Jedno východisko ze špatné situace

Na počátku a prapůvodně bylo náboženství s vědou ve velice přátelském vztahu. Příkladem jsou egyptské pyramidy. Ani antické Řecko tyto dvě oblasti nevidělo jako nepřátelské, což dokládá úcta jak k Hérakleitovi, tak k Platonovi. …

Datum publikace:
25. 4. 2022
Autor článku:
Radkin Honzák

Od humanismu k dataismu

V roce 2017 vlivný časopis The Economist publikoval, že data jsou nejcennějším zdrojem na planetě – dávno cennějším než ropa. Představují porozumění a pokrok v jejich dosud netušených možnostech. Vzestup dataismu také …

Datum publikace:
14. 2. 2022
Autor článku:
Josef Hejný

Hájit národní zájmy v tom nejlepším slova smyslu by měla být samozřejmost

Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušenosti lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …

Datum publikace:
27. 11. 2021
Autor článku:
Tomáš Sousedík

Pandemie a evoluční paradigma

Proti pseudovědě nejsou imunní ani vědci, jak jsme poznali právě za pandemie. Někteří poskytovali veřejnosti mylné a někdy i škodlivé informace. Jedno měli společné: nebyli odborníky v oboru virologie, imunologie ani …

Datum publikace:
19. 11. 2021
Autor článku:
Milan Exner

Život jako technologický produkt?

Revoluce v biologii, on-line a zdarma   Vědci hovoří o tom, že umělá inteligence vyvinutá společností DeepMind způsobí revoluci ve vědách studujících živé organismy. Volně přístupná databáze zřízená Evropským institutem …

Datum publikace:
4. 8. 2021
Autor článku:
Michal Trčka