Enter your email Address

  • Archiv
  • O nás
  • Autoři
  • Seriály
  • Podcast
  • The New Presence
  • Kontakt
  • Podpořte nás
  • spotify
ÚČET - LOGIN
Tradiční nezávislý týdeník
s denním bulletinem

Přítomnost.cz

Skip to content

Předplatné pouze za 399 Kč na rok
Štítek: Evropská unie

Erasmus Maďarský – zkouška Orbánovy moci

Evropská unie přestala platit maďarsku výměnu studentů. Projekt Erasmus byl ale mladými lidmi velmi oblíbený, otřese to mocí Viktora Orbána? Maďarsko Viktora Orbána čelí soustavné kritice za omezování právního státu a demokracie …

Aktuálně budnocnost dotace Erasmus Evropská unie Maďarsko Sankce současnost studenti Vzdělávání

Klima lze regenerovat – konec civilizace nemusí nastat

Na pařížské konferenci COP 21 podepsalo 196 zemí mezinárodní smlouvu o klimatu. Cílem této dohody je snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů na nulu. Následující konference nepřinesly, jak se ukázalo …

COP21 Ekonomika Evropská unie klima klimatická krize

Druhý návrat do Evropy

Druhé české předsednictví Evropské unii bude jen málo zatíženo vzpomínkou na neslavný konec prvního pokusu, kdy jsme to nakonec místo Evropě osladili sami sobě. Od roku 2009 se odehrálo tolik …

Češi vedou Evropou Česká republika Ekonomika Evropská unie Politika Předsednictví EU současnost

1

Vůdci Unie dosud nevadili, a nyní vadí nicotností a bezradností

Zeptali jsme se Cyrila Svobody, jak jako bývalý ministr vnitra a zahraničí vidí budoucnost Evropské unie, jakými úkoly se bude muset Unie zabývat během českého předsednictví a co míní o válce …

Budoucnost EU Češi vedou Evropou Česká republika Ekonomika Evropská unie Politika Rozhovory

Humanitární koridory à la Putin s sebou nesou riziko vydírání

Rozhovor s Berndem Posseltem v souvislosti s českým předsednictvím v Evropské unii. Ivan Štern: Jedním ze způsobů, jak učinit rozhodování v Evropské unii pružnější, je nahradit stávající konsensus většinovým hlasováním. Nepovede to v dlouhodobém horizontu k rozpadu …

Češi vedou Evropou Česká republika Evropská unie Politika předsednictví Rozhovory

Koalice a pokrok, Evropská unie a Jaroslav Hašek

Čtenář Přítomnosti se ve čtvrtek 25. září 1924 dočetl v článku Ferdinanda Peroutky Koalice a pokrok, že představa, že by „na světě existovala a působila pouze síla pokroková“, je nejen naivní a pošetilá, ale …

Archív Evropská unie Historie koalice pokrok Politika

Denní zprávy ze světa

Denní zprávy ze světa 24. 3. 2023

  1. V novém odhadu Světová banka uvedla, že obnova Ukrajiny si během 10 let vyžádá nejméně 411 miliard dolarů, přičemž loni odhadovala částku 349 miliard dolarů. Tato zpráva přišla v době, kdy představitelé Evropské unie schválili plány poskytnout Ukrajině v příštích 12 měsících milion dělostřeleckých granátů na pomoc při obraně proti zesílenému ruskému útoku na východě země.
  2. Česká pošta k 1. červnu propustí 2269 zaměstnanců. Z toho bude 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD) s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce.
  3. Na hluk z Matějské pouti, která se koná už bezmála měsíc v pražských Holešovicích, si stěžují místní. Lidé z okolí upozorňují, že hudba z bezmála 130 atrakcí je ruší. Provozovatelé pouti spolu s radnicí Prahy 7 už oznámili, že hledají řešení, jak hlučnost omezit. Provozovatelé atrakcí proto dostali nová pravidla pro hlasitost hudby. „Pokud neuposlechnou, budou pokutováni,” řekla mluvčí Matějské pouti Eva Kočková portálu ČT24.
  4. Britský průzkum mezi pracovníky v různých kulturních institucích zjistil, že umělci pracující ve veřejném sektoru se potýkají s nízkými honoráři, neplacenou prací a systémovým vykořisťováním. Dle průzkumu celková průměrná hodinová sazba činí 2,60 libry za hodinu, což je dramaticky méně než britská minimální mzda ve výši 9,50 libry. Průzkum odhaluje, kolik umělců, zejména těch z méně privilegovaného prostředí, musí mít několik dalších zaměstnání, aby mohli dotovat špatně placené zakázky ve veřejném sektoru. Někteří vyprávěli, že se rozhodli zcela opustit svět umění, aby ochránili své duševní zdraví a finanční zabezpečení.
  5. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek pocítil plnou sílu francouzského hněvu, když se po celé zemi shromáždili protestující, aby demonstrovali svůj nesouhlas se zvýšením věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Odbory tvrdily, že v celé zemi přišlo 3,5 milionu lidí, zatímco úřady naznačily, že počet byl mnohem nižší, a to necelých 1,1 milionu.
  6. Pilotní program v Irsku poskytuje 2 000 umělcům 350 dolarů týdně bez jakýchkoli závazků, což jim umožňuje soustředit se na tvůrčí činnost.
  7. Návštěvníci Westminsterského opatství se budou moci v letos v létě projít po středověké dlažbě Cosmati, na níž bude 6. května korunován král Karel III. Prohlídka odhalí královské souvislosti opatství, bude vyprávět příběhy z minulých i současných korunovací, zavítá ke korunovačnímu křeslu a umožní přístup k mozaikové podlaze Cosmati, kterou lze běžně vidět pouze ze spodní části schodů hlavního oltáře, návštěvníci si však musí zout boty.
  8. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera v televizním projevu vzdorně přislíbil, že bude pokračovat v rozdělujícím plánu na revizi soudnictví. Navzdory rostoucí kritice si Netanjahu za svým plánem stál a prohlašoval, že obnoví rovnováhu mezi volenými zákonodárci a nevolenými soudci. „Není to konec demokracie, je to její posílení,” řekl.
  9. Meziamerický soud pro lidská práva (IACHR) se tento týden zabýval historickým případem salvadorské ženy známé jako Beatriz, které bylo v roce 2013 zakázáno podstoupit interrupci, přestože byla vážně nemocná a plod, který nosila, by mimo dělohu nepřežil. Auditorium se poprvé zabývalo důsledky úplné kriminalizace potratů v zemi. V Salvadoru je potrat za všech okolností plně kriminalizován a může být potrestán až 8 lety vězení. Ženy mohou být také obviněny z vraždy s přitěžujícími okolnostmi, za kterou hrozí 30 až 50 let vězení.
  10. Asteroid dostatečně velký na to, aby zničil město, proletí o tomto víkendu neškodně mezi Zemí a oběžnou dráhou Měsíce, přičemž obě dráhy mine a zároveň poskytne vědcům možnost studovat objekt zblízka. Průlety asteroidů jsou běžné, ale podle agentury NASA je vzácné, aby se tak velký asteroid přiblížil tak blízko. K podobným událostem dochází zhruba jednou za deset let. Vědci odhadují jeho velikost na 40 až 90 metrů v průměru.

Redakce PřítomnostiRedakce Přítomnosti

Nezávislý a neziskový časopis, založeno 1924.

Zakládající šéfredaktor - vydavatel: Ferdinand Peroutka - Jaroslav Stránský.

Newsletter

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Sledujte nás

  • spotify
ARCHIV | O NÁS | PŘEDPLATNÉ | AUTOŘI | PRO AUTORY | KONTAKT | PODPOŘTE NÁS
Všeobecné obchodní podmínky

PŘIHLÁSIT ODBĚR NOVINEK

Přihlašte se k odběru novinek a získejte čtvrtletník ve formátu PDF jako odměnu!