniknutí ozbrojenců Hamásu na izraelské území. Součástí vojenské operace je i brutální vraždění civilistů na izraelském území. Ne, toto není jeden z mnoha lokálních konfliktů v třaskavé oblasti. Hamás vládne v Pásmu Gazy již od roku 2007. Smyslem existence Hamásu je boj proti Izraeli a ustavení islámského státu v Palestině. Hamás ovládl Gazu a vytěsnil umírněnější organizaci Fatah, frakci Organizace pro osvobození Palestiny. Hamás je na seznamu teroristických organizací v USA, v EU, Kanadě, Japonsku, ale také v Egyptě. Slovo hamás znamená nadšení, ale zároveň je zkratkou názvu hnutí islámského odporu. Hamás má za sebou mnoho sebevražedných atentátů v Izraeli i řadu raketových útoků na izraelské cíle.

Pásmo Gazy je na pobřeží Středozemního moře, má rozlohu 365 km2. Žije zde asi 1,8 mil. lidí, jedná se o území 41 km dlouhé a široké 6–12 km. Gaza je pod trvalou blokádou Izraele. Sousedí s Egyptem a s Izraelem. Toto sporné území s komplikovanou historií bylo již mnohokráte zdrojem ozbrojených střetů. Ochrana obyvatel Palestiny se stala častým tématem lidskoprávních organizací v zemích EU. Některé ušlechtilé záměry finanční pomoci nekončily jen u politické a civilní správy Pásma Gaza, ale i v rukách militantní vojenské odnože Hamásu.

Na počátku dubna letošního dubna se v Bejrútu sešli šéf libanonského proíránského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh s politickým lídrem hnutí Hamás Ismáílem Haníjou. Smyslem setkání, které na dálku moderoval nejvyšší představitel Íránské islámské republiky (celý název státu Írán) Sajjid Alí Chameneí, bylo stvrzení osy odporu proti Izraeli. Devadesátimilionový Írán posiluje svoje pozice. Bývalá Persie získává velký apetit. Šíitský Írán považuje dialog Spojených arabských emirátů s Izraelem za zradu islámu (mezi zrádce řadí i Egypt, Jordánsko a Maroko), a nejen to, Írán dlouhodobě rivalizuje se Saúdskou Arábii o pozici lídra v arabském světě. Výhružná rétorika vůči Izraeli je součástí íránské taktiky. Írán se stal náboženskou diktaturou. Není žádným tajemstvím, že Hizballáhu, který světové společenství také řadí mezi teroristické organizace, dodává zbraně i finanční zdroje. A totéž platí v poslední době i u Hamásu.

Dne 7. října 2023 nešlo o živelnou akci několika desítek palestinských výrostků. Kdepak, právě sledujeme dlouhodobě plánovanou akci, která má za cíl vyvolání strachu v židovském státě a znejistění izraelských spojenců. Teroristé z Hamásu byli vyzbrojeni z Íránu, a někteří z nich i vycvičeni íránskou armádou. Jedná se o další fázi islámského džihádu. Írán hraje na větším hřišti. Pomáhá vojensky Putinovi, zejména tím, že dodává ruské armádě drony a munici. Osa odporu je i osou zla a je nejvyšší čas, aby se k tomuto faktu postavilo i světové společenství. V Radě bezpečnosti OSN stále figuruje agresor Rusko, a to za pomoci partnera Číny. Čína je nejbližším spojencem i Íránu, a tímto spojenectvím naplňuje Si Ťin-pching svoje vize o čínské expanzi pod názvem „hedvábná stezka“. Velmi jej zajímá strategický region Blízkého východu. Zájem má Čína i o obnovu Sýrie, a především o syrské zásoby plynu.

Izrael musí vědět, že má spojence v civilizovaném světě, že v tom islámském obklíčení hájí i naše kořeny. Je třeba na čas odložit diplomatickou váhavost a vyjádřit jednoznačný postoj. Je to důležité na Ukrajině a je to stejně tak důležité i v Izraeli. Zlu (teroru) se nesmí ustupovat. Kořenem všeho zla je nedostatek poznání. Nyní narážíme na realitu a měl by to být konec iluzí. Lidé v Izraeli to dobře vědí. Dialog nelze vést s po zuby ozbrojenými fanatiky, kteří vraždí nevinné civilní oběti.

publikováno: 9. 10. 2023

Datum publikace:
9. 10. 2023
Autor článku:
Petr Havlík

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Slovensko chrání děti před mobilním zlem. My ne.

Slováci jsou zase jednou v něčem důležitém před námi, alespoň co se týče vnímání zdraví svých dětí. Plánují totiž zavedení zákona či modifikaci existující vyhlášky tak, aby používání mobilních telefonů bylo …

Co doznívá v P(p)řítomnosti

Aneb: nejen o Benešovi Inspirativní setkání s historiky a čtenáři Přítomnosti v Topičově salónu 21. února 2024 nazvané Beneš – zachránce, nebo zrádce? poskytlo patrně nejednomu účastníku náměty k niternému zpracování ještě dlouho poté. Bylo …

Víra se k nám vrací prostřednictvím vědy

Víra a věda byly ve starém Egyptě dvě nerozlučné sestry, jednovaječná dvojčata, z nichž ani jedno nebylo Poluxem. Ani Řekům si nepřekážely. Pak přišel Descartes (já ho nemám rád, ale na něj …

„Masarykovy“, „Gottwaldovy“, „Husákovy“, „Havlovy“ a „Klausovy“ „děti“

Byl jich všech bezpočet. Masarykovými prvními „dětmi“ byli jeho studenti v osmdesátých letech 19. století. Obdivovali se mu a milovali ho. Patřili mezi ně i ti, kdo se na jeho stranu postavili ve …

Přátele buď máme, anebo nemáme. Nemůžeme si je „vyrobit“ ani koupit.

Přátelství je důležitou hodnotou v životě každého z nás. Přátelství je součástí našeho sociálního kapitálu, který nám pomáhá a který nás posiluje. Sociální kapitál vede ke zvyšování vzájemné důvěry mezi členy komunity či …

Poslední z Mohykánů

Po smrti Karla Schwarzenberga se většina komentářů soustředila na jeho život a činy. Ne však na historický význam jeho odchodu. Původ evropské šlechty sahá do Římské říše, v níž pozemková elita zvaná …

Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti

Advent, z latinského slova adventus, znamená příchod. Advent je tedy dobou radostného očekávání příchodu Spasitele (a to nejen pro křesťany). Jde o čtyřtýdenní období před Štědrým dnem. Období adventu a Vánoc je hlavní …

Chanuka 2023 a tíha našeho času

Začíná Chanuka, osmidenní židovský Svátek světel (letos 7. – 15. prosince). Váže se k němu historická legenda: Ve druhém století před naším letopočtem, po vítězném povstání Makabejských se musel v Jeruzalémě nově …