300 let bez… Jana Blažeje Santini-Aichela

Tomáš Matras

Literární kritik a překladatel

Dne 7. prosince si připomeneme 300. výročí úmrtí českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723). Na začátku jeho životní dráhy nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl třeba pokračovat v díle svého otce, významného italského kameníka v Praze. Jan Blažej se totiž narodil napůl ochrnutý, byl častým terčem posměchu a vzbuzoval spíš odpor. Kamenictví se ale vyučil a taktéž i malířství; na zkušené v Římě poznal architekturu Francesca Borrominiho, kterého konzervativní papežské kruhy označovaly za „radikálního blázna”. Přestože byl silně věřícím katolíkem, zajímal se o kabalu, posvátnou geometrii, symboliku čísel a esoteriku. V průběhu let se stal členem několika stavebních cechů a měl svou stavební firmu; byl projektantem a dohlížel na průběh staveb. Za svého života realizoval na 80 architektonických děl, například kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory (UNESCO), poutní kostel Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici, chrám Jména Panny Marie ve Křtinách u Brna, klášter Plasy, cisterciácký klášter ve Žďáru nad Sázavou a zejména pak jeho nejvýznamnější dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na blízké Zelené hoře (UNESCO). V Janu Blažeji Santinim-Aichelovi máme našeho nejvýznamnějšího architekta stylu tak zvané barokní gotiky, génia, který byl schopen do svého díla organicky vpravit katolickou duchovní a kulturní tradici s důrazem na originalitu, harmonii a neopakovatelnost architektonického výrazu. Mezi největší znalce Santiniho díla patří Mojmír Horyna, dále pak Jiří T. Kotalík či Petr Vopěnka. V poslední době se Santiniho dílem intenzivně a do hloubky zabývá Ladislav Moučka, který v jeho díle na základě mnoha měření učinil zásadní objev – základní geometrickou matrici a duchovní klíč Stromu života pocházejícího z tradice kabaly s datací vzniku mezi 6.– 7. stol. př.n.l. Tento duchovní i materiální koncept se v architektuře uplatňoval minimálně od prvních křesťanských staveb až do Santiniho doby. 

publikováno: 4. 12. 2023

Datum publikace:
4. 12. 2023
Autor článku:
Tomáš Matras

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Osudy duší, knih a lidí

Francouzský spisovatel všestranných zájmů Arsène Houssaye vydal roku 1879 v nakladatelství C. Lévi v Paříži knihu s názvem Des destinées de l’âme (Osudy duší). Věnoval ji svému obdivovateli Ludovicu Boulandovi a ten byl textem …

Hudba bez hranic (pozvánka na koncert Martinů Strings Prague)

Po letní pauze Vás opět srdečně zveme na pokračování cyklu koncertů Hudba bez hranic. Pořádáme jej už neuvěřitelných 16 let, z toho posledních 9 let převážně v nádherném barokním refektáři dominikánského kláštera v Jilské …

Autobiografie jednoho pařížského domu

V nakladatelství Maraton vyšla novinka od francouzské spisovatelky a filmové dokumentaristiky Ruth Zylbermanové s názvem Autobiografie jednoho pařížského domu. Autorka v knize sleduje skutečné osudy obyvatel domu číslo 209 v desátém …

Popis jednoho zápasu

Nový mediální ohlas Franze Kafky V úterý 17. září bude v 19 hodin koncertem Hany Frejkové a literární performancí Eugena Brikcia zahájena multimediální výstava Popis jednoho zápasu v románském lapidáriu a …

Situace kolem Památníku ticha stále vře…

Na stránkách Přítomnosti uveřejňujeme diskusi, která se vede mezi Ministerstvem kultury ČR a Pavlem Štinglem, ředitelem Památníku ticha. Pavel Štingl zaslal ministru kultury Martinu Baxovi druhý otevřený dopis k rozhodnutí ministra …

Pozvánka na Kozí mejdan do Milkovic

Přeji krásné léto a posílám pozdrav z Milkovic. Stejně jako každým rokem kolem srpnového úplňku proběhne na samotě Milkovice kulturně-společenská slavnost Kozí mejdan. Letos v pořadí již 23., a to …

Vznik Památníku ticha je prioritou ministerstva kultury

Rozhodnutí ministra kultury Martina Baxy vypsat výběrové řízení na pozici ředitele/ky Památníku ticha předcházely dva roky snah o to, aby byla zahájena rekonstrukce nádraží Praha-Bubny. Rád bych touto cestou reagoval na …

Kam nás přivede nucená „rovnost“ na OH

Současné OH nejsou, tak jako žádné, bez kontroverze. Ta největší se týká boxera/boxerky Imane Khelif, která sice má chromosomy XY, ale boxuje jako žena. Shodneme se, že otázky kolem jeho/jejího …