Velký muž světa, nebo psychopat, jak to o Prezidentu osvoboditelovi zdánlivě řekl Radkin Honzák?

Bohumil Sláma

Polyhistor, publicista a spisovatel

Když jsem si v Lidovkách přečetl název článku „Masaryk byl určitě psychopat, Hitler naopak ne, říká psychiatr Honzák…,“ zaskočilo mě to a maně jsem si připomněl jiného známého psychiatra a literáta Jana Cimického.

Masaryka ctící Radkin Honzák to ovšem prohlásil v rámci svého svérázného pojetí psychopatů jako „lidí bez nervů“, mozkovými chirurgy počínaje a Masarykem konče. Masaryk byl jistě abnormální osobností, avšak odchylující se od ostatních lidí, včetně filosofů a politiků, směrem nahoru. A to tak výrazně, že dodnes není dostatečně pochopen.

Pokud se mě někdo zeptá, zda byl podle mne neomylný, odpovím, že jistě ne, avšak že se mýlil pouze v některých konkrétních věcech, například v podpoře sionismu, neboť netušil, že Židé ho naplní agresí vůči Palestincům. Také si myslel, že nebude 2. světová válka, protože Německo na ni nemá peníze – nepředpokládal, že Hitler do války půjde na dluh, který splatí tím, co nakrade v obsazených územích.

V základních idejích se tento společenskovědní „neurochirurg“ ovšem nemýlil. Na to, že dodnes nejsou dostatečně pochopeny, těžce doplácíme, neboť nejsme schopni shodnout se na ideovém programu nejen pro naši současnost, ale též pro naši budoucnost. A jak se od nepaměti ukazuje, ideje rozhodují.

K 28. říjnu znovu připomínám slova bývalého předsedy České pedagogické společnosti Bohumíra Blížkovského: „Masaryk dal národu a světu to, co dnes chybí nejvíc: spolehlivou hodnotovou orientaci, potřebné a jisté ideály i reálný program, jak je naplňovat.“

 

 

 

 

 

publikováno: 23. 10. 2023

Datum publikace:
23. 10. 2023
Autor článku:
Bohumil Sláma

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Rok 2025: Předpovědi, proroctví, vize

Nový rok, nové horizonty, nové sázky. Co se stane v roce 2025, s čím můžeme počítat jako téměř s jistým vývojem a co se naopak nestane? Rozevření nového času blízké budoucnosti vždy inspiruje …

Nad článkem Saši Mitrofanova o současném „středověku“

Názory na současný stav lidstva lze rozdělit na realistické (varovné), pesimistické (vzbuzující strach) a optimistické (vzbuzující naději). Mitrofanův článek Středověk neskončil (Novinky, 6. 1.) je realistický, a tedy i varovný:  …

Slovo roku 2024: STUPIDIFIKACE

Jsme stále hloupější, „stupidnější.“ Slovem roku by tak byla nejspíše STUPIDIFIKACE. Tento rok vyšly následující studie potvrzující tento poněkud děsivý trend: Nejmladší generace, která hledá práci (tzv. Gen. Z), je …

Ozvěny z Nového Dvora: Slavnost Ježíše Krista Krále 2024

Milí přátelé, blíží se Vánoce. Jistě od nás očekáváte slova „Naděje“ ve světě zmítaném tolika konflikty: válka ve Svaté zemi – kéž Bůh dá, aby bylo nastalé příměří trvalé –, …

Čeští vydavatelé považují za neakceptovatelné…

Časopis Přítomnost se připojuje k následujícímu stanovisku vydavatelů k zásahům do dostupnosti zpravodajského obsahu pro uživatele internetu ze strany nadnárodních platforem: Čeští vydavatelé považují za neakceptovatelné, aby dominantní platformy svévolně omezovaly přístup …

Důležité i nedůležité situace. Takový je film Prezidentka

Kyvadlový politický pohyb je běžný ve všech zemích a ve Slovenské republice ho můžeme pozorovat v krystalicky čisté podobě. Dávné časy, kdy Slovensko představovalo výborně seřízený autoritativní systém, který promyšleně zeslaboval a neutralizoval …

Lhář Babiš hlásá „chyťte lháře!“

Je to, jak známo, obměna klasického „zloděj křičí chyťte zloděje!“. Na Národní třídě, uprostřed davu shromážděného k oslavě 17. listopadu volajícího „hanba, hanba!“ a „estébák, estébák!“ to lhář a anomál Babiš bez zábran …

Přítomnost na cestách, tentokrát do Neapole

Píšu z Katánie, což je možná cestovatelsky ne až tolik známý kout Itálie. Historicky vzato, hlavní město Katánie – Neapol – kdysi soutěžila s Turínem o to, jaké z těchto dvou měst bude …