„V záplavě výrobků a předmětů všeho možného dnes jen těžko rozpoznáte, co je dobře vyrobené a co je šunt. Dobré řemeslo poznáte: má své postupy a svá pravidla. Jenomže když ta pravidla neznáte, tak šunt hned tak nerozeznáte!“ posteskl si umělecký zlatník Andrej Šumbera (nar. 1955) na začátku své přednášky o restaurování relikviáře sv. Maura (celkem je na celém světě pouze 15 takových relikviářů).
Andrej Šumbera se přes deset let zabýval restaurováním relikviáře sv. Maura, který byl objeven v Bečově nad Teplou v roce 1985. Psát o výjimečnosti této památky a o náročnosti práce, kterou museli její zhotovitelé i dnešní restaurátoři vynaložit, by vydalo na další práci. Zajímavé a důležité pro naše čtenáře je, že Andrej Šumbera se svým týmem nafotil tuto výjimečnou památku tak, že je
publikováno: 27. 11. 2021
Datum publikace:
27. 11. 2021
Autor článku:
Pavlína Havlová
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Umberto Eco v knize Poznámky na krabičkách od sirek uvádí nejen ze své praxe tento příklad – lidé, kteří věří, že Země je placatá, musí u zkoušek ve škole lhát o její kulatosti, …
Dům bez východu je název dokumentárního filmu režiséra Tomáše Hlaváčka a spoluautora snímku a producenta Martina Kohouta. Autoři (a jejich tým) mapovali po několik let alarmující situaci v brněnském bytovém domě Kuncovka. Film …
Vypadá to, že Chvilky naděje se poněkud opozdily; možná o víc než o chvilku. Zatímco vrcholovými body časosběrného dokumentu Amálie Kovářové jsou léta 2019–2020, a akční část děje snímku také jen o málo později, …
Za posledních padesát let nebyli čeští zemědělci vystaveni tak vypjaté situaci, jaké čelí v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) jejich maďarští a slovenští kolegové. Zprvu se zdálo, že nepůjde o nic významného, rychle …
Milovník hazardní a riskantní šachové hry, mistr světa Michail Tal představoval diskontinuitu mezi většinou pozičně a „seriózně“ hrajícími vrcholovými šachovými velmistry. Pokud přirovnáme politiku k šachové partii, i zde dochází po delší době někdy …
Ve městě nad Sprévou nepřekvapí pouze sousoší Marxe a Engelse v nadživotní velikosti, jako by soudružský polibek smrti mezi Brežněvem a Honneckerem stále trval. Nelze se totiž ubránit pocitu, že hlavní památka z dob …
Toto oficiální motto Spojených států amerických čteme na dolarových bankovkách. Nejprve se objevilo v roce 1864 na dvoucentové minci, v roce 1956 bylo zákonem stanoveno a podepsáno tehdejším prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, na bankovky …
Filmografie dokumentaristy Filipa Remundy obsahuje téměř tři desítky titulů, na řadě dalších se podílel jako producent. Některé natočil s Vítem Klusákem, s nímž založil i produkční společnost Hypermarket Film. Vznikla tu řada úspěšných, …