„Nepraše jsme sem raději nepustili,“

Pavlína Havlová

Časopis Přítomnost

Michal Blažek

Akademický sochař

říká fotograf Jaroslav Beneš (*1946), jeden ze zakladatelů Pražského domu fotografie (1990). Už přes čtyřicet let působí v Muzeu pražského vodárenství, na jehož založení se rovněž podílel.

Muzeum pražského vodárenství bylo poprvé otevřeno v roce 1952 a původně sídlilo na Národní třídě 13 na Praze 1. V roce 1992 začala generální rekonstrukce staré filtrace vodárny v Podolí podle návrhu architekta Antonína Engela z 20. let 20. století. Ve volném místě, které vzniklo po vybourání starého chemického hospodářství, byly vybudovány prostory pro novou expozici, které od roku 1996 slouží veřejnosti (vč. depozitářů a přednáškového sálu) až dodnes.

„Máme tady i jeden unikát, jediný svého druhu v České republice,“ ukázal na krásně zachovalý čerpací stroj Jaroslav Beneš. „Zachránili h

Tento článek je exkluzivní obsah
PRO PŘEDPLATITELE PŘÍTOMNOSTI

PŘIDEJTE SE K PŘEDPLATITELŮM
Jste předplatitel?
PŘIHLASTE SE

publikováno: 4. 8. 2020

Datum publikace:
4. 8. 2020
Autor článku:
Pavlína Havlová

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Hudba bez hranic (pozvánka na koncert Martinů Strings Prague)

Po letní pauze Vás opět srdečně zveme na pokračování cyklu koncertů Hudba bez hranic. Pořádáme jej už neuvěřitelných 16 let, z toho posledních 9 let převážně v nádherném barokním refektáři dominikánského kláštera v Jilské …

Autobiografie jednoho pařížského domu

V nakladatelství Maraton vyšla novinka od francouzské spisovatelky a filmové dokumentaristiky Ruth Zylbermanové s názvem Autobiografie jednoho pařížského domu. Autorka v knize sleduje skutečné osudy obyvatel domu číslo 209 v desátém …

Popis jednoho zápasu

Nový mediální ohlas Franze Kafky V úterý 17. září bude v 19 hodin koncertem Hany Frejkové a literární performancí Eugena Brikcia zahájena multimediální výstava Popis jednoho zápasu v románském lapidáriu a …

Situace kolem Památníku ticha stále vře…

Na stránkách Přítomnosti uveřejňujeme diskusi, která se vede mezi Ministerstvem kultury ČR a Pavlem Štinglem, ředitelem Památníku ticha. Pavel Štingl zaslal ministru kultury Martinu Baxovi druhý otevřený dopis k rozhodnutí ministra …

Pozvánka na Kozí mejdan do Milkovic

Přeji krásné léto a posílám pozdrav z Milkovic. Stejně jako každým rokem kolem srpnového úplňku proběhne na samotě Milkovice kulturně-společenská slavnost Kozí mejdan. Letos v pořadí již 23., a to …

Vznik Památníku ticha je prioritou ministerstva kultury

Rozhodnutí ministra kultury Martina Baxy vypsat výběrové řízení na pozici ředitele/ky Památníku ticha předcházely dva roky snah o to, aby byla zahájena rekonstrukce nádraží Praha-Bubny. Rád bych touto cestou reagoval na …

Kam nás přivede nucená „rovnost“ na OH

Současné OH nejsou, tak jako žádné, bez kontroverze. Ta největší se týká boxera/boxerky Imane Khelif, která sice má chromosomy XY, ale boxuje jako žena. Shodneme se, že otázky kolem jeho/jejího …

Výzva pro podporu Památníku ticha

Přátelé a příznivci Památníku ticha, kteří sledujete naše mnohaleté úsilí o proměnu nádraží Bubny na aktivní místo paměti! Jako spoluzakladatelé projektu „Památník ticha“ se na Vás obracíme s výzvou o podporu, …