Je třeba vrátit se k Masarykovi

Bohumil Sláma

Polyhistor, publicista a spisovatel

„Stát se udržuje idejemi, z nichž vznikl,“ napsal Masaryk v knize Světová revoluce. Neplatí to vždy a všude, avšak Benátská republika se udržela tisíc let, Atatürkův turecký sekulární stát se udržel donedávna a Američané dodnes plně respektují ideje svých Otců zakladatelů.

My jsme takové štěstí neměli. Masarykova 1. republika, přes obrovské problémy, se kterými začínala, byla úspěšná, trvala však jen dvacet let. V roce 1928 jsme byli svobodnou, sebevědomou, šťastnou a ve světě kladně hodnocenou zemí. Pak přišla hospodářská krize a nacismus. Poškodil nás Mnichov, protektorát a hlavně čtyřicet let proruského komunismu. Masaryk, kterého ctily celé generace našich předků, z našeho povědomí postupně vymizel. Ještě v roce 1968 jsme na demonstracích skandovali „Masaryk, Masaryk“, v listopadu 1989, jehož výročí nyní slavíme, se to už neobjevilo.

Václav Havel se pokusil Masarykovy ideje oživit, ale nepodařilo se mu to. Nebýt toho, že nám jej západní svět stále připomíná, dopadl by podobně jako on. Byli jsme a dodnes jsme, aniž si to připouštíme, nemocnou společností, a pozitivní ideje se ujímají jen ve zdravých společnostech.

Sametová revoluce nám byla bez obtíží ukradena. V roce 1989 si převážná část našich občanů myslela, že se budeme vyvíjet k sociálně tržní ekonomice skandinávského typu, Václav Klaus však využil obvyklého dějinného střídání z extrému do extrému a prosadil heslo „trh vše vyřeší“. Prosadil Hayekovu a Thatcherové ideologii neoliberalismu, sám ovšem zůstal autokratem. Otočil nás od Evropské unie a ekologie, čímž nás odsunul na Východ. Mimořádně obratnou demagogií a lhaním umetl cestu dalším lhářům a autokratům, Zemanovi a Babišovi. Všem jim stačilo, když Masaryka „vymlčeli“ a navodili názor, že je dnes už věcí minulosti. Přesný opak je však pravdou.

Naposledy lhal Petr Fiala, když tvrdil, že jeho vláda chce být vládou všech. Demokracie nemůže být pravicová, protože musí být vládou sloužící všem, nejen bohatým.

Podle Masaryka je pravda rozhodujícím kritériem veškerého lidského počínání.

publikováno: 16. 11. 2023

Datum publikace:
16. 11. 2023
Autor článku:
Bohumil Sláma

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Rok 2025: Předpovědi, proroctví, vize

Nový rok, nové horizonty, nové sázky. Co se stane v roce 2025, s čím můžeme počítat jako téměř s jistým vývojem a co se naopak nestane? Rozevření nového času blízké budoucnosti vždy inspiruje …

Nad článkem Saši Mitrofanova o současném „středověku“

Názory na současný stav lidstva lze rozdělit na realistické (varovné), pesimistické (vzbuzující strach) a optimistické (vzbuzující naději). Mitrofanův článek Středověk neskončil (Novinky, 6. 1.) je realistický, a tedy i varovný:  …

Slovo roku 2024: STUPIDIFIKACE

Jsme stále hloupější, „stupidnější.“ Slovem roku by tak byla nejspíše STUPIDIFIKACE. Tento rok vyšly následující studie potvrzující tento poněkud děsivý trend: Nejmladší generace, která hledá práci (tzv. Gen. Z), je …

Ozvěny z Nového Dvora: Slavnost Ježíše Krista Krále 2024

Milí přátelé, blíží se Vánoce. Jistě od nás očekáváte slova „Naděje“ ve světě zmítaném tolika konflikty: válka ve Svaté zemi – kéž Bůh dá, aby bylo nastalé příměří trvalé –, …

Čeští vydavatelé považují za neakceptovatelné…

Časopis Přítomnost se připojuje k následujícímu stanovisku vydavatelů k zásahům do dostupnosti zpravodajského obsahu pro uživatele internetu ze strany nadnárodních platforem: Čeští vydavatelé považují za neakceptovatelné, aby dominantní platformy svévolně omezovaly přístup …

Důležité i nedůležité situace. Takový je film Prezidentka

Kyvadlový politický pohyb je běžný ve všech zemích a ve Slovenské republice ho můžeme pozorovat v krystalicky čisté podobě. Dávné časy, kdy Slovensko představovalo výborně seřízený autoritativní systém, který promyšleně zeslaboval a neutralizoval …

Lhář Babiš hlásá „chyťte lháře!“

Je to, jak známo, obměna klasického „zloděj křičí chyťte zloděje!“. Na Národní třídě, uprostřed davu shromážděného k oslavě 17. listopadu volajícího „hanba, hanba!“ a „estébák, estébák!“ to lhář a anomál Babiš bez zábran …

Přítomnost na cestách, tentokrát do Neapole

Píšu z Katánie, což je možná cestovatelsky ne až tolik známý kout Itálie. Historicky vzato, hlavní město Katánie – Neapol – kdysi soutěžila s Turínem o to, jaké z těchto dvou měst bude …