Na pařížské konferenci COP 21 podepsalo 196 zemí mezinárodní smlouvu o klimatu. Cílem této dohody je snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů na nulu. Následující konference nepřinesly, jak se ukázalo …
Za syndrom vyhoření mohou osobnostní faktory
Burnout existuje proto, že dáváme přednost odměně před pravdou. J. C. Obodo Syndrom vyhoření, burnout, popsal v roce 1974 americký psycholog Herbert Freudenberger na základě vlastního zajímavého zážitku celkového psychického i tělesného …
Rusko je ekonomicky na kolenou, ne, že ne!
Nejen proruskými trolly a užitečnými idioty, ale mnohými lidmi, kteří to „myslí dobře“, jsme už nějaký čas krmeni tvrzením, že sankce uplatněné vůči Rusku se obracejí proti nám a způsobují nám větší …
Když vegetariáni dostanou chuť na maso
Válka na Ukrajině posiluje vnitřní ústavnost Evropy. Nově definuje rozdělení na Východ a Západ a nahrazuje běžný příběh studené války příběhem dekolonizace. V roce 1995 přednášel americký antropolog Clifford Geertz na Institutu …
Co přinesla doba postpravdivá?
V bouřlivých diskusích o válce Ruska proti Ukrajině se často ozývá udivené zvolání: „Dnes, v jednadvacátém století!?“ Jako by bezmála už čtvrtina nového století měla být zárukou vítězství rozumu a blahobytu nad válečným šílenstvím …
Od humanismu k dataismu
V roce 2017 vlivný časopis The Economist publikoval, že data jsou nejcennějším zdrojem na planetě – dávno cennějším než ropa. Představují porozumění a pokrok v jejich dosud netušených možnostech. Vzestup dataismu také …
Ozvěny kolonialismu – globální nerovnosti vakcinace
Světová zdravotnická organizace (WHO) se po déle než rok trvajících debatách o uvolnění patentů na vakcíny proti koronaviru znovu ohradila proti globálním nerovnostem v redistribuci vakcín. Tentokrát kritizovala plošné posilovací programy vakcinace …
Odpovědnost za celek v době algoritmů
Pandemický rok 2020 výrazně urychlil proces stěhování lidské komunikace do digitálního světa. Přesto se stále jen málo zamýšlíme nad tím, že náš způsob existování se zhruba před 30 lety rozšířil …
Peroutkova „malá velká doba“
Mnohý z nás se ošije, sotva zaslechne, jak někdo vedle radostně hlásá, v jaké že to přelomové a velké době žijeme. A že nás tato epochální doba ze zásadních důvodů, jak zní …
Věda, která dříve zachraňovala, dnes „otravuje“
Vědci se obávají, že šíření antivědy zničí západní civilizaci, zatímco covidoví skeptici panikaří před hrozící diktaturou, v níž se svoboda obětuje zdravotním opatřením. Kde je pravda? A jak mění probíhající …
Politické postoje odráží přístupy k očkování
Řada studií přesvědčivě dokazuje, že u postojů k očkování proti covid-19 hraje důležitou roli politická stranická příslušnost. Jak se politické preference promítají v přístupu k opatřením, hodnocení rizik nebo morálním dilematům, kterým čelíme v době …
Data současnosti: Diag Human v číslech
Částka 1.300.000,- Kč na úrocích za den nabíhá už 14 let České republice za nečinnost v právní kauze. Kauza trvá 26 let. Mezitím se vystřídalo na klíčových resortech 23 ministrů zdravotnictví …
Data současnosti: Jak děti tráví volný čas?
Mezi nejčastější denní volnočasové aktivity u mladších školních dětí patří příprava do školy (71 %), hraní doma (53 %) a sledování televize (42 %). Starší školní děti se kromě přípravy do školy …
Nenávistné štěpení společnosti: úděl, anebo prokletí?
Na štěpení společnosti a na hluboké příkopy, zpravidla naplňované vzájemnou záští a nenávistí, si pomaličku zvykáme jako na běžný, všední jev, bez něhož se patrně náš život už neobejde. Každá …
Data současnosti: 82 253 dolarů – průměrný dluh černošských absolventů Ph.D.
Sociologická měření dlouhodobě ukazují na reprodukci nerovnosti ve vzdělávání a nejinak je tomu také u nového výzkumu americké Národní vědecké nadace (2020 Survey of Earned Doctorates). Výsledky studie ukazují, že …
Data současnosti: Míra úmrtnosti SARS-CoV 10 %?
Opět se v rubrice Data současnosti vracíme k údajům z platformy s názvem Náš svět v datech (Our World in Data), která poskytuje přes tři tisíce grafů a další zásobu informací s cílem pochopit největší problémy současnosti …
Nový (ne)dostatečný klimatický pakt
Po dvou týdnech klimatického summitu OSN (COP26) ve Skotsku a závěrečném více než 24hodinovém jednání si můžeme odpovědět na otázku, zda byly naplněny výzvy představitelů Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) …
Jakým problémům budeme čelit v případě dostavby nových jaderných zdrojů?
V energetických debatách o výstavbě nové jaderné elektrárny, jak jsme se mohli přesvědčit během nejrůznějších vystoupení v Parlamentu, se vehementně diskutovala cena výstavby nového reaktoru v Dukovanech, případná její garance i neúčast …
Nerovnostářská „Společnost 4.0“?
Celosvětové výdaje za vědu, výzkum a inovace patří mezi ukazatele svědčící o tom, že snižování globálních nerovností je až příliš pomalé. Nicméně mnozí technooptimisté namítají, že tempo změn, které přináší …
Denní zprávy ze světa